Petre Bingert

Sfat achizitionare auto

12 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitionare auto

Sfat achizitionare auto

Petre Bingert

Bună seara!

Am cumpărat rulota acum 2 săptămani si a venit vremea sa cumpăr o masina pentru ea! Este prima mea rulotă, am doua masini cu motoare sub 1, 4, deci trebuie să achizitionez o masină ptr. rulotă. M-am gândit la un SUV cu motor de maxim 2000 cm3, bineînteles diesel, iar suma este de aprox 7500 euro. Ma gândesc la un Volkswagen Tiguan sau un BMW X3 cu 4x4 permanent. Din cate stiu este nevoie de cuplu cat mai mare care este destul de greu de aflat din anunturile de vanzari. Nu stiu dupa ce să mă ghidez si aici am nevoie de ajutorul dumneavoastră. S-au poate să-mi recomandati orice altă solutie pentru rulota mea cu MMA de 1200kg. Am si B extins, însă nu am condus niciodată cu remorcă după mine. Tin foarte mult să fie SUV si să nu depăsească 2000 cm3. 

Vă multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bună seara, cu 7500 ei ceva de la obosit la foarte obosit.
Sfatul meu este sa iti cumperi una super obosită cu 4-5 mii sau si mai puțin si sa o pui tu la punct cu bugetul ce ai. Un XTRAIL e super ok ori un Duster MK2, Qashqai.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Salutare @Petre Bingert,  la un pickup nu te-ai gandit? Are caroseria pe sasiu ( rezistenta la solicitarile remorcii), ampatament si greutate proprie mare (nu prea simti miscarile rulotei in spate), tractiune 4x4 nepermanenta de regula cu reductor ( iti da tot felul de avantaje in diverse terenuri/ situatii in care ajungi), spatiu generos pt bagaje( nu trebuie sa incarci rulota ), sunt concepute pt munca, adica mai rezistente si mai usor de reparat ( cred).

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

In momentul de față trag rulota cu Touareg 2.5tdi, însă în viitor vreau să cumpăr un pickup. Avantajul generos este la impozit! La motor de 2.5 anul trecut am platit 1480 Ron. La pickup este mult mai puțin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre Bingert

X-trail sau Qashqai sunt de luat in seamă m-am gandit si eu. In ceea ce priveste modelele Pickup motorizarea este in general peste 2000cm3, iar eu vreau să ramână si masină de familie, de mers prin oras, de mers la cumpărături, deci pentru treburile zilnice. O să renunt la masina mea actuala - un Peugeot 206(1.4hdi) si sotia si-o va păstra pe a ei, un Citroen C1 cu cutie automată. In plus imi place foarte mult să colind, rulota va fi folosită pentru somn in campinguri sau chiar off, in rest voi folosi masina pentru plimbări. Pentru o masină cu motor de peste 2000cm3 sunt niste taxe deja mari pentru mine. Nu sunt un nabab, astept iesirea la pensie pana la primăvară si nu stiu daca imi voi putea permite... prefer cu banii ăstia sa fac câte un concediu in plus in fiecare an! 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nici noi cu camionetele nu suntem nababi ! 😁

Fiecare si le stie pe ale lui, in mod cert Xtrail si Qashqai sunt bune pt ce ti-ai propus.

Succes la cumparare si, dupa ce dai cateva ture cu rulota in spate,  sa nu uiti sa ne povestesti si noua experienta!

@Fejer Antal avantajul la autoutilitara creste odata cu capacitatea cilindrica, la ~ 2000 cmc nu faci cine stie ce economie pt ca platesti si rovigneta mai mult si faci si ITP anual.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 1 oră, Gabriel I a scris:

Nici noi cu camionetele nu suntem nababi ! 😁

Fiecare si le stie pe ale lui, in mod cert Xtrail si Qashqai sunt bune pt ce ti-ai propus.

Succes la cumparare si, dupa ce dai cateva ture cu rulota in spate,  sa nu uiti sa ne povestesti si noua experienta!

@Fejer Antal avantajul la autoutilitara creste odata cu capacitatea cilindrica, la ~ 2000 cmc nu faci cine stie ce economie pt ca platesti si rovigneta mai mult si faci si ITP anual.

 Știu @Gabriel I că până în 2000cm3 nu este diferența mare, însă după 2500mc3 este semnificativ. La mașinile mai vechi de 8 ani oricum trebuie ITP făcut în fiecare an. Eu zilnic conduc un Hilux (este masina de serviciu) și nu aș schimba cu un Touareg cu motor de 2500cm3. Când voi fi mare vreau să cumpăr un Ranger până atunci mă mulțumesc cu ce am. Ca să nu fiu și m-ai mult off-topic @Petre Bingert eu recomand să încerci un pickup înainte să cumperi altceva! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
2 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

 …Eu zilnic conduc un Hilux (este masina de serviciu) și nu aș schimba cu un Touareg cu motor de 2500cm3. 

Ar fi interesant sa postezi argumentatia asta daca nu aici macar altundeva pe forum. 
Ma gandeam daca at fi sa schimb masina catre ce sa ma orientez tot camioneta sau un SUV mai maricel?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Păi acum ce să înțeleg, că eu sunt nabab, cu 3.200 cmc și 4.800 lei impozit pe an? Și nevastă-mea zicea că suntem săraci, să vezi ce-i fac! :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare @Petre Bingert ,

am avut si eu această problema în a găsi o masina care să le aibe pe toate (motor sub 2000, 4x4, folosită preponderent în oras.....)si cam  tot atât buget!!! :default_doh: 

După ce am analizat puțin piața, oferta si opțiunile, fiind si un posesor de Renault m-am orientat spre un Koleos cu motor de 2000mc si 4x4 (urmează să povestesc despre ea).

Pe această cale îi multumesc si colegului @Radu Catalin pentru disponibilitatea de a îmi furniza informații, el fiind un posesor de Koleos.

Sincer am vazut prima dată acest model de masină la cineva într-un camping în poză și am zis "ce masină mai îi si asta!".

Nu zic că nu sunt și alte masini mai bune sau mai rele, eu doar ti-am mai spus o variantă! 

Îti doresc spor la căutat :salutare!:...

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Colegul Ciprian are dreptate, cunosc 2 persoane ce tratează cu Koleos si sunt foarte mulțumiți nu doar la tractare ci și în viața de toate zilele.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Apropo, dacă te hotărăști să mergi pe Nissan X-Trail sau  Qashqai, să alegi motoarele de 2000 cmc.

Mașina de serviciu este Nissan X-Trail 1600 cmc 130 cp din 2017, eu am condus-o de nouă (bine, merg de 3-4 ori pe lună cu ea, în rest trag de amărâtul de 3.2 :default_big_grin:). 

Merge bine la drum dar, de multe ori, se simte nevoia de mai multă putere, mai ales la plecarea mai în trombă de pe loc sau la urcarea în turații.

Nu am tractat cu ea, dar am încercat să urc prin mai multe locuri, hmm, nu pare să se compare cu un 4x4 consacrat...

A, și caută musai automatică, la tractare (și nu numai) este plăcere!

 

Dacă nu te grăbești, mai scarpină-te de 2.500 euro, la 10.000 euro vei avea mai multe opțiuni.

 

Nu în ultimul rând, la cumpărarea unei mașini second hand, dacă nu te bazezi pe cunoștințele tale, neapărat să iei un mecanic cu tine!

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.