Radu Ionescu

Panou solar exfoliat

7 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar exfoliat

Panou solar exfoliat

Radu Ionescu

Am aruncat o privire pe fereastra ca sa vad cat de murdar este panoul, maine vreau sa plec cu rulota, si....surpriza! A inceput sa se exfolieze!

A mai patit cineva asa ceva? Este compromis panoul sau se poate schimba folia aia ?

Panou semiflexibil, 150W

20221103_094847.jpg

20221103_094841.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
acum o oră, Radu Ionescu a scris:

Este compromis panoul sau se poate schimba folia aia ?

Daca s-au oxidat traseele electrice, atunci da, e compromis. Oricum, nu-l faci de pe o zi pe alta, iar folia pe care o vei pune ar trebui sa reziste la UV, altfel, in cateva luni e la fel. Panourile flexibile trebuie achizitionate dupa pret si firma, altfel e cam inutila investitia.

 

Sejur placut!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Spune merci ca doar s-a exfoliat, la mine si la un prieten a facut scurt si s-a topit ca naiba, bine ca nu a luat foc. Sunt fff periculoase mai ales cele ieftine de pe aliexpress.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Alarma falsa!

M-am urcat pe rulota sa vad ce si cum.

N-are nimic panoul, cand a fost montat la dealer nu i-au scos folia de protectie cu care a venit din colet, aia s-a jumulit un pic pe margine

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Ca si precautie pe viitor, aveti grija cu panourile semiflexibile pt ca, mai ales cel care e montat in poza, e pus direct pe plafonul rulotei. Are ventilatie fix 0. Si da, au nevoie de ventilatie pt ca se coc de la soare la propriu. Ajung si la 90 de grade in plin soare vara. Nu mai zic ca produc 20% din putere in acel moment. Apoi urmeaza deteriorarea fizica si foc. Eu as lua jos acel panou si i-as face un suport care sa-l tina deasupra cu cel putin 3 cm de plafon.

Fiecare face cum vrea.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Nu ma pricep, panourile solare,   ele  sunt departe de pregatirea mea.  Panoul solar + instalatia mi-au  fost montate de catre dealer.

Dar, pare interesanta ideea ca dezbatere!

Asa, ca nepriceput, n-am argument sa contrazic cei 20% din putere in plin soare decat faptul ca, dimpotriva, in plin soare mi-a incarcat totdeauna bateria repede.

 

Pare logica si ideea ca panoul trebuie ventilat.  Pe de alta parte, avem 2 tipuri de panouri

1- panouri rigide, adica cele montate pe o rama, pot fi montate sus, pe rulota pastrand o distanta fata de plafonul rulotei, prin diverse metode, sau montate pe diverse suporturi undeva langa rulota. Am avut asa ceva la fosta rulota, montat pe un trepied langa rulota dar oarecum incomod de carat, nu incarca in timpul mersului etc. Nici vorba sa-mi fac problema ptr. ventilarea lui. A funtionat super-ok

2- panouri flexibile/semiflexibile. Par a avea avantajul ca se por monta oriunde, adica inclusiv pe portiunile curbe ale tavanului, daca ele exista.

 

Acum....dl Marius Viorel spune ca ele ar trebui montate pe o rama. Adica, cum ar veni, cumpar un panou semiflexibil, evident mai scump decat unul rigid  si trebuie sa-l  transform apoi.... intr-unul rigid.

Sigur, argumentul ca se incinge pare ok.  Dar, ca nepriceput, ma intreb: cine e tampitul care le-a inventat pe cele flexibile  daca eu trebuie oricum sa le transform in rigide? Ce a avut el in cap?

Poate cineva care se pricepe sa explice asta?  De ce as cumpara, presupunand ca n-am, un panou flexibil pe care sa-l fac rigid, in loc sa cumpar din capul locului unul rigid, cu rama lui din fabrica?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Există suport dedicat pentru panou fotovoltaic semiflexibil! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.