Emil Vinteler

2020-retrospectiva unui an atipic-Grecia in iunie

6 postări în acest subiect de discuţie despre 2020-retrospectiva unui an atipic-Grecia in iunie

2020-retrospectiva unui an atipic-Grecia in iunie

Emil Vinteler

Salutare, colegi! 

E cazul sa imi fac me culpa, are dreptate Dragos, am stat multa vreme ca cititor pe forum, dar a fost un an  ciudat care ne-a cam schimbat comportamentul si obiceiurile sociale. Sper ca 2021 sa fie  diferit, de aceea initiez cu aceasta postare retrospectiva unui an  neobisnuit. 

Chiar nu am banuit la inceputul lui 2020 ce an urmeaza  sa avem. Ne uitam la tv la  stirile din Wuhan ca la un film SF distopic. Era la capatul lumii :coffee:, dar in mai putin de 2 luni eram inchisi in casa. Ce a urmat, stiti... Cel mai mult am suferit  in perioada   in care am fost inchisi in casa pentru faptul ca nu am putut iesi cu rulota desi venise primavara. In fine, a trecut....

In iunie, in plina incertitudine, a venit vremea concediului. Desi primul gand a fost sa ramanem  pe litoralul romanesc, aglomeratia de aici ne-a facut sa ne schimbam planurile. Am pregatit rulota fara sa fim hotarati unde si cand vom pleca, aveam si o problema in familie, cu soacra bolnava. In 28 iunie, dimineata, am luat problema de coarne, adica mi-am luat nevasta pe sus si am plecat spre Grecia, via Bulgaria, ruta Serbia-Macedonia fiind inchisa.

S-ar zice ca am avut noroc, doua zile mai tarziu  la intrarea in Grecia se facea obligatoriu test, iar cateva saptamani mai tarziu conditiile erau mult mai stricte. 

Fireste, punct ochit: plaja Azapiko. Acolo era deja o comunitate mica romaneasca, alti cutezatori ca si noi. 

A fost o vacanta atipica, dar frumoasa, mai scurta decat de obicei, numai 10 zile. Am vazut o Grecie cu turisti putini, dar frumoasa, ca de obicei. Liniste  si natura care  inflorit in perioada de lockdown. 

Dupa 10 zile, ne-am luat ramas bun de la paradisul elen, cu speranta sa revenim toamna. Nu a fost sa fie, vacanta de toamna a fost in alta zona, dar asta in alta postare.:default_109:

IMG_20200629_212155.jpg

IMG_20200630_125930.jpg

IMG_20200630_125937.jpg

IMG_20200630_141425.jpg

IMG_20200702_103413.jpg

IMG_20200702_103854.jpg

IMG_20200702_112632.jpg

IMG_20200704_113030.jpg

IMG_20200704_120212.jpg

IMG_20200704_212649.jpg

IMG_20200708_185015.jpg

IMG_20200704_135557.jpg

IMG_20200704_135603.jpg

IMG_20200704_135621.jpg

IMG_20200704_212620.jpg

IMG_20200708_155031.jpg

  • Like 14

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

@Emil Vinteler Grecia a fost superbă anul trecut, inițial am vrut sa mergem și noi tot pe litoralul romanesc, pe mine m-au dat înapoi preturile dar și aglomerația. Acum nici nu știu ce să zic, daca 2021 este mai rău sau mai puțin rău fata de 2020, lucrurile deocamdată nu stau bine. 

Eu pe 13 iunie am in plan sa decoleze către Grecia, de data asta o sa fie primul concediu in 3.

Iar în primele 2 sapt. din septembrie o sa vizitam din nou Grecia :)

Asta in condițiile in care putem trece granita 🤭

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Descriere si poze foarte frumoase @Emil Vinteler . Felicitari pentru curajul dovedit in situatia care a fost.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Batta Mihai

Azapiko 2020

2.jpg.4b594b2ca95a2e1beba0f241966ba2c9.jpg1.thumb.jpg.2262a7124d90cd5922cc03eea83ddcc7.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumim @Emil Vinteler  si @Batta Mihai pentru prezentare.

Evident ca dupa ce am cumparat rulota am avut planul facut sa plecam in vara 2 sapt in Grecia doar ca din pacate nu am ajuns in 2020. Planul B a fost sa mergem la noi pe litoral dar cand am vazut ce aglomeratie era, am analizat si am ales planul C, am plecat in Croatia (din Timisoara ii cel mai convenabil) unde stiam ceva camping ok pentru ce aveam noi nevoie.

Sper ca anul acesta vom reusi sa ajungem in Grecia, sau cel putin inca speram. 

Ganduri bune tuturor! :salutare!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Referitor la camping Thalatta,  unde am fost in 2019, am înțeles ca e de 3-4 stele. Grecești, nu comentez stelele aferente fiecărei tari sau locații, ca diferă.  S- a mai scris pe forum despre. E un orășel, pot sa zic, cu o grămada de străduțe și alei, toalete și dușuri, umbra in peste 90% din camping, ,  plaja proprie, magazine, locuri de luat masa și piscina etc.  Ca o paranteza, mosii din vest aveau scutere pentru deplasare in interior, eu doar bicicleta.  Fiecare parcela cu priza de 220V și apa, cu un mic furtun tras.  Curățenie.  Pe site-ul lor zic ca aspira la 5 stele, când or sa fie disponibile in Grecia.  Din acest camping am făcut 30 minute pana in Azapiko, unde  aveam cunoscuți cu rulotele off camping. Un loc de campare super, pentru cine apreciază și gusta off campingul. Mi-ar fi plăcut sa stau mai puțin in camping și sa merg cel puțin 3-4 zile off in Azapiko, dar singurul motiv a fost ca am plătit campingul in avans pe toată perioada de concediu, care e limitată (poate zgarcitul  de mine, dacă am plătit in avans e musai- nu ar fi fost prima oară când am plătit campingul și am plecat sa fiu liber și am pierdut banii dați , dar și faptul ca am fost prima oară cu rulota in Grecia).  Sa stai cu rulota aproape de plaja, off camping (adică sa ai plaja din fata doar a ta! a se înțelege,   sa ai sursa de apa și loc de deversare, plus barca ancorata in fata, copii și cățeii sunt liberi sa zburde in voie...ce îți mai trebuie?  Da, bere rece , știu....și vorba lui Emil Vințieler, pe care îl completez, nu e vorba deloc de bani, e vorba de off camping pur și simplu, de libertate.

  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.