Ionita George Nicu

Panou fotovoltaic

3 postări în acest subiect de discuţie despre Panou fotovoltaic

Panou fotovoltaic

Ionita George Nicu

Buna ziua.Tocmai ce sunt nou proprietar de o rulota, bătrână dar cocheta și as avea nevoie de un sfat și anume:intenționez sa achiziționez un kit fotovoltaic care cuprinde:un panou de 410w, controler 40ah pmmt, baterie gel 150ah.Ca și consumator as avea un mini frigider cu consumul de max 60w.Panoul o a fie mobil marca Breckner ca și controlerul și acumulatorul.Investitie cam 3000lei.Face fata configurația de mai sus?Voiajul durează intre 5/7zile.Multumesc astep părerile voastre cu interes și sugesti.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Sistemul va face fata cu brio, problema o vad la panou. Un panou de tipul acela nu e neaparat greu, dar are undeva pe la 1, 75 m pe 1, 2 m, daca il vrei mobil o sa fie cam greu de manevrat si depozitat in timpul mersului. Poate transportat pe patul rulotei.  Eu unul m-am saturat de unul de 100W si l-am lipit pe acoperis.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita George Nicu
în urmă cu 6 ore, Cristian A a scris:

Sistemul va face fata cu brio, problema o vad la panou. Un panou de tipul acela nu e neaparat greu, dar are undeva pe la 1, 75 m pe 1, 2 m, daca il vrei mobil o sa fie cam greu de manevrat si depozitat in timpul mersului. Poate transportat pe patul rulotei.  Eu unul m-am saturat de unul de 100W si l-am lipit pe acoperis.

Mulțumesc, asa ma gândeam ptr început sa îl transport pe pat .Pe viitor sus cu el pe acoperiș. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.