Roland Stanciu

Gibonii din camping

3 postări în acest subiect de discuţie despre Gibonii din camping

Gibonii din camping

Roland Stanciu

Am tot observat ca se critica anumite campinguri (și unele pe bună dreptate). Dar noi ca turiști cum ne comportam? Noi rulotistii ... Din păcate sunt printre noi și animale de oameni.

Stau intr-un camping din Vama Vechede vreo 8 zile. Am întâlnit câteva cazuri pe care le semnalez:

1. Vine sotia mea speriată de la dus. "Roli dute repede ca urla rau unul la dus. Mie îmi e frica."

Ma duc la dușuri. O "primata" răcnet cât îl țineau bojogii. Bagamias p..a în dușurile voastre. Și dai cu morți și răniți. Ca el se opărește...

Ce se întâmplase. La o baterie nu mai mergea apa rece. Gibonul în loc sa meargă frumos la recepție și sa anunțe defectul a preferat sa urle și sa înjure ca un apucat. Efectiv mi-a speriat soția!

2. Deoarece preturile de pe litoral sunt mari, ca tot omul caut sa reduc costurile. Cum ne place inghetata, am cumpărat 2 cutii cu cornete de inghetata din Lidl. Le-am băgat în frigiderul campingului. La o zi vad ca îmi lipsesc 2 cornete de inghetata. Nu fac caz, am zis ca a luat un copil. Am mai cumpărat o cutie de cornete. A doua zi merg intamplator la frigider. Și ce vad. Un gibon cu burta (iertați-mă dar altfel nu  îl pot numi) lua cu încredere 4 cornete de inghetata. Sa mai spun ca gibonul avea o autorulota faina. Întreb frumos: ce faci domnule aici? Pai iau niște inghetata! Vad ca asta faci, dar ai luat din inghetata mea! Se arata mirat: Da? Am crezut ca le-a pus campingul pentru turiști! I-am explicat ca nu, și ca îmi aparține. Incepe sa se țigănească și sa îmi spună sa ii dau și lui sa dea la copii. Ii spun sa se ducă sa cumpere din  oras. Ca nu poate ca are autorulota. Ii zic ca e un magazin în la 200 de metrii și poate merge pe jos. Ca e scumpa acolo ... Efectiv a trebuit sa i le iau din mana. Iti poți permite o autorulota,   dar nu poți lua o înghețată?  Trebuie sa o furi?

3. În alta zi, un alt gibon, a lăsat o chiuveta de la spălătorul de vase plina cu spaghete stricate. Deși în camping sunt o groaza de cosuri de gunoi. El a trebuit sa le verse în chiuveta. Nu conta ca în modul asta deranja și alți turiști. 

 

Menționez ca campingul în care stau e camping de rulote. Corturile nu au acces.  Deci toți de aici sunt rulotisti. Deci, din păcate sunt și giboni printre rulotisti. Păcat!

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Marin

Corect!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Titlul topicului este genial!  Nu mi-ar fi trecut prin minte un titlu mai bun. 

Roland, dacă ai ști câte se mai pot încă adăuga. Multe, foarte multe detalii, subpuncte și alineate... 

Și încă nu ai văzut și nu ai experimentat totul.

Bietele animale cărora le-ai luat numele...

:OK:

 

 

 

PS. Eu cred că cel de la duș țipa din cauza prețurilor, nu din cauza apei, dar nu a vrut să spună :) .

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.