Alex.lefterica

Instalatie electrica

30 postări în acest subiect de discuţie despre Instalatie electrica

Instalatie electrica

Cosmin B

50 mmp??? Nu e cam exagerat?

>>>

Sectiunea: 1x50 mmp

Diametrul:  13.8 mm

Masa: 517 kg/km

Aer liber 30°C: 207 A

Ingropat 20°C: 144 A

Cadere de tensiune: 0.860 V/A·km

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costin Lipan

Calculatorul de aici spune ca pt 12V DC, 20A (ca sa poti incarca bateria intr-un timp rezonabil - inteleg ca-s doua baterii) si sa ai o cadere de 2%, pentru o lungime de 4m de traseu, trebuie o sectiune de 35mmp. ATENTIE! Cablul se calculeaza x2 (sunt 2 cabluri + -).

Cu datele acestea, folosind un cablu de 25mmp ai o cadere de tensiune de 0.123V. Pentru cablu cu sectiunea de 6mmp ai o cadere de tensiune de 0.502V.

Calculator cadere de tensiune

Daca vrei sa folosesti si un invertor, faci cablul sa lumineze!

Link către postare
Alex.lefterica
In primul rand s-au mai discutat, foarte recent, toate lucrurile astea. Foloseste functia search inainte de a intreba.
Ma insel eu sau tu incerci sa comanzi cu acelasi comutator, circuitul de 12v si cel de 230v?!?
Bateriile pot sta la orice distanta iti impune situatia, insa va trebui sa umbli la sectiunea cablurilor ca sa nu ai pierderi foarte mari de tensiune pe ele. La 4 metri, cred ca-ti este necesar un cablu de minim 25mmp, poate chiar 50mmp.
Pentru consumatorii mari, imprieteneste-te cu releele.
Mi-ar fi de ajutor o parere direct pe cazul meu, asa lucruri generale am vazut ca se gasesc.

Da, comutatorul acela ma gandeam sa il folosesc pentru ambele instalatii (ceva de genul: pozitia 1 sa fie alimentare din baterii, 0 totul oprit si pozitia 2 alimentare din priza exterioara; in felul asta nici eu, nici altcineva nu ar putea sa suprapuna alimentatea din baterii cu cea din priza exterioara). Exista si alta varianta?

Ce relee si unde as putea sa folosesc?

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Link către postare
Costin Lipan

1. Nu ma intelege gresit, sunt raspunsuri EXACT la intrebarile tale. Au mai spus saptamana trecuta de sursele in comutatie si am postat un link, am pus linkuri pt calculatoare de sectiuni pt curent continuu si pierderi, ca sa-ti personalizezi circuitele, tot in acelasi topic s-a discutat si despre relee. 

2. Nu asa functioneaza un comutator, nu poti combina circuitele de 230v CA cu 12v CC. Poate doar daca transformi intai 230v in 12v, dar nu asta reiesea din desenul tau.

Link către postare
Alex.lefterica

Nu, nu vreau transformare din 240 in 12 inainte. Ce variante am sa pot sa selectez sursa de alimentare, baterii sau priza exterioara, fix la inceput instalatiei?

Multumesc!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.