Dani M

Croatia 2020

16 postări în acest subiect de discuţie despre Croatia 2020

Croatia 2020

Dani M

Salutare,

Deoarece in Austria e mai greu de intrat zilele astea, sambata planuiesc sa plec spre Croatia prin Ungaria (din cate am citit e permis tranzitul prin Ungaria daca e mai putin de 24 de ore). As dori sa stiu daca a fost cineva de curand pe traseul Cluj-Budapesta-Zagreb care e situatia in vama, daca se sta mult.

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bob Simona Liliana
în urmă cu 19 ore, Dani M a scris:

Salutare,

Deoarece in Austria e mai greu de intrat zilele astea, sambata planuiesc sa plec spre Croatia prin Ungaria (din cate am citit e permis tranzitul prin Ungaria daca e mai putin de 24 de ore). As dori sa stiu daca a fost cineva de curand pe traseul Cluj-Budapesta-Zagreb care e situatia in vama, daca se sta mult.

 

Multumesc.

Salutare.  Noi am intrat sambata dinspre Slovenia. Doar pe sensul de iesire din Croatia era coada imensa.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Ioan

salut,

 

si eu as merge in Croatia, intru in concediu de sambata si eu, insa nu m-am interesat care e regula cu tranzitul. Cum dovedesti ca tranzitezi sub 24h? Nu trebuie teste COVID?

Eu sunt din Oradea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In Croația nu te întreabă nimeni de Covid, nu sunt nebuni precum greci sau austrieci.
La întrarea în țară (Ungaria, Slovenia) îți scanează documentele și așa știu când ai întrat și pe unde.
In schimb sa nu uiți sa te înregistrezi pe situl croat pentru a avea codul de întrare, nu este obligatoriu însă în caz de trafic mult se face corsie preferențiala pentru cei ce au foaia cu codul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M
în urmă cu 2 ore, Doru Ioan a scris:

...  Cum dovedesti ca tranzitezi sub 24h? Nu trebuie teste COVID?

Eu sunt din Oradea.

Din cate am citit pe site-ul MAE: http://www.mae.ro/node/51934

 

Tranzitul se va efectua doar pe traseele desemnate şi publicate pe pagina web a poliţiei ungare, fiind indicate în mod explicit locurile de oprire/odihnă.

(http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo?field_hat_rszakasz_value=rom%C3%A1n+hat%C3%A1rszakasz).

 

Avand in vedere sistemul din Ungaria de scanare a numarului (ptr vigneta) nu e greu de aflat pe unde ai intrat si iesit si cat ai stat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
44 minute în urmă, Dani M a scris:

Din cate am citit pe site-ul MAE: http://www.mae.ro/node/51934

 

Tranzitul se va efectua doar pe traseele desemnate şi publicate pe pagina web a poliţiei ungare, fiind indicate în mod explicit locurile de oprire/odihnă.

(http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo?field_hat_rszakasz_value=rom%C3%A1n+hat%C3%A1rszakasz).

 

Avand in vedere sistemul din Ungaria de scanare a numarului (ptr vigneta) nu e greu de aflat pe unde ai intrat si iesit si cat ai stat.

:bravo:@Dani M 

Informatiile pentru "transit Ungaria" sunt CORECTE ! :OK:

"

Cu privire la tranzit, autoritățile ungare au precizat că acesta este permis, în următoarele condiții:

  • durata tranzitului să nu depășească 24 de ore;
  • persoanele nu prezintă simptome specifice infecției cu COVID-19
  •  să prezinte un document din care să rezulte fără echivoc scopul deplasării şi ţara de destinaţie, respectiv să aibă asigurată intrarea pe teritoriul statului vecin Ungariei, aflat pe ruta de tranzit către ţara de destinaţie."

In schimb pentru Croatia, site-ul MAE , nu-i actualizat (Data ultimei actualizări: 02.07.2020). :default_doh:

Din surse oficiale [https://mup.gov.hr/en]  --> https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212

"When entering the Republic of Croatia,  nationals of Member States of the European Union, i.e. Schengen Member States and Member States associated with the Schengen area, as well as their family members (regardless of their residence), and third-country nationals who are long-term residents under Council Directive 2003/109/EC (of 25 November 2003 concerning the status of third-country nationals who are long-term residents) and persons entitled to reside under other EU directives or national law or persons who hold national long-term visas are not required to provide any special reason for their entry (business, economic, tourist, etc.), but can enter the country under the same conditions as before the COVID-19 outbreak, although still under epidemiological control and by mandatory compliance with general and special recommendations issued by the Croatian Institute of Public Health.
This also applies to nationals of the Principality of Andorra, the Republic of San Marino, the Principality of Monaco and the Holy See
."

..................................

Dar, dar.... situatia se poate schimba de la o zi la alta. [ https://www.koronavirus.hr/en ] Asa ca, .... grija mare ! :)

 

Te-ai hotarat sa-ti petreci vacanta in Croatia (ti-ai asumat riscul?) , e bine sa complectezi formularul (on-line) pentru a evita "coada din vama" :) .

Formular intrare Croatia (@Raul G a mentionat mai sus!).

 

Vacanta placuta, si mult-mult .... curaj !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Obiectiv vorbind, avand in vedere numarul de cazuri,  riscul de infectare e mai mare in Romania decat in Croatia.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu este nici un risc, de tranzit, sedere sau alte dintr-astea. De Corona nah, nu ma bag chiar dacă sunt cadru medical îmi țin considerarile pentru mine nefiind aici locul potrivit pentru această discuție.
Am petrecut 10 zile superbe, un camping plin cam la 50%, dar am auzit ca cele textile și mai puțin undeva pe la 30%. Restaurante deschise, măști doar în supermarket și în rest parca Corona nici nu a existat vreodată.
Pentru a veni poftă mai mare va las și poza făcută în momentul plecări. 4c8eec8bebfa06a7ca7f5758529aef38.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 7 ore, Dani M a scris:

Obiectiv vorbind, avand in vedere numarul de cazuri,  riscul de infectare e mai mare in Romania decat in Croatia.

Corect !

[Croatia= 4, 2 mil. locuitori / 3.953 cazuri/120 decese  vs   Romania = 19, 4 mil. locuitori / 34.226 cazuri /1.952 decese]. "Statistic vorbind" ( cu cifrele pe masa!) :)

 

în urmă cu 5 ore, Raul G a scris:

Nu este nici un risc, de tranzit, sedere sau alte dintr-astea. De Corona nah, nu ma bag chiar dacă sunt cadru medical îmi țin considerarile pentru mine nefiind aici locul potrivit pentru această discuție.
Am petrecut 10 zile superbe, un camping plin cam la 50%, dar am auzit ca cele textile și mai puțin undeva pe la 30%. Restaurante deschise, măști doar în supermarket și în rest parca Corona nici nu a existat vreodată.

Te salut Raul,

NU vreau sa intru in polemica , .... nu vreau sa deviez de la subiect, dar....

De cand ai fost tu in vacanta si pina azi, situatia din Croatia s-a (cam) schimbat "putin". La fel si la "nebunii" din Ungaria, Austria sau Grecia. Numai din partea grecilor auzim vesti proaste... Daca saptamana trecuta puteam merge fara probleme (eclud cele de la vama), ... astazi numai cu teste si nu mai mult de 72 ore.... Ma rog, ...

Cadru medical  spui ca esti (asa sa fie cum spui tu!), ... dar nu cred ca impartasesti aceste "considerari" cu colegi (fie si pe/in ambulanta!), sau ? Italia a fost (si inca mai este) afectata de Covid-19. Nordul Italiei, sufera si acum (la aceasta ora). Daca ieri Regiunea Veneto nu-si dorea turisti, astazi de roaga de ei. Turismul  inseamna peste 10% din PIB Italiei , dar mai ales al Croatiei (care oricum nu au nimic de oferit).

 

Campingurile FKK din Croatia, sunt oricum  prima optiune pentru cei dornici din Germania, Austria, Italia, Olanda... Sunt si-n Italia dar, ... ceva mai scumpe (prin Sud). Am postat candva un Maps cu camping/plaje FKK din Europa. E normal sa fie mai"aglomerate" fata de cele normale(textile) ! Cerere vs oferta?

 

NU VREAU  sa sperii pe nimeni, postand cifre si statistici (cifrele-s hobby-ul meu!). Din contra, vreau sa-i ajut, informandu-i !

(Una-i sa spui: Daca stiam, ... si alta-i sa spui: Pai, n-am stiut)

@Dani M , stie de unde sa-si culeaga informatiile corecte (site-ul MAE) dar, ... @Doru Ioan nu.

Adaug cate o noutate acolo unde-i "locul" ei.... Poate cititorul a sarit "randul" ( cu privirea).

 

Va salut calduros, cu speranta ca n-am ofensat pe nimeni ! :salutare!:

 

Vacanta placuta curajosilor care pleaca zilele acestea in Croatia.

 

P.S. Eu (am) stau cu bagajul pregatit ....pentru Franta/Spania....

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună Domnul Mihai, o mica precizare, da sunt cadru medical asa fiind scris pe cele 2 lauree ale mele gradul unu și gradul 2, pe masteratul terminat ai dacă sa Domnul și pe cel ce sper ca ma ajuta sa îl termin. Dacă aveți nevoie de CV-ul pentru a va convinge îmi spuneți.
Este plin netul, presa și peste tot de opinii și comentarii despre Corona, nu le mai adaug și eu pe ale mele.
Gata cu Off-topic

In Croația situația oscilează, ieri 52 cazuri azi 92, de persoane POZITIVE la test nu de BOLNAVI.
Problema lor și a slovenilor nu sunt turiști, ci autohtoni ce au fost la la rude în Bosnia mai ales și în Serbia.
Nu au trecut decât 10 zile (deja ) de când m-am întors și din curiozitate încă mai citesc ziarul comunității italiene din Istria, am un foarte urât obicei in a ma ține informat când în teorie nu ar trebui.

O ultimă precizare pentru Domnul Mihai, în Croația se închid campingurile naturiste, vezi cazul Istra Camping ce de anul trecut a devenit un resort 5*, zvonurile legate de Koversada, Baldarin ce a închis partea naturistă, Valalta a pierdut 1/3 din extindere pentru a face loc campingului Solline. Știți de ce? Pentru ca în perioada "normală" aduce la o saturație de max 70-80% in plin sezon pe când cele textile vezi scris afara la poartă COMPLETE, FULL.
Anul acesta este invers din alte motive, sa spunem mai mult psicologice.
Îmi cer mii de scuze ca am murdărit topicul, pentru orice informații legate de Croația vă stau la dispoziție cu ceea ce cunosc și știu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Am ajuns cu bine in Croația, nu a fost coadă la vama. Am plecat dimineață din Oradea și seara am făcut baie in mare.

IMG_20200720_152848.jpg

IMG_20200719_201039.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Unde v-ați campat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Dani M  

Multumim pentru mica prezentare ! (mie dor de mareeee)

Din ceea ce-ai scris se pare ca n-au fost "probleme" la vama, sau ?

Ai folosit acest formular la intrare in Croatia?

 

Cateva versuri din "Voltaj" pentru cei care iubesc la fel de mult marea ca mine.... :) 

""Mi'e dor de mare

Mi'e dor de vară

Mi'e dor să mă ude un val

Mi'e dor de mare

Mi'e dor de vară

Mi'e dor s'adorm iar pe mal... 

 

Fii atent ce'ţi spun,

Poate că's nebun

Noaptea asta gen

Eu mă urc în tren,

Mă dau jos la mare

Şi'n tălpile goale

Fug să o sărut

Şi la ea mă mut (La ea-la mare!)

 

 

Vântul s'a ascuns

Nu mi'a mai răspuns

Vreau s'o iau din loc

Simt că mă sufoc

Mi'e dor de'o beţie

Şi de inc'o 1000

Fluturi iar să simt

Şi'apoi să te mint

 

Mare, vară... 

Mi'e dor de mare

Mi'e dor de vară

Mi'e dor să mă ude un val

Mi'e dor de mare

Mi'e dor de vară

Mi'e dor s'adorm iar pe mal""

 

Te salut @Raul G

 

La 16.7.2020 la 0:29, Raul G a scris:

Bună Domnul Mihai, o mica precizare ....

Dacă aveți nevoie de CV-ul pentru a va convinge îmi spuneți. 

NU ! De ce-as avea nevoie ! Pentru ce ?

Te rog, citeste cu atentie mesajul meu de mai sus !

La 16.7.2020 la 0:29, Raul G a scris:

O ultimă precizare pentru Domnul Mihai, ....

 

Regulament.png.94d57ead29ffceb4266e15f6fd47d4c5.png

Te rog, hai sa nu poluam acest topic cu mesaje care nu fac subiectul discutiei ! 

Multumesc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

@Mihai-Arad Nu au fost nici un fel de probleme. Am completat formularul respectiv, deși nu ne-am mai dus la campingul specificat acolo.

@Raul G suntem la Skrila Sunny Camping pe insula Krk.

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Am fost mereu jos in sudul insulei la Baska, o localitate superba cu plaja ei lunga 5 km sau celelalte unde ajungi cu taxi-barca.
Sejur minunat sa aveți

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare rulotisti,

ieri am ajuns si noi in Croatia. Plecat din Timișoara pe la ora 10 si am stat la vama la Nădlac aproximativ 1 ora fara sa intre absolut nimic vameșul maghiar. Aveam ceva emoții ca imi cere hârtie oficială pentru rezervare, dar nu a fost cazul. La iesire din Ungaria am stat 15 min iar vemsa nici atât nu a zis nimic. Vamesul croat nu a avut nevoie de confirmarea înregistrării de pe saitul lor si a scanat actele fara nici o intrebare

Era foarte aglomerată zona de autostrada de lângă Balaton sensul spre Budapesta si respectiv autostrada de la Croația pe sensul de plecare. 

Revin cu prezentarea campingului....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.