Cristian Iovitu

Salutare si bine v-am gasit!

11 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare si bine v-am gasit!

Salutare si bine v-am gasit!

Cristian Iovitu

Buna dimineata (la mine) tuturor :) Sunt din Bucuresti, aspirant la o rulota, pentru moment sunt in cautare. Vrem insa ca din aceasta vara sa ne facem singuri vacantele, cu mijloace proprii (aka rulota), ca sa nu ne mai ruineze plecarile chestii precum COVIDu' (ma rog, oricum nu-ti pica bine, dar macar nu mai pierzi rezervari, bilete etc).

Cum sunt absolut nou in domeniu, pe langa faptul ca nu stiu nimic, sunt ca o pisica speriata cand ma gandesc ca o sa am in spatele masinii inca 7 metri de `casuta` :D

Am citit o parte dintre topicurile de pe forum, sper sa primesc insa, de la cei experimentati, cateva `hint`-uri pe parcurs - mai ales pe partea de achizitie, ca citesc de o saptamana site-uri de anunturi si deja nici nu mai stiu ce rulote am vazut si care mi-a placut.

Multumesc de accept in comunitate! O zi frumoasa tuturor!

Cristian (scared cat)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Fejer Antal

Salutare @Cristian Iovitu si bun venit in aceasta comunitate.:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
TEODOR

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi.
Partra cu cumpăratul poate deveni ușoară, numărul de persoane ce o vor utiliza, o vei folosi și în sezonul rece sau nu, intri pe site la producători de rulote vezi cam care sunt dispozițiile interne apoi le cauti pe Tub ai vezi cum sunt în filmate. După toate astea îți stabilești un budget și cauți ce ți place ție mai mult. Pentru orice alta nelămurire întrebi pe forum și băieți te vor ajuta imediat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Iovitu

@Raul G Multumesc! Asa m-am gandit si eu (noi), dar dat fiind faptul ca avem trei copii, dintre care doar unul (8 ani) va merge regulat cu noi, nu pot stabili capacitatea maxima la mai putin de 5 locuri pentru rulota.

In acelasi timp, din acelasi motiv, 5 s-ar putea sa fie prea mult pentru 90% dintre plecari :) De aici, dilema. Fiind si fara experienta, normal ca fac cu ochiul rulotele `cu de toate`, desi dupa cum citesc pe forum, ba aragazul ramane nefolosit, ba butelia e prea mica etc.

Ma uit pe recomandarile de vanzatori si duminica o sa trec pe la cel din Brazi, inteleg ca sunt membri aici care au luat de la el si sunt multumiti. Sau, nu? :)

Cristian

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Noi suntem 5 (2 5 di 14 ani) călătorim cu un Knaus 580.
Din mai si pana in septembrie stam doar afară, iar cel Mare de anul acesta doarme în cort.
Spațiul mare intern este foarte bine venit în perioada rece când se sta mult înăuntru.
Din ceea ce spui tu dispoziția interna ideala ar fii una tip Knaus 500 EU, ai două paturi mereu disponibile o masa de 4 persoane. La nevoie se transforma într-un pat Kimg-Size unde 3 adulti dorm f bine, darămite 3 copii, plus masa ce se transforma alt pat pentru alte 2 persoane, trece de la 2 la 5 locuri de dormit în câteva minute.
Alternativa ar fii Buernster TK ce au patul in tavan ce coboară deasupra mesei, ai o lungime mai redusa la același număr de locuri de dormit, crește doar un pic în înălțime. Ai contro ca nu poți folosii dineta dacă cineva este încă în pat și dormi într-un spațiu destul de angust. Acest tip de dispoziție interna are și grupul Hobby Fendt, iar Knaus are pe Weinsberg.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

:default_bun_venit: @Cristian Iovitu și multă baftă la achiziția rulotei potrivite! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Iovitu

@Raul G Foarte multumesc! Informatii de care ma voi folosi!

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Clapa

Bun venit și spor la căutat și la găsit varianta cea mai bună pentru familia ta.

 

Eu aș sugera să iei una care să încapă toată familia, chiar dacă nu mergeți mereu cu toții. Mai bine să ai locuri de dormit libere, decât să vrei să mergi și să nu ai unde-i pune la somn. Asta e părerea mea de amator care nu deține rulotă... ci își face autorulotă de 1 - 2 persoane...  Având acum vehicul de 3 locuri, simt lipsa unei mașini care să poată transporta mai mult de doi pasageri... și să acomodeze la somn mai mult de doi...

 

Desigur și cortul e o opțiune pentru a pune la somn pe unul sau doi... Sigur vei găsi soluția perfectă pentru nevoile voastre!

:default_bun_venit:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.