Crefeleanu Stefan

Probleme apa calda boiler carver cascade

35 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme apa calda boiler carver cascade

Probleme apa calda boiler carver cascade

Dragos Raboj

Salutare!

Am si eu o problema cu apa caldă. Pe cutiuta de lângă boilerul cascade 2(Bailey pageant cabriolet 1993), se aprinde becul verde iar pe panoul de comandă se aprinde verde și galben.Curent am 13.6.Problema este ca nu-mi vine apă deloc(nici macar rece)pe circuitul de apă calda.Pe apa rece  e ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Un robinet inchis? :default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Raboj

Nu se vede niciun robinet pe lângă boiler.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
4 minute în urmă, Dragos Raboj a scris:

Nu se vede niciun robinet pe lângă boiler.

Descopera-l pe traseul conductelor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Raboj

Furtunul care vine de la presostat se ramifica într-un T, de unde pleaca direct in boiler fara să se vadă vreun robinet. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Ma indoiesc ca nu exista un robinet, cel putin pe traseul de alimentare cu apa, daca nu si pe traseul de iesire a apei calde din boiler.

Desi nu cred sa aiba legatura cu problema, ai verificat valva pentru scurgere in ce pozitie este?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Raboj

Nu stiu care este acea valvă.Am rulota de 3 săptămâni, deci novice.O să caut mai atent si un robinet pe traseul de apa caldă.

Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Vld

Salutare si bine v-am gasit. Sunt nou pe forum si e posibil sa fi omis postarea care dezbate problema mea (deci imi cer iertare in avans :) ). As spune ca am o problema similara dar diferenta este ca la mine se incalzeste boilerul doar ca se pare ca pompa de apa nu este activata si deci nu curge apa calda/rece cand deschid robinetul de apa calda (indiferent daca este baie sau bucatarie). Mentionez ca a functionat in primavara, cat am stat la mare nu a fost nevoie de apa calda, dar acum ca merg pe la munte parca nu mai poti sa te speli cu apa la temperatura de afara :) Boilerul este identic cu cel din pozele prezentate de voi, am incercat cu resetarea boilerului, am incercat cu comutare pe 220 si gaz, acelasi rezultat. 

Apa rece functioneaza, deci nu cred ca e vorba de pompa, poate doar daca sunt comutatoare diferite si pe apa calda s-a stricat ceva. 

Am desfacut surubul/supapa (nu stiu cum se numeste) pentru golirea boilerului si a curs putina apa si se pare ca a fost ceva calcar acolo, dar nimic mai mult (apa era calda)

Nu am robinet dedicat pt apa calda (inainte de intrarea in boiler), a fost primul lucru pe care l-am cautat. 

 

A mai patit cineva asa? Idei/sugestii? 

P.S. am o rulota Alpine Sprite din 95 

Ms mult

Modificat de Daniel Vld

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Daniel Vld, in primul rand ar fi trebuit sa citesti regulamentul, ca asa e intr-o comunitate, nu intri buzna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Raboj

Problema rezolvată. Placile electronice si de la arzator si de la switchul de comandă aveau probleme.Plus supapa de intrare a apei in boiler blocată. Partea electronica rezolvată de Marian, (Dexter Atelier), din Olănești. 

Mii de mulțumiri, adevărat profesionist.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.