Daniel Gft

Peugeot 2008

8 postări în acest subiect de discuţie despre Peugeot 2008

Peugeot 2008

Daniel Gft

Buna ziua,

Scriu aici pentru ca nu stiu unde s-ar potrivi mai bine intrebarea mea. Pana sa ajung la ea prezint un pic masina - un Peugeot 2008 din 2016, motor diesel 1.6 de 130 cp, cuplu undeva pe la 300 Nm.

Masina a fost achizitionata de noua cu o reducere destul de mare deoarece era pe stoc de cca 2 ani (eu am achizitionat-o in februarie 2018 de la sectiunea vehicule cu livrare imediata de pe siteul peugeot). De atunci am facut cca 45000 km si sunt foarte multumit de ea. Fiind pe stoc nu am putut opta pentru nici o optionala dar a venit cu aproape tot ce as avea nevoie (mai putin geamuri electrice spate). Sunt extrem de incantat de ea, mai ales de volanul ce seamana cu unul de consola (are un diametru mai mic decat cel standard).

Acum intrebarea (pentru care am atasat si o poza din cartea tehnica) - care este masa maxima pe care o pot tracta? Pun aceasta intrebare din cauza notelor prezente in carte:

Masa proprie 1275

Masa maxima autorizata - 1726

Masa remorcabila cu dispozitiv de franare - 1300 / 620 fara dispozitiv de franare

iar la note (in partea de jos a pozei)

Masa proprie maxima - 1384

Masa max. tehn.adm.a ans - 2706 (banuiesc ca inseamna masa maxima tehnica admisa a ansamblului masina + remorca)

Eu am facut urmatorul calcul: Masa max. tehn adm a ans - masa maxima autorizata => 2706 - 1726 = 980 kg. Este corect cum am facut? Aceasta este masa maxima pe care o pot tracta sau masa maxima este cea de la pct 7 din carte - 1300 kg?

Va deranjez cu aceasta intrebare pentru ca in functie de aceasta valoare pot alege o eventuala rulora.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri sa va urez o zi buna!

Daniel

20201119_113119.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

MMTAA - MMTA

2706 Kg - 1726 Kg = 980 Kg

PS: masa proprie maxima (din mentiuni) apare acolo deoarece este mai mare fata de cea din omologarea originala a masinii, adica are niste optionale in plus care o fac mai grea (109 Kg). Atentie: masa maxima TOTALA admisibila, ramane aceeasi cu cea inscrisa initial in omologarea de tip!

Link către postare
Raul G

Bună ziua, mașina ta are problema tipica a mașinilor franceze, este limitată.
Ai făcut corect calculul poti tracta 980 kg in cazul în care mașina plina și ai ajuns cu ea la MMA.
Poți tracta ceva mai greu pana în limita masei de tractare dacă ții mașina goală, limita este data de masa totala a ansamblului.

• Like 1

Link către postare
NRLaurentiu

@Raul G, politistul nu vine cu cantarul sa-ti dea amenda! :) El citeste ce scrie in acte!

Iar de incarcat rulota peste sarcina ei maxima se numeste cărăuşie! :)

Link către postare
G.Janos

@Raul G are perfecta dreptate, tipic frantuzesc. Asa am avut la un peugeot 307, remorcabil cu sistem de franare max 1000 kg la motor de 1.6 hdi, pa cand la o masina mai mica sau motor mai mic alt producator ofera 1200-1300 kg.

• Like 1

Link către postare
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention], politistul nu vine cu cantarul sa-ti dea amenda!  El citeste ce scrie in acte!

Iar de incarcat rulota peste sarcina ei maxima se numeste cărăuşie!
Polițistul clar se uita în acte unde scrie ca masa remorcabila este 1300 kg, important sa nu depășească masa totala a ansamblului.
Acestea fiind spuse eu în cazul de față sfătuiesc o rulotă de 980 kg deoarece este circa 80% din masa remorcabila, dar mai presus evita discuții cu milițieni.

Link către postare
Daniel Gft

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru promptitudine. Voi cauta o rulota cu MMA max 980 desi acest lucru limiteaza destul de mult cautarile.

Link către postare
Costin Lipan

Masa remorcabila cu dispozitiv de franare - 1300 - Asta este MMAul maxim al remorcii cu dispozitiv de franare.

Masa max. tehn.adm.a ans - 2706 - Pe cantar, ansamblul nu trebuie sa depaseasca 2706 KG, e treaba ta cum le incarci, nu trebuie sa depasesti MMAul individual, dar nici tehnic admis.

• Like 2

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.