Roland Stanciu

Noua masinuta

18 postări în acest subiect de discuţie despre Noua masinuta

Noua masinuta

Roland Stanciu

Pana in prezent am tractat rulota cu un Dokker 1, 5 dci 90.

20220923_132534.jpg.86f762a090b8a04300b4484c882e33ad.jpg

Nu a fost cea mai inspirata alegere. masina relativ usoara, motor mic (90 cp), rulota grea ... dar ne-am descurcat cat de cat.

Anul acesta am decis sa cumparam ceva mai mare. Am ales un Peugeot 4007 2, 2 HDI, 156 CP, 4x4:

20230221_154154.jpg.af79ee3f8d9b609e44b9ca35e1295ece.jpg20230221_154144.jpg.ab47f4fcd94beb0006767b6a3df0e3d3.jpg20230221_154125.jpg.95a4d8fe0d0bb9954e7652a739d746b7.jpg

 

Masinuta este din 2009, si are 171000 km. I-am facut o revizie la reprezentanta, am inlocuit consumabilele, cateva reparatii (inlocuit amortizoare spate, inlocuit un brat pe fata, inlocuit scutul fata, inlocuit rezervor aditiv, montat carlig de remorcare) si asteptam sezonul. Dupa vizita de la reprezentanta, masinuta merge excelent. Pana in prezent nu am pus-o la rulota, dar cat de curand ii voi face proba. Sper sa fie o alegere buna.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare @Roland Stanciu

Să aveți parte de ea! O să tragă semnificativ mai bine față de precedentul trăgător! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Sa aveți parte de ea, este o mașina foarte buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Clar vei simti diferenta la tractat fata de prima. Sa va bucurati de ea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Mulțumesc frumos! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Roland Stanciu drumuri bune să aveți :cu-rulota:

Cu siguranță vei simți o diferență enormă la condus. 

Asteptăm impresi după primul drum. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Sa o stăpânești sănătos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 9 ore, Ciprian Mirescu a scris:

@Roland Stanciu drumuri bune să aveți :cu-rulota:

Cu siguranță vei simți o diferență enormă la condus. 

Asteptăm impresi după primul drum. :salutare!:

Mulțumesc frumos! Îndată o scoatem la plimbare! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 6 ore, Lungu Marin a scris:

Sa o stăpânești sănătos!

Mulțumesc frumos! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinRFG
în urmă cu 17 ore, Roland Stanciu a scris:

Mulțumesc frumos! Îndată o scoatem la plimbare! 

Sa o stapaniti sanatosi! Va rog sa ma scuzati, dar am si eu o curiozitate cum trageati o rulota de 1500kg cu 90 cp? Eu am 115 cp tot dci si trag 1300kg, dar pe Transfagarasan mai mult de treapta 3 nu poate, se simte mai bine in treapta 2 pe munti!

Intrebarea vine din simpla curiozitate, nu va suparati!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
acum o oră, FlorinRFG a scris:

Sa o stapaniti sanatosi! Va rog sa ma scuzati, dar am si eu o curiozitate cum trageati o rulota de 1500kg cu 90 cp? Eu am 115 cp tot dci si trag 1300kg, dar pe Transfagarasan mai mult de treapta 3 nu poate, se simte mai bine in treapta 2 pe munti!

Intrebarea vine din simpla curiozitate, nu va suparati!

 

Nu ma supăr. Este un Weinsberg 450 FU. Are 1000 kg goala și 1200 masa maxima admisibila, nu 1500! Dokerul are 1200 kg masa maxima remorcabila cu frâne. Deci la limita mergea. Cat despre treapta a treia ... pe munte nici pomeneala, cu Dokkerul. A doua, chiar a I a uneori. De aceea am făcut "upgrade". Cred ca în câteva zile ii fac inaugurarea!

LE: tot de curiozitate,   ce mașina aveți?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Deci azi am făcut primii 250 kilometrii cu ansamblu Peugeot 4007 - rulota Weinsberg. Fata de Dacia Dokker e diferența ca de la cer la pământ. Enorm de multe avantaje cu Peugeotul. Enumerez:

Peugeot accelerează mult mai bine cu rulota. Pot face depășiri liniștit. Cu Dokkerul doar căruțe și tractoare depășeam! De Dokker ma rugam pana ajungea pe la 80 km/h. Peugeotul nu face mare efort ca să ajungă acolo.

E mult mai stabil ansamblu. Cu Dokkerul când venea câte un tir din sens opus, ma "flutura" de mama focului. Cu Peugeotul nu simt nimic, când vine un tir din sens opus! Pe bune!

Pana la 100 km/h, chiar 110 ma simt în siguranță. Cu Dokkerul peste 90 era aventura.

Dokkerul nu mergea niciodată cu rulota în treapta a 5 a (avea cutie cu 5 trepte). Peugeotul merge lejer cu a 6 ea!

O singura chestie mi se pare ciudata. Chiar aiurea.

Merg cu Peugeotul între 100 su 110 km/h în treapta a 5 a. Totul e ok, simt ansamblu în siguranță. Dacă merg tot între 100 și 110 km/h în treapta a 6 ea parca simt o ușoară nesiguranță. Prima data am crezut ca mi se pare, dar chiar asa e. Parca în treapta a 6 ea o simt un pic fluturând în spate, ușor instabila. Dar în treapta a 5 ea cu aceeași viteza, nu o simt asa. De ce oare?

 

20230413_192553.jpg.825c7ce8509f30e33fd07eda182cf6b2.jpg

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 9 ore, Roland Stanciu a scris:

Parca în treapta a 6 ea o simt un pic fluturând în spate, ușor instabila.

 

Probabil diferenta de cuplu, intr-a 6-a mai mic la turatia respectiva fata de a 5-a, masina nu mai are aceeasi "fermitate" in tractiune iar rulota isi poate face putin de cap.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salut, in treapta a sasea la 100km/h, masina e subturata. Ce turatie aveai in conditiile astea?

Nici masina singura nu se simte bine asa, d-apoi sa-i mai pui o tona si ceva in carca. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 12 ore, Adi Aloman a scris:

Salut, in treapta a sasea la 100km/h, masina e subturata. Ce turatie aveai in conditiile astea?

Nici masina singura nu se simte bine asa, d-apoi sa-i mai pui o tona si ceva in carca. 

În treapta a 6 a la 100 km/h am aproape 2000, un pic sub. Sa zicem 1900. Dar e Diesel, nu benzinar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 13 ore, Viorel K a scris:

 

Probabil diferenta de cuplu, intr-a 6-a mai mic la turatia respectiva fata de a 5-a, masina nu mai are aceeasi "fermitate" in tractiune iar rulota isi poate face putin de cap.

Probabil ca asa e. Azi am mai parcurs 350 km cu rulota. Nu am mai folosit treapta a 6 ea.  Totul a fost ok!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Dupa un drum de 1300 de km cu ansamblu Peugeot - Weinsberg, pot spune ca se vede o diferenta enorma fata de Dokker. Pur si simplu cu Peugeot-ul uit ca am rulota in spate ... Faptul ca nu mai exista acea limita de putere (exemplu la Dokker de multe ori eram cu pedala la blana si as mai fi vrut putere ... dar de unde) imi da o senzatie de siguranta. Pana in prezent nu am rulat cu pedala la blana cu Peugeot-ul, efectiv nu a fost nevoie. Masina are doar 156 CP si cuplu de 380, cifre care nu sunt ''extraordinare"! Dar pe asfalt cu rulota in spate se comporta excelent. Pot face depasiri, accelereaza bine. Eu sunt multumit de ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
La 3/7/2023 la 20:06, Fejer Antal a scris:

Salutare @Roland Stanciu

Să aveți parte de ea! O să tragă semnificativ mai bine față de precedentul trăgător! 

Ati avut dreptate. Asa este!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.