NRLaurentiu

Pentru cei ce nu pot trage rulote grele: Trigano Mini-Freestyle 270

15 postări în acest subiect de discuţie despre Pentru cei ce nu pot trage rulote grele: Trigano Mini-Freestyle 270

Pentru cei ce nu pot trage rulote grele: Trigano Mini-Freestyle 270

NRLaurentiu

Salutare colegi,

 

Azi am gasit pe YouTube o prezentare de model foarte mic de rulota la salonul de la Dusseldorf, de doar 3, 95 m lungime totala si un MMTA de 750 Kg (masa proprie in ordine de mers de doar 595 Kg).

Este vorba de modelul Trigano Mini-FreeStyle 270, cel mai mic din gama. In gama mai este un model Mini-FreeStyle 290, ceva mai lung, precum si unul special amenajat pentru a transporta si o motocicleta inauntru.

Cred ca este o optiune demna de luat in considerare pentru cei care au restrictii la tractat rulote pana in 750 Kg. Alternativa, prezentata de mine pe acest forum cu alte ocazii - Newiadow N126NTL - pare chiar mare! :)

La pret rivalizeaza cu modelul polonezilor, are plusuri si minusuri fata de acesta, insa are marele avantaj ca este foarte mica ca dimensiuni si poate fi "bagata" prin cam toate coclaurile pe unde se poate ajunge cu un... Logan, de exemplu!

 

Trigano.jpg.75ea8f054944930c4c3ad47452b8378d.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran

Interesant produsul :default_big_grin:

 

Eu ma gandesc la urmatorul meu proiect care vrea sa fie o rulota mica dedicata off-road. In acest sens caut un sasiu de rulota mica sau o rulota mica cu totul la pret mic :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Alin Opran, poti folosi sasiul de la o remorca pe care-l suprainalti pentru garda marita la sol. Spor! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
3 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

@Alin Opran, poti folosi sasiul de la o remorca pe care-l suprainalti pentru garda marita la sol. Spor! :default_big_grin:

 

M-am gandit si la solutia asta dar are niste neajunsuri si anume ca:

1. suprainaltarea se poate face doar in limita dimensiunilor care nu sunt generoase, in general. Si se poate construi intre roti

2. Chiar daca va fi off-road, dimensiunea vreau sa fie de min 3m x min 1.8 cu caroseria in forma de picatura.

 

Stiti unde as putea gasi o asemenea platforma?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Alin Opran, m-am uitat in 2018 pe site-ul celor de la AL-KO si am gasit sasiuri cu diverse marimi, identice cu cele folosite la rulote. Din cate imi amintesc au si unul mai potrivit pentru ce vrei sa faci. Atasez, doua capturi din catalogul lor de atunci:

 

5f5fa2b5daf9e_Sasiumic.thumb.jpg.963296f2250647240be4de66b498b3d3.jpg  5f5fa2b03c092_Sasiumare.jpg.61afce9360bbbc1f992eb71e1685ea77.jpg

 

Sper sa-ti fie de folos!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

@Alin Opran pentru o rulota off-road ai nevoie de un sasiu intarit, suspensii independente, roti cu diametru mare. Stiu ca ADER srl din Rm Valcea a omologat un astfel de model, ai putea lua legatura cu ei. Daca imi amintesc bine, e facuta cu suspensii independente de la Al-Ko.
Eu nu as construi-o intre roti, ci as face niste oale marite care sa acopere rotile, aproape integral (vezi rulotele australiene).

Dupa ce terminam proiectul Das Biest, e foarte probabil sa ne apucam si noi de una off-road. Avem deja doi clienti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Perfect Alin, lucrăm la același proiect vad.
Eu sunt mult mai în urma decât tine, cam 2 Van-uri.
Eu ma gândeam la un sașiu de la un T@b sau Eriba Touring dacă as găsii unul la demolări.
Am văzut cate ceva pe Tub și mai toți spuneau ca remorcile sunt indicate pentru ceva rustic, rudimentar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Din câte îmi aduc aminte în România exista o fabrica de asa ceva, oare nu se poate cumpăra doar sasiul de la ei?
Cineva își aduce aminte cine sunt? Am văzut pe tub ca au un model chemat Migrator, oare ar mai fi și alții?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Primul video nu mi-l pot vedea, al doilea este un teardrop simplu, ar putea fii o o buna bază de plecare.

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Gabriel 17 000€ este enorm nu mult, eu ma gândeam la ceva max 4-5000 €.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Total de acord cu tine. 

Uite aici si alte variante autohtone:

https://kuoka.eu/products/offline/ - ~8390 eur ( fara dotari);

https://kuoka.eu/products/go/ - 4680 eur

Initial si noi ne-am uitat dupa un teardrop sau ceva cat mai compact ( inclusiv Niewiadow).

Am ajuns la concluzia ca cea mai mica rulota in care am incape confortabil, e decenta atat ca aspect cat si ca pret este Weinsberg 450 pe care l-am si luat.

Intra-adevar este o problema cu cei care nu pot trage mai mult de 750 kg de care vb @NRLaurentiu unde oferta este foarte restransa.

Dupa ce am iesit de cateva ori in camping in ultimii doi ani ne-am stabilit ( deocamdata) la doua variante:

- rulota ( + cortul ei, eventual) pt campat cel putin cateva zile ( minim 3-4 zile), concedii, lasat rulota intr-o locatie mai multe weekenduri la rand;

- cortul pe portbagaj ( rooftop tent) + un pavilion cort pt. iesiri de weekend , zone mai neamenanjate , etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Vara aceasta la întoarcere din Franța am început a ne gândi la un downsizing.
Am început a ne gândi la un T@b sau Eriba deoarece dorim sa aducem la noua casa rulota și am ajuns la concluzia ca pentru noi ar fii bună una 650 dublu ax.
Teardrop-ul este foarte scump pentru ceea ce oferă, ne gandim și noi la un rooftent, dar doamne ce prețuri au și ele.
Fiind în 5 e cam greu sa facem downsizing, avem nevoie de 3 locuri într-o remorcă locuibila plus un rooftent ușor de închis și deschis.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Radu Ghita
      de Radu Ghita

      De vanzare o remorca Trigano. 
      Detalii  la telefon 0752 094 657 - Istrate
    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      vand remorca cort Raclet in stare foarte buna, itp valabil pana in 2020, cauciucuri 2 sezoane (sub 2000 km), rezerva buna.
      se compune din 2 spatii de dormit generoase (144/2 *2) cu saltele foarte bune, spatii de depozitare in banchete si lada protap, portbagaj. Cort inchis foarte mare in fata plus extensie lateral, suprafata desfasurata 18-20m (aprox. 3.5/2 zona de dormit si 4.5/2.5 zona de zi), mma650kg
      Are instalatie electrica cu cablu de 20 m , transformator la 12v, lampi cu intrerupatoare la 12 v, mufa bricheta, prize (220 si 12v), pregatita si pt offcamping (loc baterie, cablaj si baterie dar slaba), acte in regula pe cluj, ofer fiscal.
      an fabricatie 1999
      pret 990 euro usor negociabil la vizionare.
      0758794700









  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.