Alin Ifrim

Truma monocontrol CS

12 postări în acest subiect de discuţie despre Truma monocontrol CS

Truma monocontrol CS

Alin Ifrim

Salut, recent am achiziționat un Truma Monocontrol CS și un furtun de presiune cu valva de siguranță, pentru a putea folosi frigiderul în mers, pe gaz. Acest regulator trebuie sa se cupleze la partea de jos în țeava de gaz care merge în rulota. Întrebarea este cum pot îndrepta conducta de gaz, care acum este îndoită la 90 de grade, la fel ca în poze. Nu știu daca este din cupru, sau metal, as vrea păreri ale celor care se pricep sau au făcut operațiuni similare. As vrea sa știu și dacă este necesar/util sa montez și filtru Truma pentru uleiurile din gazul GPL. Mulțumesc 

IMG_20211025_174323.jpg

IMG_20211025_174349.jpg

IMG_20211025_174438.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Metoni Cristian

@Alin Ifrim 

filtru Truma - sigur;

cat despre teava - delicat, nu prea inteleg de ce e in pozitia din poza 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 9 ore, Metoni Cristian a scris:

@Alin Ifrim 

filtru Truma - sigur;

cat despre teava - delicat, nu prea inteleg de ce e in pozitia din poza 

Multumesc de răspuns. Țeava asa este din fabrica, e ok poziția pentru situația actuală, dar nu e ok pentru Monocontrol CS, care trebuie amplasat deasupra, vertical, pe perete. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Salut Alin,

La mine rulota din aceiasi familie Weinsberg, teava este din otel si pentru instalare duocontrol a trebuit sa tai din teava. Teava are un perete foarte gros. Posibil sa reziste la o incercare de indreptare pentru a vedea daca rezista. Teava de cupru este maleabila si o poti indoii cu mana. Daca pare foarte rigid mai bine apelezi la un instalator pentru indreptare cu incalzire locala. Spor si seara faina!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 10 ore, Ciprian P a scris:

Salut Alin,

La mine rulota din aceiasi familie Weinsberg, teava este din otel si pentru instalare duocontrol a trebuit sa tai din teava. Teava are un perete foarte gros. Posibil sa reziste la o incercare de indreptare pentru a vedea daca rezista. Teava de cupru este maleabila si o poti indoii cu mana. Daca pare foarte rigid mai bine apelezi la un instalator pentru indreptare cu incalzire locala. Spor si seara faina!

Salut, cam asa este, probabil o tai și pun un cot la 90 de grade. Mulțumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Csani Solymossy

Salut Alin, ai reusit sa indoi teava aia? Sunt intr-o situatie similara, ca sa stea regulatorul drept as avea nevoie sa indrept teava cam 15 grade spre perete. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Eu am indreptat-o. Am desfacut prinderile sa o pot indeparta de perete cativa cm, am incalzit teava si indreptat de la 90 la aprox 40-50 grade cu mana, pe urma iar am incalzit si pus o menghina mica si indreptat. Se vede putin unde a fost indoita, dar nu s-a fisurat sau altele. Am facut chestia asta cand am montat un monocontrol la rulota mea, Weinsberg.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 4 ore, Csani Solymossy a scris:

Salut Alin, ai reusit sa indoi teava aia? Sunt intr-o situatie similara, ca sa stea regulatorul drept as avea nevoie sa indrept teava cam 15 grade spre perete. 

Salut, încă nu am încercat. Ma tot gândesc și la varianta de 12 V,   de a trage un fir de la priza mașinii... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Alin Ifrim, daca are conector jos, afara sub podea, desfaci de acolo si o indrepti tu sau la un service auto.

Mai ai si varianta complicata sa tai sub zona curbata si sa faci acolo o conexiune noua la care sa pui o teava de prelungire pana unde ai nevoie sus.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Csani Solymossy

Mulțumesc pentru sfaturi, am reușit sa o îndrept cu mâna, a trebuit sa tai din panoul care leagă buteliile ca să nu fie teava în drum. fe8e405106b1a01200ae717d015fad0c.jpgf2efb9a67c37df479ec3c09f9bb626a3.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Oare nu exista un furtun care sa faca legatura intre teava metalica si dispozitivul Truma? Astfel s-ar evita modificarea formei si pozitiei tevii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 1 oră, Vlad Iliescu a scris:

Oare nu exista un furtun care sa faca legatura intre teava metalica si dispozitivul Truma? Astfel s-ar evita modificarea formei si pozitiei tevii.

Sunt de evitat prea multe imbinari/furtune, de aceea regulatorul se pune direct pe țeava. Iar acel furtun este de presiune ridicată, și cu valvă de siguranță care se închide în cazul în care furtunul se rupe, valva fiind imediat după robinetul buteliei.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.