Gabriel I

Croatia vs Grecia 2021

36 postări în acest subiect de discuţie despre Croatia vs Grecia 2021

Croatia vs Grecia 2021

Andrei Dragos
4 minute în urmă, Gabriel I a scris:

In zona Dubrovnik am vrea sa ajungem doar in vizita, similar cu Venetia.

 

Cu rulota sau doar cu masina, pentru o zi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

 Nu va fie teama de Serbia..., am trecut de cateva ori in drum spre Croatia si e ok...

Chiar stateam o noapte la Belgrad, in camping Dunav (acum nu stiu ce o mai fi..., e vorba de cativa ani...)

Sa nu mai spun ca primul meu drum in Croatia mai exact la Dubrovnik a fost si

prin Bosnia, cu care la fel nu am avut probleme..., noi Romanii suntem obisnuiti cu  drumuri mai cu gropi, mai inguste... :default_big_grin:

Daca se merge in zona Dubrovnik, se ocoleste mult prin Ungaria..., nu prea merita...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Cand ai fost ultima data? CUm e cu roamingul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
7 minute în urmă, ANDREI DRAGOS a scris:

Cu rulota sau doar cu masina, pentru o zi?

Doar cu masina. Nu cred sa ne ajunga timpul pt cat am vrea sa vedem , dar nici nu vrem sa transformam concediul in Raliul Croatiei ! :) 

@Dragos M nu de drumurile sarbesti ma tem ci de regulile lor. Presupunand ca ne facem toti 3 test PCR, nu putem vizita prea mult din Serbia, caci si Serbia si Croatia cer ( in momentul asta) ca testele sa nu fie mai vechi de 48 ore.

Speram sa se mai relaxeze lucrurile in curand , dar nici nu cred ca se va merge " la liber', desi tare as vrea sa ma insel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Cum e clima in zona de nord la sfarsitul lui iunie si inceputul lui iulie? Risc sa fie apa mai rece? Uitandu-ma pe harta, vad ca zona Porec este cam pe aceeasi paralela cu Constanta unde, la 1 iulie poti avea surprize neplacute. Sigur, e alta mare, alti curenti. Dar cei care ati mai fost, ce ziceti? poti avea neplaceri cu vremea in 1 iulie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Anul trecut în aceea perioada am avut parte de o mare foarte calda cum de multe ori nu găsesti in August.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Parerea mea ca apa e rece..., asta e adriatica..., in August si tot era rece... (ma rog compar cu Grecia)...

Referitor la teste si la toata nebunia asta se mai schimba sigur...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Parerea mea ca apa e rece..., asta e adriatica..., in August si tot era rece... (ma rog compar cu Grecia)...
Referitor la teste si la toata nebunia asta se mai schimba sigur...
In schimb îți spun că mereu am avut parte de apa caldă, anul trecut la sfârșit de iunie chiar foarte caldă, Adriatica e mare închisă, iar singurul curent este în sens antiorar ce aduce apa calda din sud.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Observ ca s-au modificat conditiile de calatorie  in Croatia.

Romania fiind acum pe lista verde , suntem exceptati de la prezentarea certificatelor de vaccinare, teste pcr, etc insa daca am tranzitat anterior alte state/regiuni care nu se afla pe lista verde, trebuie sa facem dovada ca am tranzitat aceste state fara opriri intermediare care nu sunt strict necesare.

Asta ar insemna, dupa mintea mea ca nu am mai putea ramane pt o noapte in Ungaria sau Serbia .

A ajuns recent cineva in Croatia care sa ne spuna cum sta treaba?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M
La 6/15/2021 la 18:09, Gabriel I a scris:

A ajuns recent cineva in Croatia care sa ne spuna cum sta treaba?

 

Tocmai m-am intors din Croatia si totul a mers ok. Au fost ceva cozi la vama: cam 30 de min la Bors 2 Romania-Ungaria si 20-30 la Ungaria-Croatia) si la intoarcere 30-45 la Croatia-Ungaria, 5-10 Ungaria-Romania. Cozile de la vama Romania/Ungaria sunt datorate in general faptului ca vamesul roman si cel maghiar stau in acelasi container, cu 2 gemulete alaturate 2-3 m intre ele si nu se lucreaza in paralel, adica opresti la primul geam, vamesul roaman verifica actele apoi opresti la al 2-lea geam si vamesul maghiar verifica din nou actele, dar in acelasi timp si primul geam e blocat, deci vamesul romana nu poate/vrea sa verifice actele celui din spatele tau pana nu gata cel maghiar cu tine... mi se pare extrem de ineficient. Ca si fapt divers a fost prima data cand vamesul maghiar s-a uitat si sub patul dublu si a trebuit sa deschid si usa de bagaje mari din spate.

Nu ne-au intrebat de vaccin/certificate, in Ungaria se pare ca s-a renuntat total la masca, in Croatia se mai purta in spatiile inchise: magazine, receptie.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.