Negut Cosmin

Fendt Platin 510

13 postări în acest subiect de discuţie despre Fendt Platin 510

Fendt Platin 510

Negut Cosmin

Salutare!

 

Asa cum am mentionat in ultima postare de mai jos urmeaza sa va prezint rulota la care am visat de cativa ani si pentru care m-am documentat citind sute de pagini de forumuri.

 

Am fost personal in Olanda ca sa o cumpar si pot sa spun ca experienta a fost interesanta, nu intru in detaliile achizitiei, le-am descris in detaliu in postarea de mai sus.

Rulota este un Fendt Platin 510 fabricata in 2008 si inmatriculata in 2009.

Dintre dotari/accesorii as aminti urmatoarele:

- cort pe toata lungimea rulotei cu bete din carbon foarte usoare, cu un mare plus la montare;

- mover Truma;

- Boiler electric;

- frigider cu 3 moduri de functionare (220V, 12V si pe gaz);

- incalzire gaz cu trumavent;

- toaleta cu golire exterioara si dus;

- Circuit electric 220V si 12V;

- iluminat combinat led + incandescenta;

Greutate goala undeva la 1200kg cu MMA 1700 kg;

Initial intentionam sa schimb toate becurile si sa pun led peste tot insa becurile clasice cu incandescenta sunt mai placute vederii. Avantajul becurilor led este consumul mult mai mic dar probabil o sa dimensionez sistemul electric in consecinta si sa pastrez becurile cu filament.

 

Fostul proprietar a lasat in rulota de la tacamuri si farfurii, pana la mese si scaune pliabile de camping, multe dintre ele noi, din punctul asta de vedere aproape ca nu mai trebuie sa cumpar nimic.

 

Rulota a fost foarte bine intretinuta, nu are defecte si totul este functional.

O posibila problema ar putea fi cu frigiderul, l-am testat pe gaz si pe 220V si raceste foarte bine insa pe 12V mi se pare ca nu raceste asa de bine. O sa vad in ce stare este rezistenta si probabil o voi schimb daca este cazul.

 

Urmeaza cateva investitii/modificari:

- ventilator care sa evacueze aerul cald din spatele frigiderului;

- 2 panouri solare de cate 250W fiecare;

Panourile vor fi mobile cu 15-20 m de cablu solar astfel incat sa fie pozitionate la soare si rulota la umbra;

- controller solar de 60 A MPPT;

- baterie LiFePo4 de 200Ah;

- invertor sinus pur de la 12v la 220v cu 5000W varf si 2500W functionare continua;

Invertorul este chinezarie, dar de calitate mai buna, l-am testat cu un flex de 2400W si functioneaza ca la retea;

- un frigider mic cu compresor;

- un aer conditionat split pentru rulota;

Aici am de ales intre eurom ac2401 si mestic spa-3000. Daca mai foloseste cineva si mi-ar putea face o recomandare, v-as fi recunoscator.

 

Desi podeaua arata foarte bine pe dedesupt urmeaza sa dau preventiv un strat de Dekaphon.

 

Din pacate nu am decat cateva poze cu exteriorul rulotei, in momentul asta. Interiorul trece printr-un proces de igienizare si curatenie, toate husele/perdelele/draperiile sunt scoase.

Imediat ce termin , revin cu poze si de la interior.

 

Sambata ma apuc sa montez si sitemul solar si va tin la curent cu evolutia.

 

Daca aveti sfaturi le astept cu interes.

 

Multumesc.

 

 

 

 

20230223_094410.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Edi Denes

Felicitari pt achizitie, as fi interesat sa-mi dai te rog mai multe detalii cand te apuci de sistemul solar, vreau si eu sa-mi pun unul mai mic dimensionat dar cum am doua maini stangi pe aceeasi parte nu stiu daca sa ma apuc singur de asta sau sa apelez la o firma. Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări pentru achiziție! Să aveți parte de ea; Frigiderul rulotei alimentat la 12v nu are randamentul la fel ca pe gaz sau 230v! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Să o stăpânești sănătos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Negut Cosmin , spor la treaba! :)

Exista LED-uri cu lumina calda, au circa 3500 K si nu exista diferenta fata de un bec incandescent dpdv al culorii. Numai becuri LED cu temperatura asta de culoare am in casa si in rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin

Multumesc tuturor pentru urari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin
în urmă cu 16 ore, Edi Denes a scris:

Felicitari pt achizitie, as fi interesat sa-mi dai te rog mai multe detalii cand te apuci de sistemul solar, vreau si eu sa-mi pun unul mai mic dimensionat dar cum am doua maini stangi pe aceeasi parte nu stiu daca sa ma apuc singur de asta sau sa apelez la o firma. Multumesc

 

Eu sunt avocat de profesie si singura interactiune cu zona asta am avut-o la orele de fizica din scoala generala dar daca te documentezi se rezolva.

 

Trebuie sa ai in vedere cateva principii pe care sa le respecti, dar nu e greu deloc.

 

Eu nu am apelat la o firma specializata pentru ca imi place sa mesteresc, e o pasiune as putea spune.

 

In ceea ce priveste sistemul electric, nu e un standard, fiecare il adapteaza propriilor nevoi.

 

Iti las mai jos cateva idei si o sa ii rog pe colegii cu mai multa experienta sa ma corecteze daca gresesc.

 

1) Pana sa te apuci sa cumperi componentele, trebuie sa calculezi consumul ca sa stii cum dimensionezi sistemul.

O sa iti dau cateva exemple ca sa intelegi despre ce vorbesc.

Frigiderul cu absorbtie are o rezistenta cu o putere de aproximativ150w, asta inseamna ca intr- o ora de functionare iti trage din baterie 12.5A.

Nu va functiona continuu la aceeeasi putere, are un termostat.

Iluminatul: sa zicem ca ai 5 becuri de cate 5W si 3 becuri de 15W asta inseamna o putere totala de 70W adica un consum pe ora de 5.8 A.

Iei in calcul cat timp folosesti iluminatul si aproximezi cat consumi.

Si asa faci cu toti consumatorii pe care il ai.

Trebuie sa ai in vedere ca invertorul care transforma tensiunea de 12V a bateriei in 220V are o eficienta de 85% (mai toti producatorii declara 90-95% dar realistic cred ca 85% este cifra corecta) si astfel mai adaugi 15% la consum.

Dupa ce calculezi curentul necesar dimensionezi sistemul cu 50-100% mai mult ca sa nu fii la limita si mai mult ca sigur odata cu trecerea timpului mai adaugi consumatori.

Ca principiu, puterea panourilor trebuie sa fie ceva mai mare decat puterea consumatorilor astfel incat sa sustina consumul din timpul zilei iar bateria trebuie sa aiba o capacitate suficienta incat sa sustina consumul noaptea si cand nu e soare.

 

2) Panourile solare

Te sfatuiesc sa folosesti panouri monocristaline, per total au o eficienta mai buna. In cazul in care vei folosi mai multe e bine sa le legi in serie in felul asta se aduna tensiunile (voltajele) panourilor si curentul (amperajul) ramane la fel si astfel poti folosi cabluri mai subtiri. In ceea ce priveste cablurile este recomandat sa folosesti cabluri solare de 4-6 mm2 in functie de distanta. In principiu cu cat mai groase cu atat mai bine, pierzi mai putina energie pe traseu.

Poti sa le montezi pe rulota sau sa le faci mobile si sa le orientezi dupa soare. Eu le voi face mobile astfel incat panourile sa stea la soare si rulota la umbra.

Cu cablurile de la panouri te legi la regulator.

 

3) Regulator/Charger/Controller solar

Te sfatuiesc sa folosesti unul de tip MPPT chiar daca este mai scump decat un PWM, este mult mai eficient. Aici trebuie sa corelezi puterea regulatorului cu a panoului, gasesti in specificatiile tehnice valorile maxime suportate.

Intre panouri si controller eu o sa pun un intreruptor bipolar. Apoi te legi cu controlerul la baterie.

 

4)Bateria

Aici sunt mai multe tipuri de baterii:

- bateria auto - cea mai ieftina dar suporta putine cicluri de incarcare/descarcare, se deterioreaza mai repede;

 - baterie AGM/Gel - din ce m-am documentat se pare ca AGM-ul este mai potrivita pentru rulota decat Gel, ambele suporta mai multe cicluri incarcare/descarcare dar sunt ceva mai scumpe. Pentru o viata mai lunga ar fi bine sa nu descarci mai mult de 50-60% din baterie;

- LiFePo4 - cea mai usoara, suporta cele mai multe cicluri de incarcare/descarcare (4000-6000), dar este cea mai scumpa.

 

5) Invertorul (transforma tensiunea continua de 12V in tensiune alternativa de 220V)

Aici puterea invertorului trebuie corelat cu consumatorii. Eu am unul de 2500W si asta pentru ca am cateva electrocasnice de putere mare.

Trebuie sa ai in vedere ca intre baterie si invertor sa folosesti cabluri cat mai groase, de obicei cele cu care vine invertorul la pachet sunt subdimensionate. Eu o sa folosec cabluri de 35mm2.

De la invertor tragi un cablu (2x2.5mm2 cred ca este mai mult decat suficient) si te legi in panoul general.

De asemenea sa ai in vedere ca invertorul sa fie sinus pus si nu cu unda modificata chiar daca este mai scump, altfel o sa ai probleme cu electronicele mai sensibile.

 

Suplimentar mai poti sa adaugi un comutator manual sau automat care sa deconecteze invertorul daca esti conectat la retea si invers.

 

Mai poti pune un smartshunt ca sa stii exact starea de incarcare a bateriei si alti parametri, desi este destul de scump.

Eu nu m-am hotarat daca sa montez astea din urma 2 elemente.

 

O sa revin cand ma apuc de montat cu fiecare pas, unde pun intreruptoare, sigurante etc. si cu poze.

 

Sper ca informatiile sa iti fie de ajutor, daca ai intrebari da-mi un semn.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

Multumesc frumos @Negut Cosmin am mai clarificat niste lucruri in capul meu cu ajutorul postarii tale, m-ar ajuta si mai multe informatii cand este posibil si te apuci de treaba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Negut Cosmin , am vaga impresie ca la pct. 1 ati amestecat 230 Vca cu 12 Vcc... Frigiderul clasic al rulotei nu are termostat la 12 V, doar la 230 V. Calculul consumului pare ca l-ati facut la 12 V. La 12 V frigiderul e alimentat de masina, in mers. E ineficient sa-l tii la bateria de acumulatori de 12 V. In 10 ore se descarca o ditamai bateria de acumulatori de 250 Ah!

La becuri, cred ca le-ati luat in calcul pe cele la 230 V, nu la 12 V. 5 W la 12 V, la o lampa din interior (LED) este arhisuficient. Asta inseamna 4, 1 A in 10 ore. Inmultit cu cate astfel de becuri puneti/folositi in total, ajungeti la o valoare mai acceptabila.

La sistemul meu am folosit numai 12 V pentru off-line. Nu am invertor. Nu am microunde/AC. Am fohn si placa de intins parul consoartei care functioneaza la 12 V.

Ah, de asemenea nu stiu de unde moda asta cu invertorul cu unda modificata strica "electronicele sensibile"... Nu stiu cati ati avut/aveti UPS la calculator. Ghiciti ce fel de unda da acel invertor... :) Sa nu-mi spuneti ca PC-ul nu e "echipament electronic sensibil"! A, e cu totul altceva cand "echipamentul electronic sensibil" are in dotare un motor la 230 V, precum centrala termica s.a.

In rest pare bine ce ati scris. O mentiune doar, nu vad rostul masurarii curentului intrat/iesit, valoarea tensiunii este cel mai bun si sigur indicator. Se printeaza valorile uzuale si se lipesc langa voltmetru pentru a avea instant corelatia dintre tensiune si starea de descarcare a acumulatorului.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziția făcută și pentru tractor, suntem în doi ce îl folosim pe forum.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin

Astazi aveam planuri mari sa finalizez sistemul electric dar a tot plouat in reprize si nu am reusit sa finalizez lucrarea decat partial. Sper ca maine sa reusesc sa termin.

Revin cu detalii.

20230327_214230.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negut Cosmin

Astazi cat m-am invartit in jurul rulorei ca sa montez sistemul electric am observat la unul dintre picioarele de calare o mica problema. Una dintre "piulitele" pe care se infileteaza tija are o bucata lipsa, pare sa fie sparta. Nu sunt probleme de functionaliate dar as vrea totusi sa o schimb ca sa nu apara complicatii pe viitor.

Atasez cateva poze cu privire la piesa despre care vorbesc.

Poate fi cumparata de undeva, se poate schimba?

 

Astept sfaturile dumneavoastra.

 

Multumesc anticipat.

 

20230327_213808.jpg

20230327_213849.jpg

20230327_213917.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Salutare!

 

Bucsa respectiva se poate schimba. Se da cala jos, se scoate tija filetata si se scimba. Atentie la achizitie insa, deoarece bucsele sunt 3 modele. Ar trebui masurata grosimea tijei si pasul filetului.

 

Spor!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.