Marian Dide

Cum sa achizitionez o rulota buna

22 postări în acest subiect de discuţie despre Cum sa achizitionez o rulota buna

Cum sa achizitionez o rulota buna

Marian Dide

Ma intereseaza si pe mine ce tip de rulota (2 persoane) as putea sa cumpar la un buget sa zic 7000€ in stare foarte buna

 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Marin

Salut, am eu o rulota Dethleffs in stare foarte buna vino sa o vezi , sunt din Rosiori de vede.Tel 0746079424

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Salut, în primul rând una ce o poți tracta și nu târâii cu mașina din dotare, deci să aibă MMA max 80% din massa de tractare a mașinii.
In al doilea rând să nu cheltuiești toți banii, ci sa lași ceva pentru dotare si/sau reparații, cauciucuri, frâne etc
Pentru 2 persoane poți achiziționa de la modelul 390 pana la 450, ma refer la casele europene căci cele englezesti îmi sunt necunoscute.
O vei folosi mai mult vara? Asta înseamnă că vei sta mai mult afară și poți cumpăra una ce are dineta ce se transforma în pat, iar ea rămâne asa mai toată perioada.
O vei folosi și în sezonul rece, ploios? Atunci de preferat patul separat de de dineta.
Poți începe in vizita siturile producătorilor, mai ales cele siturile nemțești, acolo poți vedea cum sunt făcute înăuntru și cu siglele ce vezi acolo apoi cauți uzatul.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
La 20.12.2020 la 15:43, Lungu Marin a scris:

Salut, am eu o rulota Dethleffs in stare foarte buna vino sa o vezi , sunt din Rosiori de vede.Tel 0746079424

Salut, din ce an este rulota? In ce zona a Rosiorului stai?

 

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
La 20.12.2020 la 17:14, Raul G a scris:

Salut, în primul rând una ce o poți tracta și nu târâii cu mașina din dotare, deci să aibă MMA max 80% din massa de tractare a mașinii.
In al doilea rând să nu cheltuiești toți banii, ci sa lași ceva pentru dotare si/sau reparații, cauciucuri, frâne etc
Pentru 2 persoane poți achiziționa de la modelul 390 pana la 450, ma refer la casele europene căci cele englezesti îmi sunt necunoscute.
O vei folosi mai mult vara? Asta înseamnă că vei sta mai mult afară și poți cumpăra una ce are dineta ce se transforma în pat, iar ea rămâne asa mai toată perioada.
O vei folosi și în sezonul rece, ploios? Atunci de preferat patul separat de de dineta.
Poți începe in vizita siturile producătorilor, mai ales cele siturile nemțești, acolo poți vedea cum sunt făcute înăuntru și cu siglele ce vezi acolo apoi cauți uzatul.

Salut, in primul rand iti multumesc pentru raspuns, imi poti recomanda o marca anume?

Multumesc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Peste o anumita vechime incepe sa conteze mai mult cum a fost tinuta si intretinuta rulota decat marca. Si in al doilea rand, rulotele mai de calitate sunt mai grele la aceleasi dimensiuni.

Procedeaza asa: vezi in talon cat poti trage maxim si fa 80% din asta. Apoi stabileste cate locuri de dormit ai nevoie, cat sunteti de mari ca persoane adulte (nu toate paturile sunt la fel de mari) si incepi si cauti si sa  studiezi feluritele dimensiuni de rulote si dispuneri in mma-ul tau.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Salut, in primul rand iti multumesc pentru raspuns, imi poti recomanda o marca anume?
Multumesc
Grupul Knaus are 3 tipuri de caravane, Tabbert este top-ul lur, apoi Knaus si Weinsberg, acesta ultima o consider best value for money.
Grupul Hobby are Fendt ca și marca top apoi Hobby.
In casa Hymer avem Humer-Eriba la top apoi Buernster si Dethlefs.
Cele franțuzești eu unul nu le iau în considerare, fără a supăra pe vreun membru ce are și este mulțumit de ele.
Nu am cum sa îți recommandez una anume, nu știu budgetul alocat, cu ce o vei trage, vei călători cu ea sau o vei tine mai mult fixa într-un loc.
Eu sunt un posesor foarte mulțumit de Knaus Sudwind Silver Selection 780x250 cm si 1900 kg.
Dacă as schimba acum as cumpăra o Eriba Touring.
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 20 ore, Raul G a scris:

Eu sunt un posesor foarte mulțumit de Knaus Sudwind Silver Selection 780x250 cm si 1900 kg.

Wow!! Si mergi cu politia in fata... Glumesc. Presupun ca nu faci prea multi km pe an. Si asta e un criteriu de alegere, cat mergi de colo colo, trebuia sa il adaug colegului. Daca va mai da pe aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Viorel anul trecut ce este considerat un an anormal am făcut 6000 km cu rulota in spate.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Dragan

Am avut/am, inca e greu sa vorbesc despre ea la trecut, o rulota Burstner din 1993 care dupa atatia ani a avut doar o mica infiltratie in panoul frontal si anul trecut a aparut o ciuperca in ea dupa ce a stat cateva luni in curte cu geamurile deschise. Daca nu o duceam la un service in Busteni pentru recarosare deoarece m-am speriat de ciuperca o aveam functionala si acum. Cand a desfacut peretii ca sa gasim sursa ciupercii am vazut si cat de bine s-a pastrat in timp desi nu a fost tinuta in garaj si nu a avut nici prelata. Daca ar fi sa luam alta, as cauta tot un Burstner.

Modificat de Teo Dragan
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
în urmă cu 12 ore, Raul G a scris:

Grupul Knaus are 3 tipuri de caravane, Tabbert este top-ul lur, apoi Knaus si Weinsberg, acesta ultima o consider best value for money.
Grupul Hobby are Fendt ca și marca top apoi Hobby.
In casa Hymer avem Humer-Eriba la top apoi Buernster si Dethlefs.
Cele franțuzești eu unul nu le iau în considerare, fără a supăra pe vreun membru ce are și este mulțumit de ele.
Nu am cum sa îți recommandez una anume, nu știu budgetul alocat, cu ce o vei trage, vei călători cu ea sau o vei tine mai mult fixa într-un loc.
Eu sunt un posesor foarte mulțumit de Knaus Sudwind Silver Selection 780x250 cm si 1900 kg.
Dacă as schimba acum as cumpăra o Eriba Touring.

Multumesc Raul, am un Duster din 2016 si suntem doua persoane, eu si sotia si binenteles incepatori in ale rulotei

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cu Dusterul 4x4 ești ok până la modelele 450, ai un pat mereu făcut plus dineta unde se poate mânca în 4, iar la nevoie devine pat pentru alte 4 persone

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
52 minute în urmă, Raul G a scris:

[...] plus dineta unde se poate mânca în 4, iar la nevoie devine pat pentru alte 4 persone

Ai vrut sa spui 2 copii mai maruntei sau cel mult un adult mai pispiriu! :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Ai vrut sa spui 2 copii mai maruntei sau cel mult un adult mai pispiriu!
Laurențiu într-o 450 FU dacă trasformi dineta dormi doi adulți fără probleme, noi am dormit acolo vreo 3 ani și copiii în patul francez.
Sunt totuși 1, 80x80 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Raul, intr-un pat de 1, 8 m lungime si 80 cm latime (banuiesc ca nu la kilograme te-ai referit) eu m-as simti ca o sardina cu inca o persoana (eu am 1, 7 m inaltime).

In rulota mea, la 70 cm latime pat (si 2 m lungime) sunt la limita de jos a confortului (vorbesc de latimea patului). Mi-ar fi placut ca patul sa fie de 85 cm latime pentru confort maxim in regim single. In viitor s-ar putea sa inlocuiesc actualele perne originale ale rulotei cu doua saltele cu aceasta latime (una de 2 m si cea de-a doua de 1, 9 m lungime). Presupun ca rulotismul este o placere cand are si confort sa-ti ofere! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
20 minute în urmă, Raul G a scris:

Laurențiu într-o 450 FU dacă trasformi dineta dormi doi adulți fără probleme, noi am dormit acolo vreo 3 ani și copiii în patul francez.
Sunt totuși 1, 80x80 kg.

Multumesc Raul, ai cunva informatie despre o rulota dupa anul 2000 ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Laurențiu patul ce se face din dineta din spate are măsură de 196x138 destul pentru doi adulți.
Eu vorbesc despre modelul Knaus 450 FU, alte modele au paturi de alte dimensiuni. 8a131e402b3523287dc3e8dfa2545878.jpg67a0827476f79a5e43ba75620f87d24b.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Multumesc Raul, ai cunva informatie despre o rulota dupa anul 2000 ?
Cauta pe mobil.de Knaus 420-450, Fendt 410-450, Dethlefs la fel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
47 minute în urmă, Raul G a scris:
în urmă cu 1 oră, Marian Dide a scris:
Multumesc Raul, ai cunva informatie despre o rulota dupa anul 2000 ?

Cauta pe mobil.de Knaus 420-450, Fendt 410-450, Dethlefs la fel

Multumes

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Raul G, da ai dreptate, tu ai avut in minte acea dineta in forma de U. Insa ai zis 80 (cm) si am crezut ca te-ai referit la dineta obisnuita care este ingusta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin
în urmă cu 23 ore, Marian Dide a scris:

Salut, din ce an este rulota? In ce zona a Rosiorului stai?

 

Multumesc anticipat pentru raspuns.

rulota este din 1994, este pregatita pt off camping, este f dotata, sun in zona lidl

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.