Cristian Marius

Lipsa curent 12v

5 postări în acest subiect de discuţie despre Lipsa curent 12v

Lipsa curent 12v

Cristian Marius

Buna ziua, cer ajutor deoarece cred ca am facut o greseala majora, mi-am montat un panou solar pe rulota Fendt Platin 2007, cu regulator 20A, sigurante pe cabluri, dar l-am legat la bateria mouver-ului cu gandul de a o incarca si nu a mai folosi un redresor. Nu stiu ce s-a intamplat dar am ramas fara curent de 12V pe toti consumatorii becuri, pompe apa, lumina frigider, etc, in schimb tot ce este pe 220 merge. Sigurantele sunt bune si pe 220v si pe 12V, cred ca am dus transformatorul de 12V un Dometic SMP184-01. Conectat la priza masinii, toti acesti consumatori de 12v funtioneaza. Daca am dus transformatorul, acesta se poate repara? Si va rog o schema de legare a panoului.?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costin Lipan

La felul in care ai formulat intrebarea, nu te astepta sa primesti vreun raspuns concludent. 

Panoul l-ai legat la bateria mouverului, asta inseamna ca mai ai alta baterie pentru consumatori sau alimentezi de la 230V prin transformator?

Transformatoarele se repara sau nu, in functie de gravitatea defectului, cu siguranta se pot inlocui, iar panoul se leaga musai dupa ce ai conectat bateria. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Marius

E singura baterie, consumatorii pe 12v sunt alimentați prin transformator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Transformatorul nu se arde daca la iesire ii conectezi corect o alta sursa. Ca sa-l verifici, iti trebuie un multimetru, deconectezi toti consumatorii si verifici daca ai intrare (230V C.A.) si iesire (12-13V C.C.). Verifica si spune ce ai constatat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Cristian Marius, daca bateria de acumulatori are circuit separat de reincarcare de la panou fotovoltaic, prin regulator, trebuie sa masori minim 13, 8 V - tensiune de mentinere. Nu are legatura cu instalatia originala a rulotei, conform celor spuse de tine.

La centrala rulotei, undeva in lateralul ei, in fata sau cine stie unde in alta parte, trebuie sa fie amplasat un comutator pentru alimentare cu 12 V a rulotei. Vezi sa nu fie oprit.

 

Nota: vad ca esti inregistrat din 2017. Nu stiu daca era in vigoare actualul regulament la acea vreme, insa ar fi fost frumos sa te prezinti si nu sa sari direct cu jalba in protap dupa ajutor. La varsta declarata, cred ca aveti ceva cunostinte acumulate despre respect intr-o comunitate si era frumos daca le puneai in aplicare intre timp.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.