Alex.lefterica

Imobilizare lucruri in rulota

5 postări în acest subiect de discuţie despre Imobilizare lucruri in rulota

Imobilizare lucruri in rulota

Alex.lefterica

Tot sezonul acesta m-am confruntat cu o problema. Cum sa imobilizez "chestiile" prin rulota. De exemplu: in dulapurile de la bucatarie (nu suspandate, ci cele de jos de sub chiuveta si aragaz)as vrea sa tin permanent (macar cat e sezonul de umblat cu rulota) un set oale, tigaie, ceaun, ibric, set farfurii plastic, set pahare plastic, cateva solutii de curatat (det de vase, solutie de spalat suprafate si geamuri), etc (tot ce este necesar intr-o bucatarie) dar de fiecare data am plecat cu teama ca se o sa miste (si chiar au facut o) si o creeze daune prin jurul lor (lucru care, din fericire, inca nu s a intamplat).La fel, sub canapele din fata as vrea sa mai pun una alta (am de exemplu canapeaua pe partea stanga goala), dar fiind mult loc gol nu stiu cum sa imobilizez marfa. In baie, am un raft suspendat in care as tine chestiile usoare, gen periute de dinti, pasta, sapunuri, eventual mici recipiente cu geluri de dus si sampoane (genul celor de luat pe avion). Mesele de camping (2 la numar) le puneam ultimele pe culoar deasuora rotilor, dar acum, la ultimul drum, au frecat de frigider si au rupt un ornament de la usa frigiderului din partea de jos. Voi cum procedati cu imobilizarea lor, si sa va fie si usor la campare si la strangere?

 

Multumesc!

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, Alex,

 

Eu mesele pliate le pun primele pe jos, intre paturi si pe culoarul din centru, intre frigider si soba, chiar deasupra axei. Apoi scaunele (mie-mi incap de o parte si de alta a mesei principale - sunt tubulare, ca sa zic asa, cele de la Decathlon) si stau perfect intre paturi. Deasupra lor vin 3 bidoane goale de 20 L (pentru carat apa de la distanta, daca e cazul). Partea textila a cortului, precum si covorul din cort le pun peste cea de-a doua masa, chiar in zona axului. Panoul solar (atunci cand il iau) sta perfect in fata peste perne. Deasupra lui pun suportul sau. In poza de mai jos se vede configuratia expusa, cu exceptia panoului. In locul sau este cea de-a doua masa (cred ca am avut nevoie de ea si de aceea nu este in locul mentionat).

 

613b7ea3e4806_Aranjamentinrulota.thumb.jpg.784feadf55149d945eb28124fc58924e.jpg

 

In dulapul de jos de la bucatarie pun solutiile de spalat vase, precum si alte diverse solutii intr-o cutie din plastic, stil rachita. La fel si oalele, ibricele, cratitele si tigaia. Bine, am vorbit la plural dar sunt cate una din fiecare sortiment! Iar vasele ceramice (farfurii, boluri, cani etc.) le pun intr-un cub textil de cca 40 cm (colapsabil), intercalate cu multe patratele taiate dintr-un covor pentru baie (dintr-acela cu moatze).

 

Portbagajul mare din lateral, este plin si asez troacele astfel incat sa nu le permita sa se miste. Am acolo betele de cort, rezervorul de ape gri, miniaragazul de camping (prezentat si el undeva aici pe forum), doua scaune mici din plastic care se fac foi cand sunt pliate, spray-uri, fierastrau mic, furtune, cablu electric si diverse maruntisuri de care nu-mi aduc aminte.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Salut,

Exact aceiasi pozitionare a mobilierului am si eu in rulota. Masa rulotei (cea din care se face si patul) unde este pozitionata in poza trimisa? La mine, tocmai asta e problema, din cauza cadrului mesei rulotei care devine suport pt pat nu pot baga masele de exterior intre canapele si raman jumatate intre canapele, jumatate intre frigider si soba, ceea ce le face sa joace si sa loveasca frigiderul sau soba. Cortul complet imi incape sub canapeaua din partea dr (opus fata de baterie pt echilibrare).

Solutiile am incercat si eu sa le pun intr-un cosulet de plastic, dar nu vor sa stea neam. Bidoanele de apa le am in portbagajul din fata, impreuna cu buteliile. Miniaragazul, trusa de scule, cablul electric, redresorul si inca maruntisuri sunt sub canapeaua din fata (chiar pe protap). Problema mare raman oalele si vasele lui nevastea, n-am nimic de ceramica, totul de plastic.


Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Ce mi-ar conveni cel mai mult ar fi sa gasesc o solutie de a putea transporta oalele si toate cele in lazile de sub pat si puse pe pozitie la campare. Am o mare problema ca e foarte grea rulota pe spate (acolo e si baia, si bucataria si boilerul, tv-ul), toate adunate imi lasa rulota de spate si nu mai apasa pe carlig. Dupa niste teste, pentru a nu mai fi barca pe valuri pe sosea trebuie sa merg cu masina incarcata si in rulota (in portbagajul din fata) ambele butelii pline si un bidon de 25l plin cu apa. In felul acesta se echilibreaza cat de cat ansamblul.

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
27 minute în urmă, Alex.lefterica a scris:

In felul acesta se echilibreaza cat de cat ansamblul.

In felul acesta devine o balanta care poate fi usor dezechilibrata! Deci atentie la viteza/vant/manevre etc.

 

Masa mare este dedesubtul bidoanelor. Patul se face mare tragand de o scarita (somiera) din bancheta fata. Precum la englezoaice. Nu l-am folosit niciodata deschis. Dormim in regim single! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.