Robert Bindar

Cumpar Rulotă

5 postări în acest subiect de discuţie despre Cumpar Rulotă

Cumpar Rulotă

Robert Bindar

Salutări! Doresc sa cumpar o rulotă, iar asa cum am mentionat si in postul din Prezentare Membru Nou, ea ar trebui sa fie una ușoară - medie ca greutate (un MMA < 1200kg este cinstit) Masina de tractare este un Volvo Xc60 awd de 215 cai, insa cutia automată cu care este dotata e oarece sensibilă la incarcari suplimentare.

 

Ca număr de persoane, deocamdată suntem doar 2, însă vrem sa fim prevazatori si sa luăm ceva mai incapator.

 

Nu am mai avut rulota pana acum, suntem începători, neinițiați, total lipsiți de experiență 🤣

 

Din ce am tot citit aici, pare ca exista un oarece consens asupra firmei Fendt pentru rulote in ceea ce priveste fiabilitate, calitate materiale, confort.

Asadar, acesta ar fi cel mai interesant brand pentru noi, insa pentru ca stim aproape zero despre rulote, suntem absolut flexibili in a considera si alte modele si in a asculta sfaturile voastre ♥️

 

Am vazut un anunț cu un Fendt, model platin 470 si pare rulota ideala pentru noi din punct de vedere al compartimentării (2 spatii de dormit, electrocasnice cu gaz, baie cu toaleta și duș).

 

In incheiere, chiar daca suntem in cautarea unei rulote, suntem in primul rand in cautarea unor oameni onești ce vând o rulotă cinstită si îngrijită. Va multumim mult, spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Robert care este bugetul, noua sau uzată?
Fendt nu este cea mai buna este una din cele mai bune.
In ani am asistat la clasificări de fel și tip, asta cealaltă marcă
Noi am plecat sa cumparam Fendt si am luat Knaus, am fi vrut Eriba-Hymer, dar vânzătorul era mai departe și cam antipatic.
Knaus cu seria Silver Selection nu este mai prejos cu nimic, după 2 ani și cca 15 moi de km nu am avut nici cea mai mica problemă cu ea, singurul opțional ce am avut nevoie à fost ATC-ul si mooverul.
Best value for money? Cum spun de ani buni și mulți pe forum au ascultat sfatul meu, este Weinsberg. În cazul vostru un 450 este perfect, patul mereu pregătit, masă pentru 2 persoane mereu pregătită, iar în caz de musafiri sau copii în viitor aveti alte 2 locuri de dormit și mâncat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Bindar
3 minute în urmă, Raul G a scris:

Robert care este bugetul, noua sau uzată?
Fendt nu este cea mai buna este una din cele mai bune.
In ani am asistat la clasificări de fel și tip, asta cealaltă marcă
Noi am plecat sa cumparam Fendt si am luat Knaus, am fi vrut Eriba-Hymer, dar vânzătorul era mai departe și cam antipatic.
Knaus cu seria Silver Selection nu este mai prejos cu nimic, după 2 ani și cca 15 moi de km nu am avut nici cea mai mica problemă cu ea, singurul opțional ce am avut nevoie à fost ATC-ul si mooverul.
Best value for money? Cum spun de ani buni și mulți pe forum au ascultat sfatul meu, este Weinsberg. În cazul vostru un 450 este perfect, patul mereu pregătit, masă pentru 2 persoane mereu pregătită, iar în caz de musafiri sau copii în viitor aveti alte 2 locuri de dormit și mâncat.

Salut din nou Raul,

Cautam o rulota folosită, un buget de pana in 8000 de euro. Procesul nostru de gandire este următorul: neavand experiență in a detine si a calatori cu o rulota, pe cazul in care cinstit nu este pentru noi, sa nu pierdem o suma foarte mare de bani, iar daca totusi stilul de viata ni s-ar potrivi, sa ii dam o sansa suficient de buna cu o rulotă decentă

 

Legat de brandul Fendt, exact despre asta vorbeam, sfaturile voastre sunt de mare ajutor si suntem foarte flexibili in a alege altceva, Fendt a fost oarecum concluzia mea din tot ce am citit pe forumurile de aici.

 

Legat de Winesberg, am citit sfaturile voastre din trecut si imi place foarte mult cum arata rulotele lor si cum sunt dotate. Insa majoritatea pe care le gasesc sunt noi si au preturi de peste 12000 EUR, nu ne incadram in buget cu ele cel mai probabil. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Gândire perfectă, o rulotă noua după un an pierde cam 20-25 %, una de 10 este in jur de 50%, deci cu 8 mii ai de ales fără probleme, iar dacă cum spuneai nu face pentru voi ai foarte mari șanse sa o revinzi la același preț fără sa pierzi nimic, asta dacă cumperi și vinzi ceva în regulă.
Nu știu în țară, dar în Europa cu 8 mii ai ce alege....spor la căutat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Bindar
în urmă cu 3 ore, Raul G a scris:

Gândire perfectă, o rulotă noua după un an pierde cam 20-25 %, una de 10 este in jur de 50%, deci cu 8 mii ai de ales fără probleme, iar dacă cum spuneai nu face pentru voi ai foarte mari șanse sa o revinzi la același preț fără sa pierzi nimic, asta dacă cumperi și vinzi ceva în regulă.
Nu știu în țară, dar în Europa cu 8 mii ai ce alege....spor la căutat.

De acord, sunt suficiente si la noi, insa ca si in Europa, ai de filtrat serios de pe siteurile de anunturi pana dai de oameni cumsecade. Multumesc de sfaturi din nou si spor la plimbări! :-)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.