Roland Stanciu

Date greșite în permis, sau nu?

16 postări în acest subiect de discuţie despre Date greșite în permis, sau nu?

Date greșite în permis, sau nu?

Roland Stanciu

Deoarece chinuiam rau Dokerul cu rulota de 1200 de kg, mi-am achiziționat un Peugeot 4007. Dar o noua problema. Peugeot 4007 are mma 2410 kg, iar rulota are mma 1200. 2410 + 1200=3610. Ups depășesc cu 110 kg 3500. Asa ca m-am înscris la școală de șoferi cursuri B extins sa pot avea maxim 4250 kg ansamblu. Făcut cursuri, dus adeverință la drpicv. Azi îmi vine permisul nou. Aici e ceva curios. Vechiul permis expira în anul 2029. Dar noul permis expira în 2033!! Pentru cursurile acestea eu nu am făcut fisa medicala. E corecta data 2033? Nu trebuia data veche 2029? Ținând cont ca nu am dus fisa medicala?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Marin

Nu este greșeală, este treaba lor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca ai facut analize medicale ai permis nou pe 10 ani cum spune legea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
30 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

daca ai facut analize medicale ai permis nou pe 10 ani cum spune legea

Pai aia e ca nu am făcut... ca la cursul pentru B extins nu se cere!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
41 minute în urmă, Lungu Marin a scris:

Nu este greșeală, este treaba lor.

Asa ziceam și eu:OK:!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Au gresit ei. Castig tu. Mai rar dar se mai intampla si asa :OK:

Fara fisa medicala trebuia pastrat vechiul termen de expirare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si eu am facut B extins si mil-au extins pe 10 ani, dar am fost intrebat daca vreau cu sau fara vizite medicale.  Dupa aia am facut si BE….

Oricum, pana la sfarsitul anului si Romania trebuie sa implementeze noul cod rutier european, care s-a dezbatut anul trecut.  Categoria B va fi auto de pana la MMA 4250 kg. Masura vine din cauza a doua motive: 1. rulote/ autorulote , 2. masini tot mai grele ( a crescut in ultimii ani greutatea medie a unei masini cu cca 800 kg, plus ca apar si suv urile electrice care sunt tot mai grele). Plus ca se va putea conduce motociclete de pana in 150 cmc cu B ul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
5 minute în urmă, Cristian A a scris:

Si eu am facut B extins si mil-au extins pe 10 ani, dar am fost intrebat daca vreau cu sau fara vizite medicale.  Dupa aia am facut si BE….

Oricum, pana la sfarsitul anului si Romania trebuie sa implementeze noul cod rutier european, care s-a dezbatut anul trecut.  Categoria B va fi auto de pana la MMA 4250 kg. Masura vine din cauza a doua motive: 1. rulote/ autorulote , 2. masini tot mai grele ( a crescut in ultimii ani greutatea medie a unei masini cu cca 800 kg, plus ca apar si suv urile electrice care sunt tot mai grele). Plus ca se va putea conduce motociclete de pana in 150 cmc cu B ul.

Când m-am dus la școală, am întrebat de fisa medicala, si au spus ca nu trebuie. Asa ca nu am facut.

De curiozitate ce mașinuțe aveti, de a-ți făcut BE? Nu era deajuns B extins?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
4 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Când m-am dus la școală, am întrebat de fisa medicala, si au spus ca nu trebuie. Asa ca nu am facut.

De curiozitate ce mașinuțe aveti, de a-ți făcut BE? Nu era deajuns B extins?

Am un Ford Ranger, cu MMA de 3.200 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
19 minute în urmă, Marius Rotaru a scris:

Au gresit ei. Castig tu. Mai rar dar se mai intampla si asa :OK:

Fara fisa medicala trebuia pastrat vechiul termen de expirare.

Am tot cautat pe net, dar nu am găsit ceva referitor la durata.

În fine ... sa fie primit!

IMG-20230130-WA0000.thumb.jpg.2b6a7121fcd168211191dfbdbb206ae7.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
6 minute în urmă, Cristian A a scris:

Am un Ford Ranger, cu MMA de 3.200 kg.

La mine a fost frumos ca eu după ce am cumpărat Peugeot-ul 4007 mi-am dat seama ca voi depăși 3500 kg. Când m-am uitat în CI! Sincer nu bănuiam ca e asa greu ... Si dai și baga-te la școală, la 48 de ani!

 

Sa nu spuneți ca asa a fost și la dvs!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
6 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

La mine a fost frumos ca eu după ce am cumpărat Peugeot-ul 4007 mi-am dat seama ca voi depăși 3500 kg. Când m-am uitat în CI! Sincer nu bănuiam ca e asa greu ... Si dai și baga-te la școală, la 48 de ani!

 

Sa nu spuneți ca asa a fost și la dvs!

 

 

Eu am făcut BE-ul după 3 ani de condus doar cu B extins. Odată, când mă întorceam de la ski din Italia, la intrare in tara,   vameșul ungur mi-a luat permisul într-o mână și taloanele de la mașină și rulota în cealaltă și mi-a spus: mana cu taloanele e mai grea cu câteva sute de kilograme. I-am zis că mă duc la școală de șoferi.....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
16 minute în urmă, Cristian A a scris:

Eu am făcut BE-ul după 3 ani de condus doar cu B extins. Odată, când mă întorceam de la ski din Italia, la intrare in tara,   vameșul ungur mi-a luat permisul într-o mână și taloanele de la mașină și rulota în cealaltă și mi-a spus: mana cu taloanele e mai grea cu câteva sute de kilograme. I-am zis că mă duc la școală de șoferi.....

Eu am facut BE doar ca sa fac niste ore cu remorca in spate si mi-au fost utile(nu condusesem niciodata cu ceva atasat de masina), acum astept sa-mi iau si rulota :), in plus nu e diferenta la bani decat de vreo 200 lei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Eu am procedat similar. Inițial doream B1E însă m-am înscris la școala de șoferi pt CE. A fost dificila proba teoretica însă a trecut. Totul se poate realiza cu putina perseverenta și un pic de ambiție. Acum caut rulota. Vechea mașina avea MMA 3400 KG (Land Rover Discovery), actuala are 2980 (BMW x5).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare @Roland Stanciu, eu când mi-am schimbat permisul de două ori pentru că nu coincidea cu adresa de domiciliu (când apărea încă pe permis adresa de domiciliu) nu am avut nevoie de fisă medicală iar noul permis era tot timpul prelungit cu 10 ani. Când depuneam pentru preschimbare aveam valabilitate la permis cel putin înca 4 ani. 

În momentul când am făcut B96 atunci eram în ultimul an de valabilitate si am avut nevoie de fisă medicală. 

Poate este o explicație faptul că mai aveai valabilitate la permis până în 2029! 

Drumuri bune! :salutare!:

 

PS În vară am fost luat la întrebări de vames la intrarea în Macedonia (venind din Grecia) si aproape amendat că nu am BE.  Au zis că ei nu recunosc B96! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
La 01.02.2023 la 20:11, Ciprian Mirescu a scris:

 

PS În vară am fost luat la întrebări de vames la intrarea în Macedonia (venind din Grecia) si aproape amendat că nu am BE.  Au zis că ei nu recunosc B96! 

Salut. Pe bune? Asta chiar e o problema, pentru ca eu intenționez la vară sa fac un mic tur prin Europa. Am la dispoziție 3 săptămâni de concediu, care as vrea sa le fac extern. Ce tari din Europa nu recunosc permisul B96?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.