Marius Viorel

Conexiune 220V din interiorul rulotei.

17 postări în acest subiect de discuţie despre Conexiune 220V din interiorul rulotei.

Conexiune 220V din interiorul rulotei.

Marius Viorel

Salutare!

Ce vreau sa spun cu titlul acesta: ca si cum sursa de curent de 220V se afla in interiorul rulotei.

Ce imi doresc: sa conectez rulota la 220V dar din interiorul ei.

Mi-am luat un Ecoflow, am reununtat la tot ce avem electric in ea: baterie, MPPT, shunt, protectii, panouri distributie, etc. Am un singur device all in one.

Dupa cum stiti, astea Ecoflow iti da 220V. Vreau sa leg rulota din priza ei externa la ecoflow.

Acuma intrebarea vine: pot sa trag fir de 220V si sa ma leg de unde? Din panou de 220V? Pot sa ma leg oriunde pe traseu de 220V? Daca fac asa cred ca nu va mai functiona siguranta de 220V din panou ca trec peste ea. 

Poate ar fi mai bine sa trag fire direct din peretele rulotei unde e priza externa. Daaar, nu prea vad fire acolo. Trebuie sa vad daca nu are ceva capac...

Ce imi recomandati?

Sau recomandati alt tip de conexiune?

 

In general tin afara Ecoflow ca sta legat la panou solar tot timpul. Dar ocazional va sta la interior pentru considerente de frig/ploaie/etc si atunci imi prinde bine acea conexiune care ar trebui s-o fac.

 

Mersi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

Suna-ma si-ti explic. Ideal este in priza exterioara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
28 minute în urmă, Bogdan C. a scris:

Suna-ma

Te-ai molipsit?! :)

 

@Marius Viorel , in tabloul cu sigurante intra 230 V de la priza exterioara. Acolo faci conexiunea cu EcoFlow-ul. Daca vrei eleganta, poti pune chiar o siguranta separat de cea originala, poate mai ai un loc liber.

 

Pacat ca nu m-am miscat mai repede cu Victronul tau... :(

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
16 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Te-ai molipsit?! :)

De la ce!

 

Eu as merge pe o priza CEE interioara. Astfel are optiuni sa se conecteze din sau interior cu cablul dedicat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
4 minute în urmă, Bogdan C. a scris:

De la ce!

De la un coleg celebru!

 

Eu as merge pe varianta mea, e mai eleganta decat un stecher pe afara pana in priza originala a rulotei, care intr-adevar este cea mai simpla varianta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Da, cred ca cel mai bine e sa ma misc pe langa priza din perete ce vine de afara. Era frumos la autorulote din ce am vazut, unele au priza de curent chiar la interior in podeaua dubla montata, iar cablul din exterior il tragi prin podea. E chiar eleganta varianta aia, dar na, la noi podea dubla nema :)

Asta asa ca off topic.

O sa ma uit la priza din perete ce da afara, sper ca "fundul" ei sa fie demontabil sa am acces la fire sa dublez acolo firele.

Mersi de sugestie. Posibil sa ma duc tot pe o priza CEE cum zice Bogdan.

acum o oră, NRLaurentiu a scris:

Te-ai molipsit?! :)

 

@Marius Viorel , in tabloul cu sigurante intra 230 V de la priza exterioara. Acolo faci conexiunea cu EcoFlow-ul. Daca vrei eleganta, poti pune chiar o siguranta separat de cea originala, poate mai ai un loc liber.

 

Pacat ca nu m-am miscat mai repede cu Victronul tau... :(

Am dat ft repede din componentele Victron ce le aveam: MPPT, inverter, cablu VE direct, senzor de temperatura baterie. DAR, mai am disponibil, inca: SmartShunt de 500A, protectia de baterie de 65A, switch ON-OFF Victron de 200A si un Raspberry Pie cu ecran original touch si card samsung pe care am pus sistemul OS VENUS de la Victron. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
8 minute în urmă, Marius Viorel a scris:

cred ca cel mai bine e sa ma misc pe langa priza din perete ce vine de afara

Sau asa. Era mai lejer la "tabloul" din interior pentru ca fixai si o priza de calculator (tata) pe perete si asa cuplai EcoFlow-ul - un cablu clasic de calculator, shuko la un capat, mama 3 pini la celalalt; priza intr-un dulap/cutia de sub o bancheta, sa nu incerce careva sa bage degetele.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Acuma ma tot tentati cu ideile astea :)) ambele is faine. Posibil mai elegant a ta ca ma duc cu priza unde vreau IN RULOTA.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Alta intrebare rapida: daca fac un cablu cu fise male in ambele parti. Gen ca acesta din poza doar pe EU nu UK. O parte o pun in ecoflow si o parte la orice priza 220V din rulota. Nu ar merge? Nu s-ar transfera 220V peste tot? E cel mai invaziv. 

Ma intereseaza daca:

 

  1. merge
  2. e ceva pericol de electrocutare

 

Cica se mai numeste si backfeed.

image.png.a78fc6537048bdaa72623e09e97bf482.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Daca atingi fisele din greseala (scoti/bagi din greseala din EcoFlow)... :)

De asemenea, ai siguranta doar de la priza aia, corect si elegant ( :) ) e sa te cuplezi la firul general din care pleaca ramurile cu sigurante.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Da, e cam dangerous. N-o sa fac asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@NRLaurentiu Nu stiu de la cine m-am molipsit, dar stau rau cu timpul la calculator. Ajut cu drag, dar pentru mine e mai comod la telefon. Astfel ma si asigur ca omul a inteles ce-i de facut. Nu cred c-am fost inteles bine. Nu iesi cu cablu pe langa rulota.

@Marius Viorel iei asta https://www.dedeman.ro/ro/priza-industriala-monofazica-aparenta-walther-130306-3p-32a-230v-ip44/p/1014694

Desfaci pe interior priza CEE din intrarea rulotei, inseriezi si asta acolo. Pe urma, optional folosesti cablul rulotei pentru alimentare sau iti iei un adaptor mai scurt, identic cu cablul rulotei. Astfel poti alimenta rulota de la priza din perete de afara sau din interior, cu acelasi cablu. O adaprari, inventii, riscuri.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Mersi fain!

 

Priceput.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 8 ore, Bogdan C. a scris:

Suna-ma si-ti explic.

[....]

 

în urmă cu 7 ore, Bogdan C. a scris:

De la ce!

[....]

 

în urmă cu 7 ore, NRLaurentiu a scris:

De la un coleg celebru!

[...]

 

:default_doh:

... de la nea 'Mitica.

... nenea cela cu si despre 'taina gazului', impartasita NUMAI la telefon.

Modificat de Mihai-Arad
____---____
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Daca vei tine ecoflow-ul in rulota ca si sursa de 220 nefiind legat la pamant nu pot aparea probleme?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Mogos Mihai Scoti talpa de palstic de la o cala, si optional o inlocuiesti cu una din aluminiu. Sasiul este impamantat.

 

@Marius Viorel cu drag! Spor!

 

@Mihai-Arad multumesc de elucidare. Ajut cu drag pe toata lumea de pe forum. Chiar n-am taine sau secrete pentru nimeni, insa nu prea am vreme de stat pe calc.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Ft buna remarca lui Mogos Mohai si la fel de buna observatia lui Bogdan.

Din ce am vazut cand m-am bagat sub rulota, asa e. Se vede un fir galben cu verde ce e prins intr-un surub in sasiu. Si stiu 100% ca ecoflow are la interior la fel un fir de impamantare in sasiul ei care e de metal ce vine din invertor. Practic mai trebuie ori sa dau jos o talpa de tot, ori sa pun una de aluminiu cum zice Bogdan.

Invatam chestii noi zilnic :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.