Vlad Iliescu

Pompă de apă muribundă

6 postări în acest subiect de discuţie despre Pompă de apă muribundă

Pompă de apă muribundă

Vlad Iliescu

Vă salut, cred că suntem recordmeni la consumul de apă, minim 100 de litri pe zi.

Că urmare, după numai 2 ani, pompa de apă a început să scoată niște zgomote ciudate, un sunet ascuțit și chinuit. Nici nu ma miră, la câte aluviuni și apă calcaroasă au trecut prin ea. Calitatea apei în campingurile românești nu respectă nici o normă. Eu golesc de fiecare dată instalația atunci când revin din deplasare și găsesc depuneri grave de nisip în rezervor, aproape întotdeauna. 

Preventiv am cumpărat o pompă nouă, identică cu cea bolnavă. Ca debit, cea veche încă nu face probleme, zgomotul însă mă face să cred că nu mai are mult de trăit.

Doar de curiozitate, o pompă se poate unge/curața? Mă gândesc că totuși poate nu e de aruncat direct în coșul de gunoi.

16647152997758092528271422961057.jpg

16647153522511106011717840923778.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

@Vlad Iliescu scriu și eu ceea ce am învățat/ auzit  de la alți colegi:

 

unii scot pompele și le țin pe timpul iernii înt-un borcan cu oțet,  ca să se curețe, să nu ruginească. Așa poți face și tu pentru a o curăța de depuneri.

La partea electrică e mai complicat. Dacă e pe ducă, acolo nu prea mai ai ce să îi faci.

Pe viitor, dacă ai loc de desfășurare, eu zic să îți iei un Barwig. Mi se par de calitate, nu glumă! Dar, gusturile nu se discută...

 

Cât despre consumul de apă... Stai liniștit! Nu sunteți singurii care consumați o sută de litri de apă pe zi. 

Și noi, tot pe acolo ajungem, lejer. Deseori depășim. Am apometru de furtun grădină și când am posibilitatea, măsor întotdeauna volumul de apă încărcat în rezervorul fix. Vezi că am scris foarte mult pe această temă în primăvară. A fost problema numărul 1 pe care trebuia să o rezolv. Și am rezolvat-o. Am și filtru pe circuitul de încărcare. Un fel de filtru care se pune la aparatele de spălat cu presiune. Nu știu cât ajută, dar cred că e mai bine decât nimic.

Noi suntem „mari” consumatori de apă. Așa ne spun colegii rulotiști. Chiar și în camping dacă suntem, tot nu ne folosim de utilitățile de acolo. Spălăm la rulotă, facem duș în rulotă, ne gospodărim doar la rulotă!!! Tocmai de aceea ne-am luat rulotă, ca să o folosim. Acum îmi vin în minte cei pe care i-am întâlnit în timp și se lăudau că nu au folosit niciodată toaleta... :default_doh:

 

Ruloteală frumoasă, tuturor colegilor!

 

 

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
acum o oră, Florin Smolnicki a scris:

@Vlad Iliescu scriu și eu ceea ce am învățat/ auzit  de la alți colegi:

 

unii scot pompele și le țin pe timpul iernii înt-un borcan cu oțet,  ca să se curețe, să nu ruginească. Așa poți face și tu pentru a o curăța de depuneri.

La partea electrică e mai complicat. Dacă e pe ducă, acolo nu prea mai ai ce să îi faci.

 

 

 

 

 

 

@Florin Smolnicki Multumesc pentru raspuns, la scufundare in otet ma gandeam si eu, ma bucur pentru confirmare. Cat timp sa o tin asa, o zi - doua?

Pe parte electrica nu are nimic.

Am cumparat acelasi model ca sa imi fie simplu sa o inlocuiesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Pompele sunt din ce in ce mai proaste. Eu anul asta sunt la a 3-a.

Am incercat toate marcile, e adevarat ca suntem 4 ai iesim des, dar parca prea se duc repede cele submersibile. Pe rulota am avut externa si nu am avut probleme 6 ani.

Daca tot le-am schimbat, am redus constant si debitul/presiunea de la 19litri/2 bar la 10litri/0.6 bar. Face fata cu brio la dus si bucatarie, doar la wc a trebuit o inventie ca sa spele tot vasul, dar ce sa vezi, din 120 litri m-am intors cu 25 acasa. Foarte mult se pierdea inutil la dus si la vase.

Majoritatea sunt capsulate, poti incerca sa le desfaci dar va fi greu sa le etansezi la loc. M-am ambitionat si eu cu doua, se duce simeringul si intra apa in motor. Apoi se blocheaza si fac scurt.

Otetul o sa faca praf simeringul de cauciuc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
5 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Pompele sunt din ce in ce mai proaste. Eu anul asta sunt la a 3-a.

Am incercat toate marcile, e adevarat ca suntem 4 ai iesim des, dar parca prea se duc repede cele submersibile. Pe rulota am avut externa si nu am avut probleme 6 ani.

Daca tot le-am schimbat, am redus constant si debitul/presiunea de la 19litri/2 bar la 10litri/0.6 bar. Face fata cu brio la dus si bucatarie, doar la wc a trebuit o inventie ca sa spele tot vasul, dar ce sa vezi, din 120 litri m-am intors cu 25 acasa. Foarte mult se pierdea inutil la dus si la vase.

Majoritatea sunt capsulate, poti incerca sa le desfaci dar va fi greu sa le etansezi la loc. M-am ambitionat si eu cu doua, se duce simeringul si intra apa in motor. Apoi se blocheaza si fac scurt.

Otetul o sa faca praf simeringul de cauciuc.

O sa o pun oricum pe cea noua. Ma gandeam sa o revigorez pe cea veche, ca sa o am, la o adica. Acum imi pare rau ca nu am cumparat doua, la 19 euro nu e o mare investitie. Deci sa nu o bag in otet?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Scartaie ptr ca motorasul are lagăre din plastic inferior si sau uzat , astfel rotorul atinge de stator, si in curând se va opri. Modelele mai vechi aveau lagăre din textolit sau bronz grafitat , de aceea au ținut mult mai mult.Nu se merita reparat , din proiectare sunt concepute sa le schimbi , se poate prelungi viața doar prin filtrarea apei
Spor la ruloteala!

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.