Daniel Tanase

Salutare oameni buni

12 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare oameni buni

Salutare oameni buni

Daniel Tanase

Doresc sa salut comunitatea rulotistilor si in acelasi timp indraznesc sa cer cateva sfaturi despre cum sa mi repar niste daune la rulotica mea, voi povesti pe scurt despre ce este vorba:

 

Intamplarea am  trait-o saptamana trecuta in zona lacului Garda, in camping Gasparina. Miercuri noaptea in jurul orei 23 s-a dezlantuit natura, grindina a provocat daune in zona lacului Garda tuturor celor care n au fost sub un adapost. Eu eram campat si urma sa plec dimineata la 8 dar .... asa a fost sa fie. Ne-am trezit din somn de la bubuituri in rulota, copii s-au speriat teribil ... dar din fericire suntem sanatosi iar povestea am trecut-o la capitolul aventuri. Acum vreau sa-mi repar rulotica si masina care din fericire are asigurare si se va rezolva fara costuri foarte mari din bugetul familiei. Atasaz cateva poze exemplificative cu ce-am patit si daca cineva imi poate sugera un sfat sau idee ....astept cu interes.

Dimensiunile ferestrelor sparte si ale trapelor le trec aici, poate are cineva de vanzare (m am uitat si pe olx, inca nu am gasit ce mi trebuie, caut doar partea mobila nu si corpul fixat in rulota)

 

ferestre, 2 buc, 1260/565 si 960/590 mm (golurile ferestrelor sunt de 1190/490 respectiv 890/510 mm )

trape 3 buc, cea mica de baie 30/30 cm, cea medie 40/40 cm si una mare de 75/50 cm.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Fejer Antal

Salutare @Daniel Tanase și bun venit în această comunitate! 

 :default_bun_venit:

 PS: îmi pare rău pt. cele întâmplate, noroc că voi nu ați pățit nimic. Pe primul loc sănătatea, restul se va rezolva! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi, îmi pare rău pentru cele întâmplate, aceeași furtună mi-a distrus și mie rulota.
Geamuri nu se găsesc până în septembrie - octombrie, obloane sunt, eu al meu le-am ordinat pe campingsportmagenta.it plătit 150€, il aștept săptămâna viitoare apoi voi vedea dacă reușesc să îl schimb.


Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

Salutare @Daniel Tanase 

Bun venit alaturi de noi!

 

Imi pare rau pentru cele intamplate!

 

în urmă cu 5 ore, Daniel Tanase a scris:

[...] si in acelasi timp indraznesc sa cer cateva sfaturi despre cum sa mi repar niste daune la rulotica mea ...

:default_109:Nu vreau sa fiu carcotas, dar incerci sa "impusti doi iepuri deodata".

Sfaturi gaseai "off line" (fara a fi membru). Dar, ne bucuram sa te alaturi comunitati (cea mai mare, DAR si cea mai tacuta!).

în urmă cu 5 ore, Daniel Tanase a scris:

 [...] din fericire suntem sanatosi iar povestea am trecut-o la capitolul aventuri.

 

Acum vreau sa-mi repar rulotica si masina care din fericire are asigurare si se va rezolva fara costuri foarte mari din bugetul familiei.

 

Bine ca voi sunteti sanatosi!

Pagubele se trec la pierderi | aventura (vb. ta)

:default_doh:Pai daca din fericire ai asigurare si se rezolva fara costuri foarte mari (asa cum spui) de ce ai nevoie de "piese SH" ?

Nu inteleg de ce-ai "carpi" un sac nou cu petec vechi?

 

în urmă cu 5 ore, Daniel Tanase a scris:

 ... ferestre, 2 buc, 1260/565 si 960/590 mm (golurile ferestrelor sunt de 1190/490 respectiv 890/510 mm )

 trape 3 buc, cea mica de baie 30/30 cm, cea medie 40/40 cm si una mare de 75/50 cm.

Toate se gasesc aici , aici sau aici ! Preturi, pe masural!

Amazon, ebay sau ... nea Cornel din coltul strazi.

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Lungu Marin

Bun venit printre noi!Păcat dar asta e natura!

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu Stefan

Bine ai venit, îmi pare rău pentru cele întâmplate. 

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

:default_bun_venit:Imi pare rau pentru cele intamplate, pute-am fi oricare dintre noi in locul lui, cred totusi ca o sa te coste reparatia, trebuie schimbata toata tabla indoita, trapele e cea mai mica problema!

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel Tanase

@Mihai-Arad N am intentionat sa impusc 2 iepuri si nici sa trezesc empatia cuiva in ce ma priveste, caut o solutie sa repar rulota dar sa nu platesc foarte mult. Toti vad oportuna inlocuirea peretelui sau chiar dezmembrarea rulotei  mi s-a mai sugerat ceea ce nu am de gand sa fac, prefer sa merg cu ea asa. Rulota este un Weinsberg din 2017.  Eu caut o solutie (asta astept sa vad daca are cineva cunostinta) cu care sa umplu cavernele, sa adere si sa se comporte unitar cu tabla, sa nu apara fisuri la variatiile de temperatura si apoi sa amprentez aceste zone umplute cu o matrita creata dupa tabla rulotei, apoi slefuit, finisat...etc munca de sisif dar asta vad eu ca solutie.

Masina este cea asigurata, despre ea este vorba ca o voi repara cu costuri minime din bugetul familiei.

Oricum multumesc pentru link urile catre cei care vand ferestre, am mai gasit si eu cateva, momentan caut sa vad daca gasesc ceva sh dar cred ca e o perioada in care se gasesc foarte greu.

 

Zi faina

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Eu las pereții așa, este doar o daună estetică, dar nu funcțională. Un perete lateral la rulota mea costă cca 6000, chiar dacă este relativ nouă și o valoare destul de mare nu are rost.
Geamurile și obloanele în schimb trebuiesc schimbate pentru ca ele au și daune funcționale.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:

este doar o daună estetică

Nu pare a fi doar estetic, sunt cateva zone care par a fi penetrate.

 

în urmă cu 2 ore, Daniel Tanase a scris:

zone umplute cu o matrita creata dupa tabla rulotei, apoi slefuit, finisat...etc munca de sisif dar asta vad eu ca solutie

Avand in vedere densitatea si profunzimea lor, intr-adevar aceasta ar fi solutia cea mai frumoasa, dar si cea mai scumpa, daca nu o faci tu. In cazul tau, te sfatuiesc sa achizitionezi chitul (echipamentul) de reparatie. Eu l-am vazut pe YT pe canalul unui german acum vreo 3 ani - deci nu-mi cere link ca nu-mi mai amintesc. Apoi, il poti vinde la un service dedicat.

 

în urmă cu 2 ore, Daniel Tanase a scris:

caut sa vad daca gasesc ceva sh

In cazul trapelor, ia noi, nu sunt exagerat de scumpe si ai siguranta ca 10 ani n-o sa-ti crape. Cea mare, intr-adevar scumpa in comparatie cu celelalte, doar la dezmembrari o poti gasi la un pret nu tocmai mic.

 

Si nu in cele din urma, bine ai venit pe forum si imi pare rau ca aceasta a fost conjunctura. Masina mea a patit acelasi lucru anul trecut, insa am avut parte numai de "meseriasi" la Meridian Vest, mai bine de o luna a stat in service. Asta e, trecem la pierderi vopseaua scursa la margini, liniile de mascare facute de un sașiu, bandou pus stramb de acelasi individ etc. Asa ca vezi cum te "intelegi" cu ei dinainte.

 

PS: desi este mult de desfacut, cred ca ai putea lua in considerare si foi de tabla "lovitura de ciocan" sa schimbi toata partea laterala afectata. Nu stiu in ce masura gasesti in tara pe stoc, dar pe afara sigur gasesti. Acum, doar tu vezi cat ar fi in plus sau minus la bani, daca munca o faci tu. Cred totusi ca mai usor schimbi foaia de tabla, decat s-o pigulesti, parca sunt prea multe adancituri. De asemenea, gasesti pe YT clipuri cu o asfel de operatie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

@NRLaurentiu
Ma refeream la pereții de la rulota mea

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

@Raul G , scuze, aveam impresia ca vorbesti de rulota lui, nu a ta. Am citit un pic prea in diagonala... :(

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.