VladMetz

Pareri achizitie rulota Bailey

13 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri achizitie rulota Bailey

Pareri achizitie rulota Bailey

VladMetz

Buna ziua stimati colegi rulotisti.

 

Ma numesc Vlad , 32 de ani, din Cluj, viitor rulotist :OK:

Sunt in proces de cautare/documentare pt achizitia primei rulote deoarece intentionez sa scot copiii ( baiat de 2 ani si fetita de 1 luna) cat mai mult in natura/padure/munte in urmatorii ani, atat in campinguri cat si offcamping. Detin un Mitsubishi Outlander. 

Am un buget de aprox 15.000 eur - as vrea o rulota cat mai noua si cat mai dotata si sunt dispus sa fac un efort sa maresc bugetul daca gasesc ceva care sa fie un raport bun pret - calitate + dotari.

 

Am gasit o Bailey Olympus 540  destul de bine dotata,   in configuratia pe care o caut (2 paturi suprapuse fixe), anul 2015, care depaseste bugetul dar as face un efort daca considerati ca merita, asta bineinteles daca rulota se afla in starea in care e prezentata.

 

Las link aici in speranta ca nu voi incalca regulamentul forumului.

 

https://www.olx.ro/d/oferta/rulota-bailey-olympus-540-6-locuri-de-dormit-an-2015-full-options-IDgmYlz.html

 

Ce parere aveti de aceasta rulota si de marca Bailey in general ?

 

Multumesc anticipat

:noroc:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Cu un budget asa ridicat nu înțeleg de ce vrei sa te legi la cap cu o englezoaica?
Cu acei bani reușești sa îți cumperi o europeana bună și recentă, chiar nouă.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Off-topic!

De unde atata ură față de, , englezoaice, , ?

RaulG! 

Ai avut , , enlezoaica, , ? 

Vlad! 

Pe acest site exista un topic facut de subsemnatul (fost posesor de europeana-1an si englezoaica - 7ani)prin care am facut o analiza comparatorie europene vs englezoaice! 

On topic! 

Dotata englezoaica! 

Numai partea de solar face peste 3000 euro! 

Ma poti suna sa vorbim! 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ai interpretat greșit, nu e deloc ură, chiar nu as avea de ce.
Considerarea este una practică, garanție și piese de schimb, ușa pe "partea giusta", revendibilitate.


Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Raul! 

Adica toti proprietarii de masini si rulote englezesti au probleme cu piesele de schimb! 

La revanzare iarasi intreb:ai o analiza la baza? 

Cat despre localizarea usii exista englezoaice cu usa pe partea , , giusta, , ! 

Eu am avut asa ceva! 

Si inca nu ai raspuns daca ai avut , , englezoaica, , ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu, nu am avut și nu cred ca voi avea. Mașini englezești nu se mai există, iar chiar dacă ar exista ar avea dealeri locali așa cum au coreeani sau japonezi. Producători de rulote engleze nu au pe continent.
Cele cu usa pe partea giusta sunt produse pentru continent și vândute în Olanda și cred Germania.
In Italia și Elveția au încercat de multe ori și de fiecare dată au închis, de aici discursul legat de revendibilitate
Nimic de spus din punct de vedere al calității sau al value for money, nu sunt mai prejos de cele europene, poate chiar superioare, vorbesc de cele ce am văzut pe viu, nu in cataloage.
Repet al meu este un discurs legat de practicitate, nu de calitatea rulotei în sine, lucru ce nu reiese din niciun post de al meu.


Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Masini englezesti nu se mai exista! 😂😂😂

Atunci Land Rover, Range Rover, Jaguar, toate cu modele fabricate 2023, ce or fi? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Masini englezesti nu se mai exista!
Atunci Land Rover, Range Rover, Jaguar, toate cu modele fabricate 2023, ce or fi? 
 
Simplu, mașini indiene

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

In sfarsit, aici ai dreptate! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Cred ca ultimul autoturism englezesc cu fiabilitate ar fi Land Rover free lander 2. După 2 generații de LR Discovery, respectiv 4 și 5, iar un prieten 2 Range Rover, mi-am promis ca nu mai cumpăr niciodată vreo mașină proiectată în UK. Piesele sunt obscen de scumpe (comparativ cu Audi, BMW sau Mercedes) , se livrează greu (termen 3 săptămâni Pt o broască de ușă, 4 săptămâni pt modul frâna parcare), pe deasupra se mai strică des.

 

la rulota sunt piese care se găsesc aproximativ peste tot, singurul inconvenient pe care-l văd eu este poziționarea ușii de acces pe partea stângă.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Ma bucur ca la-ti lamurit pe baiat , acum sigur stie ce are de facut .Ies cu rulota de prin 2005 si am avut vreo 5 rulote toate englezesti .Nu am avut probleme cu inlocuirea diverselor piesesi nu am intampinat probleme cu vanzarea lor(si nu am lasat la nici una la pret ).Sunt mai dotate decat europenele si putin mai spatioase (au bai mult mai spatioase), daca apuci sa ai una in care ai toate optiunile nu mai vrei sa ai decat englezoaice.Dar eu nu vreau sa conving pe nimeni ca astea ar fi cele mai tari.Fiecare alege ce vrea si ce-i place .Referitor la pret parca ar fi nitel cam mult.Mai pe la inceputul anului era un Himer la vanzare tot asa de dotat in plus avea si calare automata cu telecomanda si era cam 20000 E.Ar trebui sa iei cu tine pe cineva care cunoaste cu ce se mananca rulotele sa o controleze cap coada , ca sa nu dai o caruta de bani si sa te trezesti ca trebuie sa faci reparatii.In poze toate sunt noi noute.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Ceea ce voi scrie, sunt doar păreri personale.

Sunt posesor de rulotă Bailey: Bailey Champagne din 2003.

Rulota este foarte luxoasă și în timp am cam pus-o la punct cu toate îmbunătățirile care mi-au plăcut.

Recomand această firmă, iubesc această marcă.

 

Dar vreau să te întreb ceva: de ce dorești să investești o sumă atât de mare într-o rulotă?

Dacă nu îți place rulotismul?

Dacă soției nu îi place? Ce te vei face, o vinzi după aceea?

Mai întâi închiriază o rulotă sau cumpără-ți una mai ieftină la început, de probă.

 

Caută pe forum cuvântul Bailey și vei putea citi multe informații despre aceste modele.

Poți căuta și pe internet.

 

Mult succes și ieșiri cu rulota, cât mai curând.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Sfatul lui @Florin Smolnickimi se pare foarte bun.

Poate ar fi o idee sa închiriezi o rulota pentru o vacanță sau, poate, sa începi cu o rulota mai ieftină, iar in caz ca nu ți se potrivește acest tip de vacanță nu ai regrete. 

 

Am revazut anuntul si aș dori sa fac o mențiune. Zona aceea de canapea este mai potrivită ca si dormitor pentru niște copii datorită placajului subțire de sub perne (cel puțin așa este in cazul rulotei noastre), lucru care mă face sa cred ca mai degrabă cauți una cu pat matrimonial pt tine si soție in loc sa mergi pe aceasta varianta. Paturile suprapuse pot fi foarte faine pentru copii, odată ce mai cresc, dar in cazul alor mei nu este o opțiune buna fiindcă cel mic (4 ani) ar sari din pat țopăind într-una.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Bailey Owners Manual.pdf
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua (seara) la toti mebrii acestui forum.
      Dupa cateva nopti petrecute ca vizitator pe acest forum am decis sa ma "inscriu" si eu in randul vostru.
      Achizitie rulota = done
      Update electric + alte = working
      Utilizare rulota = start in iulie-august 2020
       
      Multumesc si toate bune tuturor
    • Laurentiu Perjeru
      de Laurentiu Perjeru
      Salutare,  
           Ma chinui de vreo 3 luni de zile sa-mi iau si eu o jucarie din asta, o casa pe roti :). Si intr-un sfarsit am reusit sa-mi iau un Bailey Senator Oklahoma din 2002. 
           
          






    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Salutare Domnilor,
       
      Ma confrunt cu o problema la rulota si anume unul din geamuri.
      Cand am cumparat rulota avea geamul crapat, am incercat sa ii fac ceva insa nu merge, se vede urat.
      Ma poate ajuta cineva cu o informatie despre achizitionarea unui geam ca si cel din imagine?
      Dimensiunile lui sunt 98x64 cm.
      Multumesc frumos,
      Bogdan
      08732667520
       

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Rulota mea este un Bailey Pageant Imperial, an de fabricatie 2002, tractata de un Hyundai Tucson.
      Bine ingrijita, cu toate echipamentele functionale.
       
      Singura problema o avea la unul dintre geamuri peste care am lipit un plexiglass (daca stie cineva unde gasesc geam pentru acest model de rulota...)
       







  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.