Andrei.N

Va salut dragi rulotisti!

11 postări în acest subiect de discuţie despre Va salut dragi rulotisti!

Va salut dragi rulotisti!

Andrei.N

Cochetez, împreună cu soția, ca în viitorul apropiat sa achiziționăm o rulota. Suntem o familie cu doi copii (3 și 9 ani), ne place foarte mult sa călătorim și ne gândim de mult sa dam vacantele scurte din hoteluri pe plimbările mai lungi cu rulota. Dorim un exemplar suficient de încăpător pentru noi, paturile suprapuse, bucatarie decenta (soția gătește frecvent) și suport de biciclete sunt singurele cerințe pe care le consideram de nelipsit pana acum. Ne dorim sa putem călători oriunde în țară dar și în afara, noi fiind înnebuniți după coasta de nord a Spaniei și nu numai. Pt mine vacanta ideală începe odată cu vacanta de vara a copilului cel mare și s-ar încheia înainte de începerea școlilor. 

 

Încă nu am înțeles ce este un mover, însă urmează sa citesc forumul în detaliu cât și prezentările membrilor, astfel ca sunt convins ca voi desluși misterul repede. 

Promit ca iau în calcul orice sugestie, am sa încerc sa o studiez și sa decid dacă se poate aplica în cazul nostru. 

Am citit aseară ca unii membri prefera rulotele fără AC însă nu am înțeles exact de ce. 

Am înțeles din tot ceea ce am citit pana acum ca ideal ar fi ca orice rulota sa fie achiziționată de la un dealer, preferabil Olanda (caravans.nl) pentru a fi sigur ca se achiziționează un exemplar fără infiltrații sau alte surprize neplăcute. 

Menționez ca rulota va fi tractata după un SUV (LAND ROVER DISCOVERY 2018 sau VW Touareg 2016) cu motor de 3.0 diesel. 

 

Va salut respectuos si va mulțumesc pentru primire. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare

NRLaurentiu

Bine ai venit, @Andrei.N!

 

Moverul = motorul rulotei pentru manevre de parcare. Se monteaza simplu ulterior.

 

Ca sfaturi: citeste forumul si regulamentul si la final o sa ai putine intrebari - informatia este indestulatoare!

Inainte de achizitie, printre alte aspecte, faceti calcule privind locul unde o sa o tineti in extrasezon.

Eu am luat rulota mea din Olanda, de la o familie, in stare perfecta. Asadar, daca mergeti pe aceasta cale, succes in achizitia rulotei!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutare @Andrei.N:salutare!:

Bun venit alaturi de noi si mult succes! :OK:

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

Salut Andrei și :default_bun_venit: vă spunem și noi❗

Cât privește rulota potrivită pentru voi... oferta e extrem de generoasă în ceea ce privește configurația interioară a unei rulote. Deja știți că vreți paturi suprapuse, așa că alegerea s-a redus la această configurație. Cât privește restul... suport biciclete, mover sau AC se pot monta și ulterior dacă-ți pică cu tronc vreuna fără aceste dotări. 

Însă dacă vrei să reduci din costul achiziției, o vei face luând una gata echipată cu toate acestea din Olanda... eventual Germania.

Ai ceva de "săpat", dar merită ❗

Succes la căutări și baftă la găsirea căsuței perfecte pentru voi❗:noroc:

P.S.

Având în vedere "tractoarele" deținute, vei putea lua una cu o m.m.a. mare, implicit mai încăpătoare pentru familia voastră. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei.N

Va mulțumesc tuturor, sunt mișcat de modul plăcut in care am fost primit, rar se întâmpla sa fi întâmpinat cu atâta bunăvoința, ma înclin!

 

Copii sunt înnebuniți după paturile suprapuse așadar nu pot lipsi. Sa fiu complet sincer, ar fi de preferat sa găsesc o rulota care sa aibă ceea ce ne dorim fiindcă nu am îndemânarea și priceperea necesară in a face retrofituri. 
Cât despre tractoare, actualmente detinem acel Discovery ce imi place teribil,  însă numește pe placul soției și as fi dispus să-l vând pt a cumpara un VW Touareg. 
Discovery l-am cumpărat anul trecut cu gândul de a putea trage o rulota cu mma mai mare însă nu-s dumirit cu categoria pt permis, amândoi având categoria B. Sunt dispus sa fac școala din nou pt categoriile C și E însă timpul este o mare problem, dar inima dorește rulota așa ca voi găsi o soluție.

Pot spune cu mâna pe inima ca, deși sunt membru de 12-14 ore, deja am citit câteva subiecte și sunt mai luminat asupra câtorva aspecte.

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Bilti

asa rulota am cautat si eu si am gasit un Fendt. cauta rulota potrivita, suport de biclete se poate instala si separat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

@Andrei.N :default_groupati::default_bun_venit: unde vei găsi cu siguranță foarte multe informatii utile. Cu puțină răbdare vei găsi si rulota căutată. 

Frumoasă descriere :clapping:

Baftă...

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi
Nu trebuie sa faci CE ci doar BE.
In market este un Weinsberg al lui Mihai ce are tot ce va doriți.

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Andrei.N și bun venit în această comunitate! Succes la găsirea și achiziționarea rulotei dorite! 

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Lungu Marin

Bun venit printre noi!

Distribuie această postare


Link către postare
Ene Bogdan
în urmă cu 18 ore, Andrei.N a scris:

Cochetez, împreună cu soția, ca în viitorul apropiat sa achiziționăm o rulota. Suntem o familie cu doi copii (3 și 9 ani), ne place foarte mult sa călătorim și ne gândim de mult sa dam vacantele scurte din hoteluri pe plimbările mai lungi cu rulota. Dorim un exemplar suficient de încăpător pentru noi, paturile suprapuse, bucatarie decenta (soția gătește frecvent) și suport de biciclete sunt singurele cerințe pe care le consideram de nelipsit pana acum. Ne dorim sa putem călători oriunde în țară dar și în afara, noi fiind înnebuniți după coasta de nord a Spaniei și nu numai. Pt mine vacanta ideală începe odată cu vacanta de vara a copilului cel mare și s-ar încheia înainte de începerea școlilor. 

 

Încă nu am înțeles ce este un mover, însă urmează sa citesc forumul în detaliu cât și prezentările membrilor, astfel ca sunt convins ca voi desluși misterul repede. 

Promit ca iau în calcul orice sugestie, am sa încerc sa o studiez și sa decid dacă se poate aplica în cazul nostru. 

Am citit aseară ca unii membri prefera rulotele fără AC însă nu am înțeles exact de ce. 

Am înțeles din tot ceea ce am citit pana acum ca ideal ar fi ca orice rulota sa fie achiziționată de la un dealer, preferabil Olanda (caravans.nl) pentru a fi sigur ca se achiziționează un exemplar fără infiltrații sau alte surprize neplăcute. 

Menționez ca rulota va fi tractata după un SUV (LAND ROVER DISCOVERY 2018 sau VW Touareg 2016) cu motor de 3.0 diesel. 

 

Va salut respectuos si va mulțumesc pentru primire. 

 

 

 

Salut , fii atent la aceasta configuratie , este cu paturi pentru copii '

https://www.marktplaats.nl/v/caravans-en-kamperen/caravans/m1801760032-hobby-560-kmfe-2006-met-kinderkamer

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.