Alex.lefterica

Echilibrare ansamblu

4 postări în acest subiect de discuţie despre Echilibrare ansamblu

Echilibrare ansamblu

Alex.lefterica

Salutare!

 

Ii intreb si eu pe cei mai experimentati in ale rulostismului si a drumurilor cu "casuta" in spate.

Voi cum procedati cu bagajele (cele usoare, gen haine/prosoape/articole de igiena)? Le aranjati "la locul lor" in rulota la plecare sau le transportati in masina si rulota goala?

Cu vesela (1-2 oale, 1-2 tigai, niste cutite si furculite, ca platouri/farfurii/pahare o sa fie de unica folosinta pt comoditate si greutate) si eventualele provizii (mancare, bauturi de orice fel) cum faceti?

 

Gratar, aragaz si chestii de genul asta clar in portbagajul de pe protapul rulotei. E corect?

 

Accesoriile rulotei (cort, bete, rezervoare de apa curata/gri goale, etc) unde le transportati?

 

Cum e de preferat? Masina sa fie cat mai incarcata sau rulota? Astept parerile voastre pentru a merge la drum cat mai in siguranta.

 

Multumesc!

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare dacă cauți atent vei găsi răspunsuri la întrebările tale aici pe forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună, în primul rând să ai mașina mai grea decât rulota, ea să fie maxim 80% din capacitatea de tractare.
Lucrurile cele mai grele, deci în mașină.
Eu pot spune cum procedez eu, ceea nu înseamnă că este o regulă fixă.
Ai două greutăți maxime admise pe proțap, una a constructorului de cârlig și una à celui ce a costruit rulota, tu trebuie sa fii cât mai aproape de cea mai mica, englezi ce știu faptul lor în acest domeniu spun ca trebuie sa fie cât mai aproape de 96% din valoarea cea mai mică. Eu am 100 kg greutatea admisă pe proțap, dar dacă trec de 80 kg AKS-ul face urat tare.
Lucrurile grele trebuie puse cât mai aproape de sol și axul rulotei, iar sus in dulăpioare mi nimic.
In fața pe proțap am 3 butelii, 2 de 10 kg în fibră de sticla și una de 3 kg pentru grătar, sculele, livelatoarele Fiamma, roata de rezerva, cablul curent.
Sub patul din față scaunele, masa, grătarul plus alte mărunțișuri ce nu ajungi la 1 kg.
Sub bancheta mașina de cafea plus cea de gheață, iar sub masă cortul de la Kampa.
In bucătărie totul este pus la locul lui ca și în camping cu excepția, sus în dulapuri sunt doar lucruri ușoare și mai ales blocate ce nu mișca în timpul mersului. La fel și în baie, sub ghiuveta am o ladiță unde pun lichidul albastru si lucrurile de curățat, cele pentru igiena personală rămân în beautycas-ul fiecăruia, iar în cada de duș este rezervorul pentru apa gri.
Hainele pe umeraș sunt agățate la locul lor pe umeraș, iar celelalte rămân în mașină.
Am ajuns la aceasta configurație ce ne permite a fim campati în maxim o oră de camd am lăsat jos picioarele la rulotă idem la plecare.

  • Like 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

vezi aici o discutie despre incarcarea rulotei: 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.