Nicu Iancu

Lipire plastic ABS

2 postări în acest subiect de discuţie despre Lipire plastic ABS

Lipire plastic ABS

Nicu Iancu

Bună ziua,
Era cineva pe grup care întreba cu ce poate lipi plasticul la o cadita de dus.
Ținând cont ca la rulote/autorulote și nu numai, majoritatea plasticului este ABS, plastic dificil de lipit, personal am tot încercat diferite soluții și nu au ținut, s-au dezlipit imediat.
De curând, tot căutând o soluție de lipit ABS, am găsit aceasta soluție, ieftina, care intr-adevar lipește ABS.
Am probat-o personal și chiar își face treaba. Se aplica pe ambele suprafețe ce urmează a fi lipite, se lasă cateva secunde sa se evapore și sa acționeze pe suprafețe, apoi se îmbină cele doua suprafețe, prin presare puternica. Timp de întărire maxima 24 ore. Garantat funcționează ! Soluția acționează pe suprafețele aplicate, practic topind o pelicula fina din material și după îmbinare cele doua pelicule de pe ambele suprafețe, fuzionează una cu cealaltă, devenind ca o sudura.

Screenshot_20230901_113142_Samsung Internet.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Am patit eu de curand la cadita. "Plasticul" e de fapt stratul de "gelcoat", tradus neaos - vopseaua de finalizare - albul frumos pe care-l vedeti in cadita. Acest strat se aplica pe matrita, apoi se aplica fibra de sticla (aceasta ramane vizibila pe extrados). Asadar, de lipit... s-o lipi, dar daca cadita a fost facuta de "meseriasi", se va desprinde in continuare gelcoat-ul de fibra si va crapa iar. Inutil sa repari o astfel de magarie. Luasem rasina si fibra de sticla, dar am constatat cand am demontat-o, ca se desprind extrem de usor halci din asa-zisa lor "armare" cu fibra de sticla. Remediul: alta cadita, ceva mai bine incropita... :(

 

Screenshot_20230901-121458.thumb.png.29c89825de6cfc9152b6f91eaeb96ebe.png

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.