Cosmin B

Uscare mocheta

6 postări în acest subiect de discuţie despre Uscare mocheta

Uscare mocheta

Cosmin B

Colegi si colege, ajutor!

In timpul activitatii de igienizare (sic) a autorulotei am reusit sa ud mocheta (lipita, pufoasa, groasa, plastic) pe 2 portiuni de circa 20/20 cm (in rest e uscat , nu sunt infiltrari) si de atunci nu o pot usca in niciun fel, problema e ca in casa pe roti zen de dinainte adie acum miros de, ma scuzati, ciorapi folositi uzi. Sunt in zona de clima musonica (umiditate > 90% de cand a dat primavara), am incercat: pistol de aer cald, prosoape, otet, odorizante,   aspirator. Bicarbonat de sodiu am vrut sa cumpar in seara asta dar am uitat.

Mai am vreo sansa inafara de a scoate mocheta lipita si a inlocui cu module amovibile? Pe termen lung mi se pare mult mai igienic si usor de intretinut.

Mersi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

Salut! Sa incerci cu o aeroterma? Sa o lasi mai aproape si spre zona cu umezeala, numai sa o supraveghezi! Banuiesc ca tinuta o vreme spre locul cu umezeala poate totusi....! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Cosmin B Incearca cu un dezumidificator electric. Sau unde este umezeala toarna un kg de orez pe care dupa o noapte le aspiri cu aspirator.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Dezumidificatorul electric e cea mai bună soluție, după părerea mea. Baftă! :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Dacă are mirosuri neplăcute, ar trebui spălată. Înțeleg că e lipită de podea, așa că e nevoie de un aspirator cu injecție /extracție., apoi uscare rapida cu jet de aer cald.

Și un generator de aburi ar fi bun, curăță mai bine și se usucă mai repede.

Caută o firmă de curățenieserioasa, ei curăță mochete lipite.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Multumesc tuturor, voi lua in considerare solutiile.

Iar am uitat sa iau bicarbonat :( am tratat azi cu Sanytol 4in1 dezodorizant/dezinfectant macar sa fiu sigur ca nu am musafiri adunati la claca. Pare ca face ceva.

Celelalte le aman, caci maine plecam la o vajaiala prin tara.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.