Vizitator

Montare banda LED

50 postări în acest subiect de discuţie despre Montare banda LED

Montare banda LED

Vizitator

Deoarece in partea din fata a rulotei nu aveam nici o plafoniera iar spot-urile din colturi nu erau decat pentru o lumina mai mult ambientala, m-am hotarat sa pun o banda de LED-uri .

Am gasit un cablu cu 12V undeva la capul patului , spre baie , cel mai probabil legaturile pentru 12V la baie. Mi-a luat ceva timp sa desfac pe acolo si pe sub pat ca sa fac legaturile. Cred ca am ridicat si coborat patul de vreo 15-20 de ori.

Am tras de acolo un cablu subtire 2x0.5mm colorat negru si rosu/negru .

Banda de LED-uri am lipit-o sus pe tavan pe un ornament de lemn lacuit ; nu am folosit decat adezivul benzii de LED.

Intrerupatorul l-am ales din cele "pe fir" , sa fie mai mic si mai discret (zic eu )

Mai jos cateva poze , la rugamintea lui George Moraru si a lui Cristi-An

u4kef.jpg

 

lzn3.jpg

 

3oj6.jpg

 

x4ue.jpg

 

8bew.jpg

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

.Vizitator..

Da'stiu ca e ceva lumina !

Cam cati metri iti trebuie pt solutia de compromis: sa poti manca sau juca un sah, fara pretentia sa citesti ziarul?

Am berechet, 5 metri, dar ma gandesc sa fiu economc la consum.

Vreau sa-mi inlocuiesc becurile de 12V (care merg numai pe baterie) de la bucatarie si baie.

In plus, sa adaug in camera o bucata - in camera nu am decat lampi pe 220V.

Thx !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Vino cu ele "la pachet " si intre doua saramuri , 3caune si 4beri le rezolvam cumva.

Nu iti trebuie decat juma de metru la baie , jumate la  bucatarie si hai sa zicem 1metru in living-room .

Nici prea multa lumina nu este buna , mai ales ca oricat sunt ele de LED-uri consumul se cam aduna si la astea .

Pe unele din ele este scris (specificat) consumul pe metru liniar , si este undeva in jur de 7W/ml. Destul, zic eu !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

cred ca am luat cu 5W/metru.

M-am orientat la eficienta maxima:  nu mai stiu cifra, dar sunt cu cei mai multi  lumen/w  (din magazinul respectiv)

Beri... nu bate apropouri ca ingrasa ! (berile, nu apropourile)

Adrian V.

Daca iti este frica sa nu te ingrasi , bea 100ml tzuika sau palinka inainte de masa .

Dupa cum se stie tzuika taie frica

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian_vasile

Buna dimineata!

Eu am ales sa folosesc module smd, deoarece au luminozitatea mult mai mare decat a benzilor led.

Le-am lipit pe tavan sa dea impresia benzilor led, iar in cealalta parte le-am lipit intr-o plafoniera.

dyc3.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Oricare dintre solutii este buna , atata timp cat iluminarea este net superioara fata de becurile cu filament care la vremea producerii rulotei erau "la moda" .

Facem si noi cate un up-grade in limita bugetului si timpului disponibile.

Bafta ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Cele mai bune preturi la iluminatul led sunt la chinezii din Voluntari. Pretul este de 8 lei.

Avantajul este evident. Becurile halogen de 10 W pot fi inlocuite cu led de 2 W. Exista leduri cu lumina calda si rece, exact ca la becurile economice.

Ledul are maxim 90 lumeni per W (asta e unitatea de masura pentru lumina). In comparatie, un bec cu filament de 100 W are 1300 - 1500 lumeni.

Mi-am schimbat si eu iluminatul pe led si in plus am construit lampa centrala cu 17 leduri. Cea veche avea doua halogenuri de 10 W. A costat ceva bani, dar lumina depaseste echivalentul unui bec de 100 de W, la un consum de 34 W.

In felul asta chiar simt ca aprind lumina...

7pis.jpg

[img width=533 height=400]http://imageshack.com/a/img834/2042/sdca2.jpg

[img width=533 height=400]http://imageshack.com/a/img819/8208/7k9g.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cu prima ocazie o sa iau lectii de la tine si o sa trec la inlocuirea becurilor de la plafoniera din spate.

"Felicitarile , masa si dansul " pe campiile patriei , eventual la mine in cort.

xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian_vasile

Acelasi lucru a fost facut si de mine.

Am cumparat o plafoniera de 220 V si pe langa becul existent am lipit module smd. In acest fel am o alimentare dubla... :)). Oricum nu plec fara generator.

Doresc sa imi construiesc un panou solar in viitorul apropiat.

Dupa un calcul sumar...si multe cautari...ma ajunge un panou de 70 W 8 A undeva pe la 70 dolari, mult sub pretul pietei.

8fwqj.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ar trebui un concurs de modificat plafoniere  zambilici

Cu siguranta ar mai fi si alte idei , iar eu i-as premia pe toti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Misto lucruri ati facut !

Pe de alta parte, pe 220V nu ma deranjeaza becurile clasice... indiferent ca electrica vine de la un  generator sau prizele campingului.

Pe 12V, insa, caut o putere cat mai mica - de exemplu cei 34W ai lui Achim sunt cam multi pentru mine...

O sa ma uit pe net sa vad cate led-uri de-ale mele sunt echivalente cu un bec incandescent de 40W si cam asta o sa-mi fie "plafoniera"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

am trecut si eu la leduri pentru un consum mai redus  biggrin

EGFbpPN.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/p1USsj3.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/BhWe8Kd.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/cL01kTq.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/RRx7HQ7.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/b281qPY.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/PRelIcT.jpg

In poza asta sunt aprinse doar ledurile din colturi  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

La mine in plafoniera sunt 2 socluri pentru becuri incandescente de 5w model G4.

Acum se gasesc leduri de 1W si 80lm, dar cam scumpe pe la 10euro (poti vedea la Farnell cod produs 2362895), dar la mine toata instalatia e pe 12V si daca folosesc ventilatia de la Truma incepe sa flicare tot ce e pus pe led.

Probabil traseul de alimentare a motorului de ventilatie e pe acelasi cu cel de la plafoniere! Nu stiu trebuie sa mai investighez!

Daca nu reusesc cu un condensator elecrolitic de capacitate mare >6000uF va trebui pusa o sursa constanta de curent  sau cel mai simplu tras alte fire de + si - direct de la baterie pentru alimentarea motorului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Buna seara,

Am citit despre experientele fiecaruia si doresc sa va impartasesc din ideile mele. In primul rand se pot cumpara de pe ebay din China orice tipuri , modele de spoturi, becuri, benzi cu LED-uri. Preturile sunt mai mult decat decente, livrarea se alege gratis si apoi rabdare cam 30-35 zile pana soseste coletul. Pentru valori de pana la 20 usd/ colet nu se plateste vama, dar am depasit de cateva ori aceasta valoare si nu am platit nimic. Eu am toata instalatia de iluminat pe 12 V si  am schimbat toate becurile si spoturile cu incandescenta cu becuri/ spoturi G4 cu LED. Cred ca am un consum de pana in 20 W cu toate luminile aprinse. La exterior am adaugat banda cu LED-uri (300 LED/5ml), alimentata pe un circuit separat fata de lampa exterioara. Este lumina ca ziua si avantajul benzii este ca cei 2 ml montati lumineaza uniform tot cortul. Peste noapte folosesc doar lampa ca lumina de veghe si astfel consumul este mai mult decat rezonabil.

Sunt foarte multumit de aceasta instalatie si recomand tuturor amatorilor de off , in primul rand,

LED-urile.

Nu am montat un panou solar pe acoperisul rulotei deoarece caut mereu un loc umbros pt parcare si astfel reduc drastic eficacitatea acestuia. Am cumparat de pe ebay.de un panou solar mobil, gen valiza, care se desface si produce 60 w ( sunt si de puteri mai mari, pana la 120 W, dar dimensiunile, greutatea si pretul nu m-au convins) . Regulatorul este inclus, montat pe unul din panouri, asa ca nu mai trebuie decat legat la instalatie. Singura grija este sa " nu faca pasi" daca ramane nepazit in zone off. Cam asa am rezolvat iluminatul economic si alimentarea electrica pt rulota mea. Am cumparat si un grup electrogen de 900 W , tot de pe ebay.de, pt alimentarea aerului conditionat, dar nu sunt adeptul acestui mijloc zgomotos si poluator decat in cazuri extreme.

Va urez tuturor colegilor drumuri line, soare si concedii cat mai placute!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Gabi,

Vad ca esti fan eBay . Prea le-ai luat pe toate de acolo.

Pe de alta parte nu cred ca pentru o banda de LED-uri sau 4-5becuri se merita sa comanzi si sa astepti 30-35zile.

In general , cand "i se pune pata " omului ca vrea sa schimbe sau sa monteze asa  ceva eu zic ca este putin probabil sa puna in "stabd-by" ideea.

Oricum , felicitari pentru realizari si nu ezita sa postezi si la alte categorii.

Bafta ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Astazi am reusit si eu sa fac mici modificari.

Am cumparat niste leduri la 6 lei/ bucata

si acesta este rezultatul

29yfal2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

E sunt multumit de lumina pe care o au si de economia de curent.

scuze da nu ma pricep sa postez fotografiile numai asa

fl9atl.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Acum se gasesc leduri de 1W si 80lm, dar cam scumpe pe la 10euro (poti vedea la Farnell cod produs 2362895), dar la mine toata instalatia e pe 12V si daca folosesc ventilatia de la Truma incepe sa flicare tot ce e pus pe led.

Aceeiasi problema se intampla si la mine , am mai intalnit mentionat fenomenul si pe alte forumuri.

Am vazut insa ca aste se intampla doar cand sunt alimentat la 220 v (dovada trafo si puntea redresoare a rulote sunt de mica putere).

Alimentate de pe bateria rulotei nu mai au nici un pic de fluctuatii/variatii.

Ai incercat doar de pe baterie functionarea led-urilor ?

                                                                              :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Am incercat si doar pe bateria rulote si legata la 220 din cele trei doar la unu este fluctuatie de lumina in rest nu au treaba.

Sunt constient ca la 6 lei bucata nu este super calitate dar sunt multumit. Este lumina si sper ca sunt si economice.

O sa vedem cat tin. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Zilele astea mi-am facut ceva timp pentru rulota asa ca am trecut cat se poate de mult pe leduri . Am montat un led mare la becul de afara care imi da o lumina incredibil de puternica . In interior am mai montat o banda mica cu leduri foarte puternice . Ce sa mai .... imi da o lumina super .

lMmWjLS.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/fLek7tT.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/NFyFjBS.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/33LUvAl.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/xxt4PIu.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Razvan,

LED-ul acela de 5W ar merge fara radiator ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Merge .... Am vandut foarte multe leduri din astea si nu mi s-a plans niciunul  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Super, pai face banii...!

Cu doua din astea puse in lampa exterioara, mi-am rezolvat iluminatul pe 12V, fara sa mai intind banda pe exterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Nu-i pentru ce!  hi .

Pentru toti utilizatorii ... luati cu incredere .

O sa fiti extrem de multumiti de lumina ledurilor "cob"  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.