Vizitator Anonim

Orientare antena satelit

17 postări în acest subiect de discuţie despre Orientare antena satelit

Orientare antena satelit

Vizitator Anonim

Dupa 2 zile in care am facut stanga-dreapta cu antena, m-am declarat inapt de a aranja o antena.
Vreau sa prind Focus Sat, mai mult de 79 nu prind semnal pe Focus Info.

Sfaturi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Depinde pe ce satelit esti. Am observat ca unii sateliti nu-i pot prinde satisfacator si obosit fiind deja, ma las pagubas. Nu mica mi-a fost mirarea sa vad a doua zi ca pozitia de aseara, acum are semnal "pe verde". Am patit-o in special cu semnalul de pe Thor/Intelsat 0, 8W.

Cel mai usor se pot prinde satelitii Astra. Oare, ca-s nemtesti...?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Dupa o noapte scurta (am vazut finala) revin cu ceva explicatii. Asadar pot spune ca semnal am prins pe Thor cu o antena de 35 (din aia mica) cu un decodor AMIKO din ala mic rosu. Un prieten are asa ceva si am prins la mare in 5 minute de reglat "dupa ureche" si cu telefonul mobil sa vedem unde e satelitul (este o aplicatie pe Android).

Acum hai sa imi iau si eu...

Toate bune, aveam un Dreambox 500S si o antena mai veche de pe la tara, de cand au avut bunicii mei acolo tv. Am incercat cu ele, nu am reusit sa prind nimic, conlcuzia: Dreambox-ul stricat (Dreambox-ul este receiverul). Mi-am comandat si eu antena de 35, un LNB mai destept si un OPENBOX, un receiver HD care stie de cccam.

Problema e ca dupa 3 zile nu am reusit cu nici o antena sa prind mai mult de 77-80 calitate semnal, asta pe canalul Focus Sat Info, si in concluzie nu vad nimic. De unde sa fie problema? Care este semnalul pe care il aveti pe focus ca sa mearga in parametrii?

Nu am schimbat o chestie, cablul, dar l-am masurat si e ok. E un cablu mai vechi de-l aveam prin casa, dar nu cred ca asta sa fie cauza!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costi

Nu am schimbat o chestie, cablul, dar l-am masurat si e ok. E un cablu mai vechi de-l aveam prin casa, dar nu cred ca asta sa fie cauza!

Si cablul de satelit poate fi o problema! Cablul de satelit este mai special, dublu ecranat si cu pierderi minime! Firul cald este mai gros decat la un cablu coaxial de duzina! In plus conteaza foarte mult si conectica...mufe oxidate, etc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Am dobandit niste cablu din ala de la UPC. Il incerc diseara, o parte are mufa din aia insertizata, celalta o sa incerc sa-i pun eu una normala. Daca vad vreun castig caut sa-i pun una insertizata si in celalat capat.

Oricum cred ca fac ceva gresit, de obicei imi iesea, am o problema si nu stiu care e, nu am cate 2 sa le probez...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costi

Am dobandit niste cablu din ala de la UPC. Il incerc diseara, o parte are mufa din aia insertizata, celalta o sa incerc sa-i pun eu una normala. Daca vad vreun castig caut sa-i pun una insertizata si in celalat capat.

Oricum cred ca fac ceva gresit, de obicei imi iesea, am o problema si nu stiu care e, nu am cate 2 sa le probez...

Este da, dar trebuie luate prin eliminare, altfel mai greu sa te duci direct la punct ochit!  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

In principiu stiu sa setez satelitul, cu o antena tot mica, un decodor Amiko si un LNB mai slab decat ce am eu am prins din aceeasi locatie (de la mine din curte) satelitul in cateva minute. Voi mai incerca diseara, sunt foarte frustrat pentru ca mi-as fi dorit sa prind ceva acolo... partea proasta e ca nu am in acest moment pe nimeni sa ma ajute, sa vina cu alte echipamente si merg cam in gol.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Multumesc @Doru Negru. Alea sunt jucarele, in principiu stiu sa reglez direct din busola sau telefon. Pot face si un mic howto dar daca nu reusesc eu sa prind, e clar ca nu pot invata pe altii.

Cum fac ca sa prind semnalul? Ma uit pe Satlex si vad care este unghiul azimut. Pentru Thor e 215.59. Hai sa-i zicem 216 la mine la Ploiesti. Pun busola spre SUD si o iau inspre Vest. Tinand cont ca sudul este la 180 grade iar nordul la 0 grade, merg spre vest imaginar cele 35 de grade, si cu ajutorul busolei daca e gradata. Deschid un canal cu putere de transmisie mare, in cazul meu Focus Sat Info si ma uit la semnal. Cand semnalul creste, prind un satelit. Daca incepe sa apara si Quality, inseamna ca sunt pe satelitul cel bun. Inainte de asta, am uitat sa precizez, rotesc LNB-ul dupa unghiul aratat in pagina Satlex, adica cum stau in spatele antenei sa fie la ora 7.

Cu elevatia nu prea stiu eu daca arata bine la mine pe antena si nici raportor nu am, dar o reglez cam pe la 35 si cand prind semnal si quality mai misc de antena sus-jos pana prind semnal maxim.

Daca gresesc ceva astept sa ma corectati. Asta am facut cu cele 2 solutii diferite, cu una prind, cu una nu... ceva e in neregula si nu stiu ce....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca gresesc ceva astept sa ma corectati. Asta am facut cu cele 2 solutii diferite, cu una prind, cu una nu... ceva e in neregula si nu stiu ce....

Gresesti ca in loc sa te ocupi de gratar , baie in rau , bere sau un spritz , tu stai sa freci antena.

Nu este campionat mondial in fiecare zi , nici macar in fiecare an , asa ca lasati televizoarele acasa. O sa va saturati de ele la iarna in extra-sezon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Cuscre te contrazic , in concediu mai auzi/vezi si tu una alta , nu vii ca tartanu cazut de pe alta planeta .

Da de am mai vazut tacaniti ce dau cu aspiratorul in zile de sarbatori religioase cand ar trebui sa stai sa te odihnesti , atii spala masinile , cica sunt la odihna la aer curat .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Trebuie sa ocup timpul juniorilor inainte de culcare, si restul timpului in care s-au plictisit de facut altceva si eu am chef sa stau sa beau o bere sau sa fac un gratar si ei sa stea linistiti.

Dar, am un update, am reusit!!! Dupa 3 zile de cautari, solutia a fost sa rescanez satelitul. Nu a gasit alte canale, nu ma pricep atat de bine la ce am facut exact, dar a mers. Daca cineva se pricepe mai bine, sa imi zica de ce n-a mers si dupa scan a mers. Persoana de la care am achizitionat decodorul era din SM si mi-a scanat satelitul el, probabi din aceasta cauza, desi m-ar mira!

Merci mult tuturor de ajutor, sper ca am explicat putin si cum se alinia antena. Eu stiam s-o aliniez, dar echipamentul nu ma asculta :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

E clar ca esti cel mai priceput dintre noi. Nici n-am inteles ce face azimutul acela...Thor este foarte aproape de directia sud, adica la 0.8 grade catre vest

Eu am o metoda empirica.

Odata ce banuiesc unde e sudul, o indrept in directia aia si elevatia o dau din "talent". Odata prins unul din sateliti lucrurile sunt simple. Rotesc antena in directia necesara celui cautat. Toti sunt in zona aia, un pic mai sus sau mai jos.

Este adevarat ca dupa ce m-am pozitionat pe satelit dau scan, de fiecare data. Probabil ca asta a fost problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

@Achim, colegu', ti-am dat mail!

Nu sunt nici pe departe cel mai priceput. S-a nimerit s-o nimeresc.

Am fost atat de frustrat ca nu prind semnal incat am omis scanarea!

Acum, cei care mai au aceasta problema au de unde citi.

mesaj de la Adrian V.

Te rog sa folosesti emoticoanele din lista ; forumul nu recunoaste semnele " :) "

Atentionarea este valabila pentru toti utilizatorii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Exista chiar si un aparat numit Satelit finder adica pe romaneste descopera satelitul sau ma rog semnalul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Am pus mana si pe o jucarie din aia. Problema la astea analog, de 30-40 RON e ca tiuie la toti satelitii. Nu te ajuta prea mult daca nu stii ce sa cauti. Iar daca stii ce sa cauti, iar nu te ajuta, pentru ca odata ce ai indreptat catre satelit, te ajuta mult mai mult decodorul care arata mai bine semnalul. Bineinteles exista la 3-4 sute de euro safindere profesionale. Dar alea sunt pentru alti oameni, pentru cei care fac din aranjatul antenelor un mod de a-si castiga existenta sau sunt foarte foarte pasionati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.