Roland Stanciu

Campare cu Mos Martin - riscuri?

19 postări în acest subiect de discuţie despre Campare cu Mos Martin - riscuri?

Campare cu Mos Martin - riscuri?

Roland Stanciu

Nu știu dacă am postat unde trebuie. Intenționez în wekendul viitor sa campez off pe Rarau cu rulota. Numai ca, din spusele celor care au mai fost pe acolo, noaptea apare câte un urs!

Ce riscuri pot sa apară , dacă după ce se întunecă stau liniștit în rulota? Exista riscul sa deterioreze ceva la rulota? În frigider o sa fie mâncare, oare o simte din exterior? Cei care ați campat la munte și v-ati întâlnit cu ursul, ce peripeții ați avut? Ceva daune la rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad
în urmă cu 2 ore, Roland Stanciu a scris:

.... Numai ca, din spusele celor care au mai fost pe acolo, noaptea apare câte un urs!

Ce riscuri pot sa apară , dacă după ce se întunecă stau liniștit în rulota? Exista riscul sa deterioreze ceva la rulota? În frigider o sa fie mâncare, oare o simte din exterior? Cei care ați campat la munte și v-ati întâlnit cu ursul, ce peripeții ați avut? Ceva daune la rulota?

Ce-ar putea fi atât de rău? nimic! 

El, nea Ursu poate sa facă ce vrea mușchi lui, ca deh, ... mușchi lui, minte nu are. Tu, vi cu rulota pe "habitatul" lui, fără să-i ceri permisiunea (stai liniștit, ca nu-ți aproba cererea pozitiv) și vrei sa te ocolească? 🤔 

112 e singura ta salvare, ... Asta dacă mai ai oleaca de grai. 

Bafta multa îți doresc. 

Dacă-l vezi, spunei ca eu nu-i tulbur liniștea, habitatul.

LE. Fa focul și stai santinela (păzește focul sa nu scape de sub control). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Locul unde voi campa e o parcare de beton pe marginea drumului Transrarau, deci focul cam pica! Nu ai cum sa faci foc în parcare, nu cred ca e legal! Asa ca rămâne varianta 112!

Însă ținând cont ca nu voi face gratar (vin cu mâncare de acasa) poate ursache nu va fi deranjat asa rău!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

... eh, Dacă-i parcare (amenajata) e altceva. Trafic... Totuși, riscul de a fi deranjat de mos Martin exista. Dar, cel mai mare risc e OMUL. Deci, stai cu telefonul pregătit (alerta). 

:default_109:... mâncărica de acasă? 🤔 

Ai lasar grătarul (3 in1) acasă, acum de 1 Mai? 

Vacanta plăcută! 

Riscul ne pândește la fiece (!) pas, in orice moment. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
La 29.04.2023 la 7:44, Mihai-Arad a scris:

... eh, Dacă-i parcare (amenajata) e altceva. Trafic... Totuși, riscul de a fi deranjat de mos Martin exista. Dar, cel mai mare risc e OMUL. Deci, stai cu telefonul pregătit (alerta). 

:default_109:... mâncărica de acasă? 🤔 

Ai lasar grătarul (3 in1) acasă, acum de 1 Mai? 

Vacanta plăcută! 

Riscul ne pândește la fiece (!) pas, in orice moment. 

Personal evit folosirea grătarului la munte unde exista riscul ca mirosul sa atragă animale sălbatice. În alta ordine de idei, nu de 1 mai voi merge pe Rarau, ci wekendul următor. 

Și totuși nimeni nu a dat un răspuns clar. V-a vizitat ursul la camparea cu rulota? Cum s-a comportat? Ma îndoiesc ca poate "ataca" rulota, deci nu de securitatea mea îmi fac grija. În rulota sigur nu va ajunge! De ce îmi fac griji e dacă poate strica ceva la rulota gen sa o zgârie sau mai știu eu ce!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

De obicei, cand vede cate o rulota, ursul isi zice: iar mananc  din conserva !

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 3 ore, Cristian A a scris:

De obicei, cand vede cate o rulota, ursul isi zice: iar mananc  din conserva !

:feliare::default_109::OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Mda ... unii de aici chiar țin cu ursul :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

Daca ursul apare in parcarea unde vei campa, mai mult ca sigur este hranit de turisti si este învățat cu oamenii. Eu cred ca nu se va speria si nu va renunta daca simte ceva bun in frigider... Daca sunt in zona câini de stana e bine sa te imprietenesti cu ei

Eu mai campez off in zone izolate si am grija sa nu las mancare langa rulota iar inainte de culcare presar piper macinat in jurul masinii si rulotei. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Noi  un am avut "șansa" să-l întâlnim în ieșirile  noastre off. O singură dată era să dăm nas în bot cu el, însă ne-a ocolit cu vreo 100 de m mai sus de unde  eram campați pe Valea Gurghiului, lucru ce l-am aflat de la alți turiști în plimbare prin zonă, însă pentru eventualitatea apropierii de moșulică, m-am dotat cu petarde cu trei pocnitori care posibil să-l sperie. În rest... nu am nimic, dar e recomandat a avea un spray contra urșilor care costă în jur de 200 de lei și am înțeles că este eficient și pe care urmează să-l achiziționez. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Mda. Cred ca renunt la campare off. Tin prea mult la rulota si la masina ca sa le vad deteriorate. Plus siguranta mea, nu am chef de senzatii din astea... Am mai vazut si pe facebook niste rasounsuri (am pus o intrebare si acolo) care m-au cam dezamagit. Plus o masina a unui padurar facuta ferfelita ...

Raman in continuare la campatul in campinguri, unde cat de cat e safe.

 

LE acum am dat de imaginile astea:

https://www.romaniatv.net/rulota-sfasiata-de-ursi-in-bucegi-imagini-virale-pe-tik-tok-video_7018201.html

 

Gata, m-am linistit definitiv. Ma intorc la campinguri, sau zone sigure!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 14 ore, Ovidiu-Betty a scris:

Noi  un am avut "șansa" să-l întâlnim în ieșirile  noastre off. O singură dată era să dăm nas în bot cu el, însă ne-a ocolit cu vreo 100 de m mai sus de unde  eram campați pe Valea Gurghiului, lucru ce l-am aflat de la alți turiști în plimbare prin zonă, însă pentru eventualitatea apropierii de moșulică, m-am dotat cu petarde cu trei pocnitori care posibil să-l sperie. În rest... nu am nimic, dar e recomandat a avea un spray contra urșilor care costă în jur de 200 de lei și am înțeles că este eficient și pe care urmează să-l achiziționez. 

 Spray-ul este eficient daca esti destul de aproape de urs si nimerest drept in fata! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

 Spray-ul este eficient daca esti destul de aproape de urs si nimerest drept in fata

@Fejer Antal   Bravo !

 

P.S.

Hai sa dam dovada de maturitate, ... sa lasam povestile fumigene cu "pac-pac".

omul contra URS = zero (daca vreti barat!) sanse!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Eu zic ca mai util în " lupta " cu ursul ar fi o sirena, o sursa de zgomot. În momentul când vezi namila în fata, nu cred ca mai ai curajul sa dai cu spray-ul! Împietresti de frica. O soluție viabila ar fi o.sirena actionata de un senzor de perimetru. Asta in cazul ideal. Sau măcar actionata de un buton din rulota. Vezi animalul ca vine spre rulota, dai cu sirena. De obicei ursii se sperie și fug. Chiar urmăream pe YouTube un caz la noi când un motociclist enduro a dat peste bârlogul unui urs. Ursul l-a atacat, dar colegii lui au avut prezenta de spirit sa ambaleze motoarele. Ursul s-a speriat și a fugit!

 

 

Deci o sursa de zgomot eu zic ca e mai viabilă! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Este printre noi un amic a cărui rulotă poartă cicatricea de la laba ursului.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 13 ore, Mihai-Arad a scris:

Hai sa dam dovada de maturitate, ... sa lasam povestile fumigene cu "pac-pac".

omul contra URS = zero (daca vreti barat!) sanse!

Mihai... 

Ce am scris eu, este referitor la faptul că ursul te poate surprinde și într-o zonă relativ circulată, cum era să pățim și noi pe valea Gurghiului, unde era trafic spre castelul de la Lăpușna și auto și pietonal, noi fiind campați la 5 m de drum și vreo 7 de apa Gurghiului în apropiere de o cabană a Ocolului Silvic.

Nu făceam nicidecum referire la faptul că dacă am achiziționat petardele și voi achiziționa acel spray... gata, mă doare la bascheți și pot campa fără grijă în inima munților luâdu-mă de piept cu ursul❗️

Nu❗️

Era vorba... de a fi pregătit într-un fel sau altul atunci când ești surprins de animale (nu neapărat sălbatice), chiar și campat fiind într-un camping la munte.

De exemplu, când am fost anul trecut la resortul Balvanyos, cu camperul fiind (pentru că înainte și după am "făcut" secuimea și Bucovina), de la recepție ne-au spus să nu lăsăm mâncare în camper pentru că doar cu o săptămână înainte,   un turist a lăsat o pâine pe bancheta din spate a mașini (aflată în parcarea supraaglomerată dealtfel a hotelului) și ursul i-a făcut praf mașina în încercarea de a ajunge la hrană.

Chiar noi am văzut atunci, tot lângă hotel, în parcul de tiroliană de lângă hotel un urs... și ca urmare la astfel de momente mă refeream că trebuie să ai "fumigene pac-pac" cum spui tu și spray-ul, care apropo e destul de voluminos, nefiind vorba de imaturitate sau copilării în ce s-a scris mai sus de către fiecare. :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Ovidiu-Betty

... personal , am dat "bot in bot" cu ursoaica la Baile Tusnad langa Lacul Sfânta Ana. Nu vrei sa sti ce-am simtit, ce spaima am trait/tras, ...?

Am trait "aventuri cu caini de la stana si ciobani", dar intalnirea cu ursoaica ... a fost soc si groaza! Scared! Fatality!

 

Referitor la povesti fumigene cu "pac-pac":

NU INCURAJEZ pe nimeni sa campeze off in zona unde stiu|stie ca ursul isi face prezenta!

NU INCURAJEZ in nici un fel! (ca ar fii bine sa ai cu tine, petarde, fumigene, pusca + pistol cu apa, ... bla-bla-bla).

:noroc:

 

Tin mult prea mult la viata mea pentru ca viata e atat de frumoasa!

Traiesc o singura viata si vreau sa-mi apartina!

:salutare!:

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 8 ore, Mihai-Arad a scris:

Referitor la povesti fumigene cu "pac-pac":

NU INCURAJEZ pe nimeni sa campeze off in zona unde stiu|stie ca ursul isi face prezenta!

NU INCURAJEZ in nici un fel! (ca ar fii bine sa ai cu tine, petarde, fumigene, pusca + pistol cu apa, ... bla-bla-bla).

Revin Mihai... pentru că văd că nu ai înțeles nici după a doua mea postare în acest topic, :default_doh:luând cumva în derâdere ce am postat și ducând în derizoriu niște sfaturi, cu trimiteri... hai să le calific ușor puerile și din care reiese cumva că eu aș încuraja camparea off cu orice risc.

GREȘIT❗️

Am dat un sfat la solicitarea unui coleg cu ce ar fi bine să ai la tine în caz de dai nas în nas cu orătania indiferent că ești campat off sau... de exemplu te plimbi cu familia, ori alergi pe pista de alergare amenajată de municipalitate la Platoul Cornești din Târgu Mureș unde de-asemenea ai mari șanse să ai o întâlnire de gradul III❗️

În speranța că în cele din urmă s-a înțeles... închei polemica păstrând linia exprimării tale....

Hai capito però❓️😉

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Gata oameni buni. Wekendul asta am campat pe Raraul. Nici o problema cu Mos Martin. In schimb la ora 23 (cand ma bagasem la somn) au aparut un card de masini cu muzica data la maxim! Asta e in Romanica!661270025c84c_ImagineWhatsApp2024-04-06la09_57.59_d3d21960.jpg.7c8d8f7ead9b0859c0f79909293ed60a.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.