Nic

BMW 120i

7 postări în acest subiect de discuţie despre BMW 120i

BMW 120i

Nic

Buna masina. De fapt cred ca e cea mai buna masina condusa de mine. Frane bune, stabilitate excelenta, adora virajele si trage binisor la cei 2000 cmc si 170 de caluti. Se simte insa cilindreea mica la franele de motor. Cred ca motorul de 3000 ar fi muult mai bun aici.

In oras consuma intre 10-17 litri iar afara 5-15 litri, functie de incarcare viteza si stil de condus.

Nu va tracta insa niciodata rulota, nu cred ca este facuta pentru asa ceva.

Aici admir robustetea si tinuta unui Passat 1.9 tdi 4x4.

Va doresc o zi buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nic

120i 1265 kg 170 hp 7.44 kg/hp

130i 1350 kg  265 hp 5.09 kg/hp

Nu e deloc rau :)))))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Dupa un an de la achizitionare, pot spune ca strunesc oarecum acest cal naravas. Are un comportament excelent in oras, putere suficienta in primele trei trepte, daca te dai la ea.

In treptele superioare insa, se simte o lipsa accentuata a cuplului. Nici puterea nu mai este destula in opinia mea.

Pe hartie, 170 de cai par destui. Eu insa nu-i simt pe autostrada. Ma refer aici strict la demaraj, depasiri. Frustrant.

Sasiul insa.....e alta poveste. Stabila in viraje, frane excelente, au insa tendinte de oboseala daca mergi sportiv, directie foarte bine reglata, ai feed-back, sigura.

Sasiul asta e facut pentru a suporta mult mai multa putere....cred.

Condusa calm, pina in 110 km/h, nu prea depaseste 6l/100km.

Autostrada 140, 8.5.

Rezonabil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cam rigida, nu prea se poate folosi iarna.Am avut varianta full pe motorina , dar cand mi-am luat rulota am vandut masina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Corect. Pe ploaie mazga sau zapada.........daca nu esti prudent........o poti fura destul de rau.

Puterea asta care ne place atat de mult pe asfalt uscat, devine un inamic deosebit de periculos pentru tine si ceilalti soferi din trafic.

Apropos de putere, conduc de cateva zile un Saab 93 din 1999, cu 2000 cm si 240 de ai putere, atinge 110 in viteza a doua.

Lol reriza parca nu se mai termina. Impresionant este ca la 300k de km, nu are schimbat NIMIC la motor. Incredibili ingineri !!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

In urma cu o saptamana a venit pe lume cel de al doilea fiu deci....aceasta mica bestie va fi schimbata cu ceva mai util si mai mare, un Saab 9-3 sau 9-5 break. Revin cu amanunte cand va veni masina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

In 2015 masina avea 35000 km. Acum are 100 k. Nu a facut nici o problema, este deosebit de fiabila. Recomand.

Sotia nu vrea deloc sa ii iau alta masina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.