Roland Stanciu

Probleme campare peste noapte în parcare!

3 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme campare peste noapte în parcare!

Probleme campare peste noapte în parcare!

Roland Stanciu

În wekendul asta, chiar dacă a fost ploaie, am făcut o ieșire cu rulota la Cluj. Am fost în plimbare. Prima noapte am dormit-o în parcare la Papa Jon la Bontida. Fără peripeții. A doua noapte în parcare la Popasul Drumetului in Beclean.

IMG-20230618-WA0001.jpg.919cf1ed2835edf5c1cb48cf05491921.jpg

Aici o întâmplare ciudata. Întâi sa explic. La rulota am montat o sonerie ce are butonul afara:

IMG-20230618-WA0000.jpg.480441392741f3a91fc28978fe754eb0.jpg

În fața la rulota mai am un buton pentru iluminat compartiment butelii:

IMG-20230618-WA0003.jpg.007ee5ef5ca5e8b3dcebc180d10f9478.jpg

Aseară pe la ora 19 era ploaie... și m-am culcat. La 21-30 ma trezește sotia: vezi ca suna cineva la ușa! Ma trezesc buimac, și ma duc la ușa. Nimeni. Ma dau jos din rulota. Găsesc butonul de lumina compartiment butelii acționat (fiind semi-intuneric se vedea lumina). La câțiva metrii de rulota mea o duba cu bena descoperita. Întreb șoferul dacă a văzut cine a sunat la ușa la mine. Nu știu a raspuns. Cică mi s-a părut! Soția era alarmata puțin. Am încercat sa o liniștesc spunandu-i ca poate a fost un copil. Ca sa o liniștesc, i-am spus ca ma duc la restaurant sa ii rog sa se uite pe camere. Ceea ce am și făcut. Am apucat sa vad dubita plecând din parcare, în forță. Merg la local, o chelnerita îmi zice sa iau legătura telefonic cu șefa, ca doar ea are acces la camere. O sun pe d-na manager, și ii dau detaliile. Foarte amabila imi spune ca se va uita pe camere, apoi ma va suna. Ceea ce face câteva minute mai târziu. Îmi spune ca a văzut șoferul dubite cu care vorbisem umblând pe la rulota. Ma întreabă dacă totul e în regula la rulota și dacă e cazul sa sune la politie.  Eu verificarea în prealabil rulota, si masina, totul era ok. I-am zis ca nu e cazul sa sune. Ce sa reclam? Ca un individ a apăsat 2 butoane?

Totuși după acest incident nu am mai dormit chiar liniștit. Soția mea a zis ca în veci nu mai vine cu mine dacă mai dormim prin parcari!

Ce a vrut sa facă șoferul dubitei? De ce mi-a zis ca "mi s-a parut"? Putea sa spună  am apăsat din greseala , sau am vrut un foc , sau orice altceva ... Oare de aia a fugit ca din pușcă când a văzut ca mă duc la local? Și care a fost motivul de a sunat? Sa verifice dacă e cineva în rulota? Luminile erau stinse perdelele trase! Acum 10 minute m-am trezit, am mai dat o tura la rulota,   totul e ok. La masina la fel. Dar nu cred ca voi mai dormi prin parcari ....

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Îmi pare rău pentru sperietura trasă, eu am scris de multe ori despre campatul in off si periculozitatea animalelor cu 2 picioare nu numai în România ci în orice țară deoarece teribiliști se găsesc oriunde.
Nu renunț niciodată la siguranța unui camping chiar dacă este doar pentru o noapte de popas, repet nu COMFORT CI SIGURANȚĂ.


Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
18 minute în urmă, Raul G a scris:

Îmi pare rău pentru sperietura trasă, eu am scris de multe ori despre campatul in off si periculozitatea animalelor cu 2 picioare nu numai în România ci în orice țară deoarece teribiliști se găsesc oriunde.
Nu renunț niciodată la siguranța unui camping chiar dacă este doar pentru o noapte de popas, repet nu COMFORT CI SIGURANȚĂ.


Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk
 

În prima faza nu m-am speriat. Eram ferm convins ca un copil s-a jucat. Dar recunosc ca m-am speriat după ce d-na manager mi-a comunicat cine a umblat la rulota mea. Atunci recunosc ca nu am mai fost chiar liniștit. Nu știu ce a vrut sa facă șoferul respectiv. Clar de acum o sa dorm în campinguri ... eu de obicei doar în camping dorm, nu știu ce m-a apucat wekendul asta sa dorm prin parcari!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.