Mihai-Arad

2023 - Vacanta prin Franta/Atlantic

53 postări în acest subiect de discuţie despre 2023 - Vacanta prin Franta/Atlantic

2023 - Vacanta prin Franta/Atlantic

Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:

 

.... acum, cand privesc pozele simt cum inima bate mai tare si cum as dori sa zbor spre acest taram spectaculos.

 

Doar 5 zile am stat pe Valea Loarei, ... foarte putin timp pentru a te bucura de aceasta "comoara" a Frantei! Perla Frantei!
Loara, un fluviu salbatic, cu un curs imprevizibil dar cel mai frumos (comparativ cu Sena, Rin, Rhon). Cu bancurile efemere de nisip, cu insule de verdeata, cu sate si orase intinse alene pe malurile sale, care se impune cu gratie, forta si grandoare. Aceasta este Valea Loarei sau valea regilor.
Am vizitat 4 castele ...  Le Chateau Royal d'Amboise, Le Chateau Saumur, Le Chateau Villandry, si Le Chateau Azay-le-Rideau. Fiecare cu povestea lui, care mai de care fascinanta ... atatea nume legate de istorie, cu lupte si amoruri, cu drame sumbre si aventuri romantice, cu rafinament si cruzime ... Iubire, intriga, dar mai ales putere.

La Amboise(Clos Luce), locul unde Leonardo Da Vinci si-a petrecut ultimii 3 ani din viata.

Amboise-2023-09-12-122119.jpg

 

Amboise-DSC-1613-France-2023.jpg

La Chateau Villandry, ... timpul, parca a stat pe loc; totul pare locuit. Grand-sale (salonul), camerele, dormitoarele, bucataria ... Arhitectura peisagistica a gradinilor, este woauuu. Superbe! Din cel mai inalt punct (terasa castelului) le puteti admira in intregime. Privelistea e woauuu.

Villandry-2023-09-13-114236.jpg

 

Villandry-2023-09-13-114601.jpg

 

Villandry-DSC-1692-France-2023.jpg

 

Villandy-2023-09-13-142005.jpg

 

Villandy-DSC-1696-France-2023.jpg

Saumur, capitala cailor si locul de nastere al lui Coco Chanel, dar pe vremea lui Napoleon "intregul complexul" a fost folosit ca inchisoare. Gradinile castelului ofera vederi exceptionale asupra Loarei si orasului.

Saumur-DSC-1807-France-2023.jpg

 

Saumur-DSC-1836-France-2023.jpg

 

Saumur-DSC-1845-France-2023.jpg

Le Chateau Azay-le-Rideau - „Un diamant taillé à facettes serti par l’Indre“ (H. Balzac)
Honore de Balzac a descris acest castel ca un „diamant slefuit si fixat de Indra”.
Formele delicate ale cladirii si a arhitecturii renascentiste gratioase se reflecta in oglinda apei din santul care-l inconjoara. Astazi Azay-le-Rideau este considerat o bijuterie printre castelele Loarei.

Azay-le-Rideau-2023-09-21-153833.jpg

 

Azay-le-Rideau-2023-09-21-161300.jpg

 

Azay-le-Rideau-2023-09-21-162137.jpg

 

Azay-le-Rideau-DSC-2166-France-2023.jpg

Celor care ajung pe Valea Loarei, recomand cu multa caldura: vizitati castele, conace, abatii, muzee, crame, gradini si parcuri. Nu veti regreta!
Pot sa spun ca am avut o excursie care m-a impresionat puternic (desi initial nu-mi doream sa revad valea Loarei), am fost intr-un loc magic, plin de vraja si poveste, in care istoria si civilizatia fac sa straluceasca castele, conace, biserici si abatii.
 

Pentru cei care calatoresc cu autorulota, locuri de parcare (camperstop) se gasesc in apropierea castelelor sau la marginea orasului. Costul pentru 24 ore= 13-15-20 euro.
Parcarile gratuite, special amenajate pentru autorulote au reguli care trebuiesc respectate. Vigilenta "jandarmului" te poate costa scump. Pe scurt, dormitul pe un loc de parcare este legal, dar, montarea unui aragaz sau a unor scaune (pe domeniul public) este condamnabila. Perioada stationarii: max 72 ore. Servicii limitate (deversare-gratuit; apa potabila-contra cost).O astfel de parcare (camperstop) pentru autorulote, este semnalizata, de regula, printr-un indicator specific pe care-l cunoastem cu toti.

Parcare Autorulote (Camperpark)

 

SP-DSC-1580-France-2023.jpg

 

SP-2023-09-20-121812.jpg

Ciudat, dar ceea ce n-am vazut in aceasta vacanta .... Nicio placuta de inmatriculare de Romania. Pe sosele, pe autobanda, in parcarii (camperstop), toate pline de: nemti, olandezi, belgieni, francezi si englezi.

Va urma (atunci cand "timpul imi va permite")!

 

Va salut:salutare!:si vacanta placuta tuturor!

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
în urmă cu 13 ore, Mihai-Arad a scris:

Ciudat, dar ceea ce n-am vazut in aceasta vacanta .... Nicio placuta de inmatriculare de Romania. Pe sosele, pe autobanda, in parcarii (camperstop), toate pline de: nemti, olandezi, belgieni, francezi si englezi.

N-ai placute de RO?! 😱 A, ai fost singurul! 😁 E foarte bine ca a fost un roman civilizat, ceilalti (90 si peste, la suta) au alt itinerar... Am parte de ei la birou, in trafic, in magazine, in campinguri etc.. Ar fi fost deja prea-prea sa-i intalnesti la tot pasul! Dar fii pe pace, au si ei neghina lor!

 

Planificare... placuta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:salutare!:@NRLaurentiu 

acum o oră, NRLaurentiu a scris:

Planificare... placuta!

Multumesc!

.... „Alea Iacta Est” (a spus candva si J.Cesar). :default_109:

Pentru vacanta din acest an (Sept.2024) am ales ... al 40-lea Departament, Landes (Aquitania) :).

De ce am ales acest Departament? (in curand in topicul dedicat)

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      2024 - Franta cu autorulota
      Salutare
       
      Daca in trecut, incepeam cu "Cand vine vorba despre vacanta, niciodata nu esti hotarat. Variante sunt numeroase, dar ..., nu te poti decide, pentru ca, … vrei 'si pe mama si pe tata' “.
      De data aceasta, decizia a fost clara, ferma ... asa cum am scris aici.
       
      Am ales sa-mi petrec vacanta in Regiunea Aquitania , Departamentul Landes (40). De ce ? Pai, ... anul trecut, aflandu-ma prin regiune, dar intr-un alt departament (vezi vacanta 2023), "mi-au cazut ochii" pe o plianta, luata dintr-un Office de Turisme. Ceea ce-am citit m-a incantat, mi-a trezit interesul de-a cunoaste mai multe despre aceasta parte de paradis din Franta.
       
      LANDES, paradisul natural - Peisaje vaste, plaje oceanice cat se vede cu ochii (peste 100 km) lacuri mari, netede ca o oglinda, cu plaje frumoase cu nisip, paduri de pini parfumate, liniste relaxanta. Coasta de nord a regiunii Landes ofera nenumarate oportunitati de petrecere a timpului liber in imprejurimi uluitoare: inot, sporturi nautice, relaxare, calarie, plimbari si ciclism.
      Da-ti drumul si lasa-ti mintea sa se relaxeze.
      Mai multe mlastini si zone umede, valoroase din punct de vedere ecologic sunt desemnate ca rezervatii naturale, cum ar fi rezervatia naturala Arjuzanx si zona umeda Marais d'Orx, care joaca un rol important ca locuri de migratie, iarna pentru pasarile migratoare precum cocoara cenusie. Aceste paradisuri naturale includ, de asemenea, campiile inundabile Adour si lacurile de coasta.
      Coasta Landes este fortareata europeana a surfului. O varietate de beach break-uri (locuri de surf unde valurile se sparg pe un banc de nisip) asigura conditii ideale pe tot parcursul anului atat pentru incepatori, cat si pentru surferii profesionisti. Hossegor si orasele invecinate Seignosse si Capbreton sunt renumite in intreaga lume pentru locurile lor. Un concurs al elitei internationale de surfing are loc in fiecare octombrie pe plajele Nord si La Graviere din Hossegor.
       
      Tu, unde ti-ai propus sa-ti petreci vacanta (concediul) in anul 2024?
      , Vacanta placuta tuturor!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.