Marius Viorel

Adaptor furtun pentru butelie

11 postări în acest subiect de discuţie despre Adaptor furtun pentru butelie

Adaptor furtun pentru butelie

Marius Viorel

Salutare!

Va rog ajutati-ma sa găsesc pentru furtunul asta de gaz de mai jos din prima poza un adaptor care sa-mi dea cum se vede în a 2-a poza.

Nu găsesc.

E prea groasa acea țeavă din mijloc și nu întra în butelie, doar mufa din a 2-a poza întra.

 

20220122_215253.jpg

20220122_215310.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salut @Marius Viorel !

  Caută un atelier de prelucrări mecanice și pe strung se poate confecționa piesa dorită!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 22.01.2022 la 21:58, Marius Viorel a scris:

Salutare!

Va rog ajutati-ma sa găsesc pentru furtunul asta de gaz de mai jos din prima poza un adaptor care sa-mi dea cum se vede în a 2-a poza.

Nu găsesc.

E prea groasa acea țeavă din mijloc și nu întra în butelie, doar mufa din a 2-a poza întra.

 

20220122_215253.jpg

20220122_215310.jpg

Poti pune 2 garnituri, ajunge la nivel și nu mai ai treaba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

O sa încerc. Poate merge. Ms!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Scarlat Mihai
La 22.01.2022 la 21:58, Marius Viorel a scris:

Salutare!

Va rog ajutati-ma sa găsesc pentru furtunul asta de gaz de mai jos din prima poza un adaptor care sa-mi dea cum se vede în a 2-a poza.

Nu găsesc.

E prea groasa acea țeavă din mijloc și nu întra în butelie, doar mufa din a 2-a poza întra.

 

20220122_215253.jpg

20220122_215310.jpg

Salutare la toata lumea

aceeasi problema am avut -o si eu la o lada figorifica pe gaz, nu strange cu doua garnituri cand ajunge aproape sa stranga ajunge buza stutului in mufa buteliei s nu strange,  nici eu nu am gasit mufa insa am rezolvat problema tăind acel ghidaj de la furtun cu o panza de bomfaier insa trebuie multa atentie sa nu strici planeitatea cu care va pasui pe gatul buteliei, nu e mare lucru se rezolva oricum se va ghida dupa piulița daca nu ai stutul ala.Pui o garnitura noua de cauciuc vezi ca la dedeman se gasesc unele albe dintr-un plastic cauciucat  putin mai groase, si rezolvi problema.

Numai de bine sa auzim.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Bună idee! Nu m-am gândit la asta. Mersi mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 24.01.2022 la 9:25, Scarlat Mihai a scris:

Salutare la toata lumea

aceeasi problema am avut -o si eu la o lada figorifica pe gaz, nu strange cu doua garnituri cand ajunge aproape sa stranga ajunge buza stutului in mufa buteliei s nu strange,  nici eu nu am gasit mufa insa am rezolvat problema tăind acel ghidaj de la furtun cu o panza de bomfaier insa trebuie multa atentie sa nu strici planeitatea cu care va pasui pe gatul buteliei, nu e mare lucru se rezolva oricum se va ghida dupa piulița daca nu ai stutul ala.Pui o garnitura noua de cauciuc vezi ca la dedeman se gasesc unele albe dintr-un plastic cauciucat  putin mai groase, si rezolvi problema.

Numai de bine sa auzim.

Eu folosesc 2 Garnituri la Cadac, strânge foarte bine.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Marius Viorel, intri pe exis.ro la sectiunea instalatia de gaz si ai acolo o rubrica cu furtune. Comanzi exact ce-ti trebuie, fara improvizatii, mai mult sau mai putin periculoase... S-a mai discutat (chiar eu am postat referitor la acelasi subiect), daca ai fi cautat, ai fi gasit si nu mai deschideai subiect nou sau eu sa mai scriu o data!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Știu ce spui dar sincer și un furtun dedicat pe fix ce vreau as zice ca e improvizație. Cea mai buna varianta e Truma Duo Control daaaaa e 1000 RON :) asa ca ne descurcam cu ce avem pana acolo.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki
La 31.1.2022 la 18:24, NRLaurentiu a scris:

S-a mai discutat (chiar eu am postat referitor la acelasi subiect), daca ai fi cautat, ai fi gasit si nu mai deschideai subiect nou sau eu sa mai scriu o data!

 

@NRLaurentiu ai postări foarte, foarte bune. Și eu am învățat foarte multe lucruri bune de la tine. M-ai ajutat enorm. Tot respectul!

 

Dar, crede-mă, este foarte greu de găsit rapid unele postări pentru un anumit subiect.

Laurențiu, dacă mă crezi, aș fi vrut uneori să ajut pe câte un coleg cu trimiterea la postarea mea, dar nici măcar postările mele nu le mai găseam. 

Cred că depinde foarte mult ce scriem la cuvintele cheie și, la rândul său, cel care postează depinde ce cuvinte scrie.

Este totuși întotdeauna foarte bine, ca atunci când facem trimitere la câte ceva,  să adăugăm exact și link-ul la care facem referire. Omul poate găsi imediat ceea ce caută și îl ajutăm cu adevărat.

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Florin Smolnicki , multumesc pentru apreciere! Decat sa critici o postare de a mea de acum un an, mai bine cautai postarea la care fac referire... Oricum, inutila intreprinderea ta, caci am pierdut timpul si i-am dat raspunsul in acelasi paragraf...

 

Oricum, daca cuiva ii frige buza cu adevarat, gaseste ce-i trebuie, chiar daca ia la puricat subiect cu subiect pe aria respectiva...

Cu-i nu-i frige buza si-l doare la bascheti, primeste raspunsul pe tava - las' sa piarda altii timpu'... d'astia se gasesc destui.

 

Scuze de off-topic... nu ma asteptam sa fiu criticat, neconstructiv.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.