Florin Zob

Geam crapat - Solutie pentru lipire.

19 postări în acest subiect de discuţie despre Geam crapat - Solutie pentru lipire.

Geam crapat - Solutie pentru lipire.

Florin Zob

Am mare nevoie de ajutorul vostru, poate v-ati mai confruntat.

Cand am luat rulota nu am observat ca langa balama, geamul mare de fata era fisurat (ambele fete), dupa ce am incercat deschiderea geamului acesta s-a tensionat si crapatura s-a marit. 

Vedeti imaginea.  Ce solutie am sa il lipesc? chiar daca o sa arate mai ... ciudatel, nu e atat de grav, este in colt sus. Mai mult decat atat , nu cred ca il voi mai deschide dupa lipire. Ati mai reparat asa ceva?

Multumesc anticipat.

20200621_204213.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Dacă tot nu-l mai deschizi, eu aș incerca să lipesc o folie mai inchisă, de genul celor care se folosesc la auto. Nu eu aș aplica folia, ci aș merge la un atelier sau service auto specializat in așa ceva. Baftă! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
5 minute în urmă, Daniel P a scris:

Dacă tot nu-l mai deschizi, eu aș incerca să lipesc o folie mai inchisă, de genul celor care se folosesc la auto. Nu eu aș aplica folia, ci aș merge la un atelier sau service auto specializat in așa ceva. Baftă! :OK:

E o idee, dar inainte trebuie musai sa-l lipesc, imi este frica sa nu se accentueze de la miscarile si trepidatiile de din mers, deja imi intra apa in el, am fost nevoit sa-i dau doua gaurele mici in partea de jos ca sa o scot. :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Florin Zob, cred ca cea mai buna solutie de lipit este cea pentru acril. Cauta in gama de produse a unui fabricant care-ti inspira incredere un lipici special pentru acril. Apoi, dupa cum a zis @Daniel P, pui folie.

 

In legatura cu gaurelele mici la baza geamului, ai facut foarte rau ca le-ai dat. Chiar daca nu va mai patrunde apa prin acea crapatura din colt, condensul tot se va forma, iar apa rezultata ar putea intra in interior (daca gaurelele nu sunt in afara chederului).

 

Din poza eu nu-mi dau seama, dar pare ca lipseste o bucatica din geam, chiar la intrarea in balama (balamaua stransa prea tare?):

 

20200621_204213.jpg.bc7cae22869cd0558e033699929c2a5e.thumb.jpg.9c5c7fc124c67108fb0bde8c342e6163.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
52 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

@Florin Zob, cred ca cea mai buna solutie de lipit este cea pentru acril. Cauta in gama de produse a unui fabricant care-ti inspira incredere un lipici special pentru acril. Apoi, dupa cum a zis @Daniel P, pui folie.

 

In legatura cu gaurelele mici la baza geamului, ai facut foarte rau ca le-ai dat. Chiar daca nu va mai patrunde apa prin acea crapatura din colt, condensul tot se va forma, iar apa rezultata ar putea intra in interior (daca gaurelele nu sunt in afara chederului).

 

Din poza eu nu-mi dau seama, dar pare ca lipseste o bucatica din geam, chiar la intrarea in balama (balamaua stransa prea tare?):

 

20200621_204213.jpg.bc7cae22869cd0558e033699929c2a5e.thumb.jpg.9c5c7fc124c67108fb0bde8c342e6163.jpg

 

Da lipseste o bucatica, o sa o reconstruiesc din adeziv.

Asa ceva crezi ca e ok? 

 

Trebuia sa scot apa :(, dupa ce lipsc si se va evapora toata apa dintre foile de geam , le voi astupa, nu am avut alta solutie.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Reclama suna bine! Nu ma pot pronunta, insa avand in vedere ca Loctite este cunoscuta, da-i o sansa.

 

Sa incerci sa bagi si in interior lipici - intre foile de geam, mai ales ca are contur negru (si nu se va vedea) pentru a capata rezistenta mai mare in zona crapaturii. Ma refer la sandvisul format din foaia plana dinspre interior si foaia bombata pe margine, de la exterior. De asemenea, dupa cum ai zis, completeaza si portiunea lipsa. Ar fi ideal sa scoti geamul cand faci operatiunea asta. Si la umbra! Asa vei vedea de ce opune rezistenta la deschidere si poate remediezi si vei avea un geam functional. La iesirea precedenta, chiar a contat un geam mare deschis! A fost mai racoare in rulota decat sub cort (fara partea din fata montata, doar lateralele).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

La cum arată crapatura , la faptul că lipsește o bucată din geam, eu nu as risca,   as merge pe înlocuire. 

La ce pagube ar face o eventuală infiltratie,   riscul e mare.  Gândește te ca sunt trepidatii, ploi puternice, vânt de la mers, zăpada, etc. 

Chestia ca nu ai deschizi acel geam e putin probabilă, nu stii cand e nevoie.

Parerea mea, succes in ce hotărăști sa faci ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare @Florin Zob !

Imi pare rau pentru geamul tau!

Nu merge oare o reparatie cu fibra de sticla si rasina transparenta? sau chit de reparatii cu rasina de sticla?

Dau si eu o idee, intreb? nu ma certati! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
în urmă cu 6 ore, Ciprianmirescu a scris:

Salutare @Florin Zob !

Imi pare rau pentru geamul tau!

Nu merge oare o reparatie cu fibra de sticla si rasina transparenta? sau chit de reparatii cu rasina de sticla?

Dau si eu o idee, intreb? nu ma certati! 

Nu stiu daca se sudeaza peste materialul din care este facuta fereastra. Si nici nu am mai lucrat cu asa ceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Florin Zob

I-mi pare rau pentru ce ti sa intamplat.

Pentru moment poti sa lipesti o bucata de plexiglas, ín asa fel ca plexiglasul sa acopera cu minim 10mm crapatura. Sa alegi un plexiglas subtire ca sa poate sa ia forma geamului. Daca nu vrea sa se formeze dupa geam, pune plexiglasul ín apa fierbinte ca sa se inmoaie putin. Propun sa alegi un plexiglas de culoare mai inchisa si cat mai subtire. Daca reusesti sa faci frumos va arata ca un parasolar pe geam. Succes.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
acum o oră, Fejer Antal a scris:

Salutare @Florin Zob

I-mi pare rau pentru ce ti sa intamplat.

Pentru moment poti sa lipesti o bucata de plexiglas, ín asa fel ca plexiglasul sa acopera cu minim 10mm crapatura. Sa alegi un plexiglas subtire ca sa poate sa ia forma geamului. Daca nu vrea sa se formeze dupa geam, pune plexiglasul ín apa fierbinte ca sa se inmoaie putin. Propun sa alegi un plexiglas de culoare mai inchisa si cat mai subtire. Daca reusesti sa faci frumos va arata ca un parasolar pe geam. Succes.

Si plexiglasul cu ce il lipesc?

Mi-a promis tot un coleg dupa forum ca imi mai sugereaza o solutie, le voi cantari pe toate si voi incerca cel putin una dintre ele (asta daca imi iese din prima) si apoi voi posta rezultatul. ;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Poti lipi cu rasina epoxhidica. Silicon transparent.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Florin Zob, ai aici un filmulet (link la momentul potrivit) cum se scoate geamul. Am impresia ca ai acelasi model (chiar daca e mare). Daca nu, principiul scoaterii de pe balama este acelasi, in mare. Daca nu iese asa cum e prezentat in filmulet, scoti capacelele din plastic de la un capat al balamalei (sina de sus a geamului) si culisezi geamul in lateral.

 

Spor!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
acum o oră, NRLaurentiu a scris:

@Florin Zob, ai aici un filmulet (link la momentul potrivit) cum se scoate geamul. Am impresia ca ai acelasi model (chiar daca e mare). Daca nu, principiul scoaterii de pe balama este acelasi, in mare. Daca nu iese asa cum e prezentat in filmulet, scoti capacelele din plastic de la un capat al balamalei (sina de sus a geamului) si culisezi geamul in lateral.

 

Spor!

Da, asa am vazut si eu ca trebuie sa fie, am vazut ca el culiseaza stanga dreapta pe sina si nu are un surub de blocare sau ceva, sambata voi face reparatia, a, vazut ca se opresc ploile... din pacate nu am garaj unde sa fac si am asteptat sa nu am o surpriza. Dupa ce termin voi reveni cu foto si informatii culese pe parcursul lucrarii. Multzam mult pt link.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Astazi m-am ocupat de reparatie, pana acum se prezinta foarte bine, dar am sa revin aici dupa o saptamana si o iesire ca sa va spun cum a rezistat zona reparata. Pana atunci, iata cum am procedat.

 

1. Am dat geamul jos, exact cu mi-a fost sugerat mai sus.

2. Am dat cele doua gaurele pentru stoparea extinderii crapaturii, pe ambele foi de geam.

3. Am degresat si curatat bine pe o latime de 2-3 cm stanga-dreapta de crapatura.

4. Am zgariat cu sminghel fin toata suprafata pe care o rezervasem pentru aplicarea solutiei de lipit.

5. Am sters din nou foarte bine cu alcool izopropilic.

6. Am preparat lipiciul din imagine conform indicatiilor de pe cutie.

7. Am inceput intai cu fata de interior a ferestrei. Am aplicat lipici in gaurile date anterior si pe zona crapata, avand grija sa o indepartez un pic pentru ca lipiciul sa patrunda si intre foi. Am aplicat banda adeziva din fibra de sticla, din imagine, presand pentru uniformizare.

8. Am aplicat adeziv pe toata suprafata benzii din fibra de sticla.

9. Am repetat operatiile pentru fata exterioara a ferestrei.

10. Am lasat la uscat, fara sa o misc, 12 ore.

 

Cum spuneam, pana acum arata bine, revin aici sa va spun si cum rezista.

Va multumesc tuturor si in special lui @NRLaurentiu

si @Popescu Ionut

 

20200627_120046.jpg

20200627_120212.jpg

20200627_122211.jpg

20200627_122456.jpg

20200627_122938.jpg

20200627_164717.jpg

20200627_164728.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Cu placere! Arata intr-un fel, dar e trainic! Eventual acopera cu o banda neagra colturile geamului, simetric - si in partea defecta si in cealalta, si eventual taie rotund banda sa para din fabrica. Ceva in genul "pleoapelor" la farurile "tunate". Decat o mie si ceva de euro pe geam, mai bine asa!

 

Ai gasit cauza intepenirii?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
La 6/27/2020 la 18:26, NRLaurentiu a scris:

Cu placere! Arata intr-un fel, dar e trainic! Eventual acopera cu o banda neagra colturile geamului, simetric - si in partea defecta si in cealalta, si eventual taie rotund banda sa para din fabrica. Ceva in genul "pleoapelor" la farurile "tunate". Decat o mie si ceva de euro pe geam, mai bine asa!

 

Ai gasit cauza intepenirii?

Da, reparatia este mai ruseasca asa :), dar si crapatura era pe masura. mascarea o voi incerca dupa ce vad ca rezista si da, asa m-am gandit si eu , cu o vopsire in geana pe ambele colturi...

 

Da, am gasit si cauza plesnirii, in partea cu crapatura ii lipsea telescopul de fixare la deschidere, astfel ca atunci cand au folosit geamul cu un singur telescop, greutatea a ramas numai in balama... si a dus la plesnire. 99% sigur asta e.

 

Miercuri, plec intr-o tura pana duminica si voi avea si testul de stres, :) revin dupa asta si va spun daca a tinut lipitura.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

A, aha, e bine ca ai descoperit cauza! :)

Va doresc drum bun si minivacanta placuta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Validez lucrarea. A rezistat cu brio unui drum de 400km si unor reprize de ploaie abundenta. Ramane sa remediez si partea estetica :). Deci recomanda solutia de mai sus pentru situatii similare.

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Daniel Soltuzu
      de Daniel Soltuzu
      Buna ziua,
      Am si eu o problema cu rulota recent achizitionata. Cel care mi-a adus-o acasa mi-a agatat-o si a spart geamul de la baie. 
      Am cautat pe net si prin cei care mai dezmembreaza rulote. Unii cer sa le dai dimensiunile interioare, altii cele exterioare. 
      Geamul meu are dimensiunile de 49/51 interior, iar exterior 57.5/60 daca nu iau in calcul si sistemul de prindere, iar daca pun si balamaua de sus este de 63.
      Este vorba de o rulota BURSTNER din 89.
      Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi sau indrumari in a putea rezolva aceasta problema.
      Multumesc !






  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.