Razvan Petcu

Reglaj antena satelit automata

13 postări în acest subiect de discuţie despre Reglaj antena satelit automata

Reglaj antena satelit automata

Razvan Petcu

Am o problema cu a gasi programele la o antena automata Maxview VuQube 2.

Am facut contractul cu Focusat, am luat cardul CI+, l-am instalat si am dat cautare in toate felurile posibile, atat cu card inauntru cat si fara. Antena are si reciver si am incercat si cu el, antena se aude cum se invarte cand ii dau sa caute sat, programele, si am incercat si fara reciver, cu cablul direct in tv care are dvbs si s2.

Banuiesc ca e vorba de o setare ceva dar nu ma pricep. Se pricepe cineva sa ma ajute?

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

Salut @Razvan Petcu 

... ai verificat conexiunil (legaturile) ?

Ai  "Manual de utilizare"?

Practic printr-o simpla apasare de tasta, este suficient, pentru ca Maxview VUQUBE Auto 2 sa se aliniaze cu satelitul dorit, in cel mai scurt timp (60 - 90 de sec).

Asa cum ai spus mai sus, sigur "ai sarit un pas" (o simpla setare!). Verifica, pas cu pas instalarea! Succes!

 

"Powering

1. Make sure all connections are (atentie la cablul coaxial! Nu-l rauci!)

2. Turn on the TV and satellite receiver.

3. Press POWER on the VuQube 2 control panel.If the unit is properly connected, the COAX light should flash for 10 seconds before turning solid. This indicates the VuQube 2 is ready to search for satellites.

If the ERROR light appears, there is a problem with your connection, please see troubleshooting. You will also notice, 1 of 4 SAT SCAN lights will flash 3 times.

This indicates which satellite the system is currently set to.The VuQube 2 supports the following Satellites: Astra 1 - Astra 2 - Astra 3 - HotbirdPlease see table below to understand how the lights correspond to these satellites.""

 

""The VuQube 2 is preset to Astra 2, this means your system is ready to search for your favourite UK channels. (The Mainland European VuQube 2 is preset to Astra 1, this means European users can also immediately search for their favourite channels.)

In most cases your pre-set satellite will be the one you wish to search for, in this case, please skip to the SCAN section now (turn over).

If you would like to change the satellite which your VuQube 2 searches for please use the following process:

1. Hold down POWER and SCAN simultaneously for 3 seconds or until a SAT SCAN & COAX light begins to flash.

2. You have now entered satellite selection mode. You can now scroll between the 4 satellites by pressing the SCAN button. You will see the SAT SCAN light will move, corresponding to the new satellite you have selected (see table).

3. Once you have selected your satellite, again, simultaneously hold down POWER and SCAN for 3 seconds. The lights will stop flashing. 4. You have now exited satellite selection mode and your new satellite is ready to be searched. Please reference page 10 to view alarm setting options which will follow this step.Note: This will now remain the pre-set satellite on the control box until this process is repeated."""

 

""Scan

Once your system is set up to search for the correct satellite, you are ready to scan.

To do this, simply hold down the SCAN button for 3 seconds.

The antenna will now begin to search and the SAT SCAN lights on the control box will begin cycling to confirm this. This process can take up to 10 minutes, however in most cases will be considerably less. (de cele mai multe ori dureaza foarte putin!)

Once the VuQube 2 has located a satellite, the SAT SCAN lights will stop cycling and the light representing the satellite programmed to search will turn solid. This confirms that the desired satellite has been located.

Ensuring your receiver is set to the correct satellite, you will now have a picture.

If after 10 minutes the lights stop cycling and the ERROR light appears. There has been a problem locating the satellite; there are several reasons for this such as an obstruction or unstable surface. In this case you should re-setup your system and rescan. Please refer to the troubleshooting guide for more information.

Note: If you move the antenna unit, you will have to re-acquire the satellites by repeating the scan proces"""

 

 

grafik.png.ef5666fa8acd4bdcc2381972f8884eef.png

grafik.png.98329647fef7c02ab9a2e7014326e541.png

 

Bafta !

Altceva, ... nu stiu ce sa-ti spun!

 

 

 

Modificat de Mihai-Arad
grafic
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Din cate inteleg din manualul de instructiuni, aceasta antena nu stie sa se orienteze automat decat pe 4 sateliti, iar Thor (0.8 W - Focus Sat) nu face parte din lista. Caz incheiat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
în urmă cu 14 ore, Vlad Iliescu a scris:

Din cate inteleg din manualul de instructiuni, aceasta antena nu stie sa se orienteze automat decat pe 4 sateliti, iar Thor (0.8 W - Focus Sat) nu face parte din lista. Caz incheiat.

 

Eu am inteles ca se pot schimba cei 4 sateliti presetati dar nu stiu sa o fac. Mi-e greu sa cred ca cineva cumpara o antena care merge doar pe cei 4 sateliti din fabrica.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

În București, CORDA CAMPERS reprogrameaza sistemele de antene automate pentru Thor.

Programări la corda.campers@gmail.com.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
în urmă cu 3 ore, Ionut C. a scris:

În București, CORDA CAMPERS reprogrameaza sistemele de antene automate pentru Thor.

Programări la corda.campers@gmail.com.

O sa il sun pe Darius, dar din ce mi-a zis sunt full si se pot ocupa de altceva din octombrie..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu

Are cineva vreo idee daca se poate sa reprogramez cele 4 canale pe alti sateliti decat cei configurati de producator??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Aproape toate echipamentele se pot programa, însă nu oricine e în stare s-o facă. E nevoie de timp, cunoștințe, răbdare etc.
În prezent există informație suficientă pe internet. Te documentezi, studiezi, te documentezi din nou, dacă ai răbdare și voință, până la urmă reușești.
E destul de greu să găsesti pe cineva să-ți dea mură-n gura pașii unei astfel de programări.
Succes!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 19.9.2020 la 20:41, Razvan Petcu a scris:

Mi-e greu sa cred ca cineva cumpara o antena care merge doar pe cei 4 sateliti din fabrica.

 

în urmă cu 18 ore, Razvan Petcu a scris:

Are cineva vreo idee daca se poate sa reprogramez cele 4 canale pe alti sateliti decat cei configurati de producator??

:salutare!:

With thousands of apologies.

""Vorba romanului, “ mura in gura”: Culege-ti singur murele, sunt mai gustoase si vei avea multe satisfactii."

Un prim pas (ala de Start) il gasesti mai sus. Restul, ...te ajuta prietenul nostru comun (Google). Intreaba-l, nu refuza niciodata. Nu vreau sa fiu rautacios, de aceea imi cer scuze pentru "intonatia acida". Thx!

Bafta!

 

Imaginea de mai jos, rog (insist!) a se trata, ... cu "caracter satiric".

Deci, ne-am inteles? No offense!

 

Click pe imagine pt video

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Petcu
La 9/22/2020 la 13:49, Ionut C. a scris:

Aproape toate echipamentele se pot programa, însă nu oricine e în stare s-o facă. E nevoie de timp, cunoștințe, răbdare etc.
În prezent există informație suficientă pe internet. Te documentezi, studiezi, te documentezi din nou, dacă ai răbdare și voință, până la urmă reușești.
E destul de greu să găsesti pe cineva să-ți dea mură-n gura pașii unei astfel de programări.
Succes!

Nu vreau pasii deloc. Vreau sa platesc sa faca cineva asta! Intrebarea era daca se poate face reprogramarea asta. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Răspunsul l-ai primit.  Toate se pot programa, unele mai simplu, la altele mai complicat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian
La 22.09.2020 la 17:21, Mihai-Arad a scris:

”: Culege-ti singur murele, sunt mai gustoase si vei avea multe satisfactii."

Celui care a scris fraza asta i-au cules murele niste prieteni.🤣

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Chiar daca sunt " off-topic" apreziez sincer ca cineva a tinut minte sau a cautat fraza cu " mura in gura". E bine sa te citeze cineva cand esti " in viata". 

PS A fost dorinta expresa a prietenilor sa nu le fie facut cunoscut numele, serviciul fiind facut doar catre mine. 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.