Andrei Dragos

Camping santa Mamvra, Lefkada, Grecia

10 postări în acest subiect de discuţie despre Camping santa Mamvra, Lefkada, Grecia

Camping santa Mamvra, Lefkada, Grecia

Andrei Dragos

    Salutare tuturor!

    Primele 8-9 zile ale lunii iulie din acest an le-am petrecut la Azapiko, o plaja destul de cunoscuta pentru rulotistii romani care merg in Grecia. Toate erau si bune si frumoase aici, pana venea seara...  MULTI TANTARI. Cei care ati fost, stiti despre ce vorbesc...

    Am plecat de aici prin partea de nord catre coasta vestica a Greciei, spre Lefkada. Plecarea a fost tot cu gandul de a sta off camping pe aceasta insula. Mi-am pregatit din timp mai multe locuri de campare de pe google earth sau de pe alte harti (unele chiar de pe acest forum). Toate locurile off in care am crezut ca se poate campa erau pe partea de vest a insulei. Multe le-am regasit... Doar ca pe partea de vest valurile sunt imense... chiar si peste 2 metri. Fiind cu doi copii de 5 ani si, obisnuit cu blandetea Marii Egee dintre cele trei peninsule, am renuntat la multele locuri off frumoase si la cristalinul de turcoaz al Marii Ionice de pe vestul insulei Lefkada si am pers pe partea de rasarit. 

    Drumul de la vest la est este o adevarata introspectie in sufletele oamenilor si satelor  ramase ancorate cel putin  in timpul anilor 50 din sec. XX, sau chiar de la inceputul acestui secol. Chiar te simti ca trecand prin anii 30-50 ai secolului trecut.

    Ajuns in partea de est, am vizitat cele 4 campinguri care apar pe camping.info.ro: Vasiliki (care este, de fapt, in sud), Poros, Dessimi Beach si Santa Mamvra (ultimele doua sunt , , gard in gard"). Dintre toate acestea, cel mai frumos mi s-a parut Santa Mamvra, pe care l-am si ales pentru 4 sau 5 nopti. Mult mai aerisit, mai lejer si cu o plaja mai generoasa decat Dessimi. Plaja generoasa inseamna 4-6 metri latime, spre deosebire de cea de la Dessimi care are 2-3 m. Insa la St. Mamvra am avut in fiecare zi locuri  pe plaja, pastrand o distanta decenta (suntem in pandemie) fata de ceilalti.

    Aceste 2 campinguri de afla intr-un golf format intre munti. Efectiv, esti inconjurat de munti pe 3 parti, iar pe o parte (la sud) este marea. Santa Mavra este mai mare decat Dessimi. Locurile de campare sunt etajate (terasate) iar in perioada in care am fost erau ocupate cam jumatate sau mai bine de jumatate. Cei mai multi din cei campati erau italieni veniti cu autorulote (care remorcau barci). 

    Cu 50-70 E (depinde cata benzina consumi) poti inchiria o barca cu motor de 30 CP (foarte suficienti pentru un incepator) cu care poti vizita intr-o zi toate insulele din apropiere.

   Pentru o masina, o rulota si 4 adulti cu 2 copii am platit 50 E pentru o noapte.

    La venire am venit pe autostrazile din sud si est. Cred ca am gresit , intrucat am platit foarte mult autostraile fata de partea de nord si vest (cred ca peste 50 E, asta si pentru ca rulota are 2 axe).

   Desi nu imi place sa merg de doua ori in acelasi loc, aici cred ca am sa mai revin.

 

Sper sa pot sa atasez si cateva poze.

 

 

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Dragos

DSC_0262.JPG

DSC_0228.JPG

DSC_0226.JPG

DSC_0231.JPG

DSC_0276.JPG

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Mai sus sunt imagini de la Azapiko.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

DSC_0407.JPG.f9504fda7e694f9ae03ba3a4ddca1f1f.JPG

DSC_0451.JPG

DSC_0455.JPG

DSC_0521.JPG

DSC_0529.JPG

DSC_0530.JPG

DSC_0602.JPG

DSC_0626.JPG

DSC_0735.JPG

DSC_0751.JPG

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Pozele de mai sus sunt din vestul insulei spre est.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Mai jos voi posta foto din camping St. Mamvra si din insulele din apropiere.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

5f4409fa0ba54_DSC_0550(3).JPG.11a175a1476efb69edec745af6673037.JPG5f4409f17b8c9_DSC_0554(3).JPG.cc7f957d1db12b58f9250077d6c8467b.JPG

DSC_0532 (3).JPG

DSC_0436 (3).JPG

DSC_0412 (3).JPG

DSC_0398 (3).JPG

DSC_0388 (3).JPG

DSC_0386 (3).JPG

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

5f440a6c03e61_DSC_0380(2).JPG.28325f671e412b08a59bf7ea5ceefd65.JPG

DSC_0360 (2).JPG

DSC_0327 (2).JPG

DSC_0324 (2).JPG

DSC_0310 (2).JPG

DSC_0094 (3).JPG

DSC_0004 (2).JPG

DSC_0964 (2).JPG

DSC_0128.JPG

DSC_0006.JPG

DSC_0905.JPG

DSC_0900.JPG

DSC_0856.JPG

DSC_0846.JPG

DSC_0842.JPG

DSC_0833.JPG

DSC_0802.JPG

DSC_0791.JPG

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@ANDREI DRAGOS 

 

Multumim pentru frumoasa descriere si pentru poze.

Admirandu-ti pozele, ... "am fost cu voi in vacanta". :)

Felicitari pentru minunata vacanta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.