Roland Stanciu

Se poate rupe (strica) ceva la rulota/sasiu?

5 postări în acest subiect de discuţie despre Se poate rupe (strica) ceva la rulota/sasiu?

Se poate rupe (strica) ceva la rulota/sasiu?

Roland Stanciu

Un episod petrecut astăzi. Am mutat rulota. O decalez și apoi o leg frumos de carligul mașinii. Merg vreo 2 metrii, apoi opresc sa fac o ultima verificare. Asa ca deschid rulota, ma urc în ea și verific sa fie totul în regula. Când sa cobor, ma atenționează un cetățean ce trecea prin zona. Ca nu fac bine. Sa nu ma mai urc niciodată în rulota cât timp e aceasta în cârlig. Ca se deformează șasiu. Și în timp cedează! Sa ma urc doar când rulota e calata!

Nu știu dacă respectivul este rulotist sau nu. Dar cuvintele lui m-au pus pe gânduri. Când am adus rulota acasa (în ziua când am cumparat-o) am oprit pe drum, și am mâncat în ea. Plus 30 de minute în pat la odihna. Cred ca am stat cam o ora, in rulota, cu rulota doar în cârlig necalata.

Se poate strica ceva la șasiu? Sau omul acela vorbea aiurea. Rog mult răspunsuri... am greșit sau nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

@Roland Stanciu 

 

Nu te mai lua după toate prostiile pe care ți le spune fiecare. 

Stai liniștit!

Nu s-a întâmplat nimic! Nu are nimic dacă ai dormit în mașină sau rulotă, sub copac sau sub clar de lună!

Am dormit de multe ori în rulotă, nefiind calată sau complet calată. 

De foarte multe ori, după ce am decalat rulota, am intrat înăuntru pentru ca să mai verific toate, ca să închid o trapă uitată deschisă.

 

în urmă cu 2 ore, Roland Stanciu a scris:

Se poate strica ceva la șasiu?

 

Da, se poate strica foarte tare, și nu numai la șasiu, se poate distruge întreaga rulotă dacă nu respecți

MMA - ul sau MMTA - ul (mai spun unii): Masa Maximă (Tehnic) Admisă.

Aici este pericol, dacă pui cu zeci sau sute de kilograme în plus.

Dar, nu vreau să dau în off - topic.

 

La prezentare ți-am lăsat un număr de telefon. 

Dacă ai întrebări, putem discuta. 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Roland Stanciu:salutare!:

 Poți să te urci liniștit în rulotă chiar și să dormi când este cuplat la mașină. Când campezi cu ea, e bine să fie calat pentru confortul tău și pentru rulotă și mașină. Deci poți să stai liniștit nu se întâmplă nimic!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Ok, mulțumesc de lămuriri. De încărcat, nu am de gând sa încarc rulota. Bagajul va fi pus în mașină. 

Îmi era teama de următoarea chestie - când am adus rulota acasă, pe drumul de la Bacău la Roman am oprit intr-o parcare. Am mâncat, si am stat și vreo jumătate de ora în pat, sa ma odihnesc puțin. Cat am stat în pat, au trecut niște tiruri pe strada, care au cam zguduit rulota. Parcarea fiind lângă sosea, când trecea câte un tir cu viteza, o cam clatina puțin. Rulota era prinsa doar în cârlig.

Dar dacă spuneți ca nu e nici un bai, stau liniștit. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
56 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

@Roland Stanciu 

 

La prezentare ți-am lăsat un număr de telefon. 

Dacă ai întrebări, putem discuta. 

 

 

Am zis sa nu abuzez. Insa mâine te voi suna ... poate mai povestim ceva ....

Mulțumesc mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.