Mihai Pencea

Cumpăr rulota 4-5 locuri (buget maxim 5.000 euro)

17 postări în acest subiect de discuţie despre Cumpăr rulota 4-5 locuri (buget maxim 5.000 euro)

Cumpăr rulota 4-5 locuri (buget maxim 5.000 euro)

Mihai Pencea

Salutare, vrem sa achiziționam o rulota pentru toată familia (4-5 persoane), cu o singură osie. Bugetul disponibil este 5.000 euro. Preferabil sa fie înmatriculata, sa aiba o baie cu dus si doua zone pentru dormit. Ideal ar fi ca totul sa functioneze (daca nu mai bine stim de la inceput ce nu merge si cum se poate fixa/repara), tot in categoria ideal intra si sa nu fie mai veche de anul 2000. De vis ar fi zona de Ardeal, Cluj, dar daca nu, o sa fie fain sa facem o plimbare oriunde in țară:). Speram ca vom găsi ajutor si rulota perfecta pentru noi ne așteaptă. 

Spor cu toate si vreme faină!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi, sunt pe forum câteva drăguțe de vânzare

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

@Mihai Pencea sunați pe dl.Alexandru are o rulotă foarte bine întreținută are nr 0722808342.

Succes 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@MARIAN JIANU va multumesc tare mult, l-am sunat pe domnul Alexandru si chiar azi a dat rulota, si chiar a fost foarte amabil la telefon, deci sigur noii proprietari au fost norocoși. Dacă mai sunt ceva recomandări la astept cu tot dragul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Salut, ia legatura cu Florin Dinu. E utilizator al forumului. E din Bucuresti, dar poate iese ceva .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Sionut am intrat in legatura cu un rulotist de pe forum din Cluj care a fost foarte amabil sa ne prezinte rulota lor. Astăzi mergem sa o vedem si daca totul ok batem palma. Suntem foarte nerăbdători si speram sa si reusim o primă vacanță în rulota. Este o rulota Fendt din 96' cu 2 zone de dormit si e foarte curata si ingrijita. Ca si calitate am mai citit si am gasit recenzii ft bune.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cum a decurs vizita?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
La 2020. 05. 15. la 15:20, Mihai Pencea a scris:

@Sionut am intrat in legatura cu un rulotist de pe forum din Cluj care a fost foarte amabil sa ne prezinte rulota lor. Astăzi mergem sa o vedem si daca totul ok batem palma. Suntem foarte nerăbdători si speram sa si reusim o primă vacanță în rulota. Este o rulota Fendt din 96' cu 2 zone de dormit si e foarte curata si ingrijita. Ca si calitate am mai citit si am gasit recenzii ft bune.

Salut @Mihai Pencea Sí eu detin o rulota Fendt si sunt foarte multumit de ea. Anunta-ne cu rezultatul.:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea
La 16.05.2020 la 1:24, Raul G a scris:

Cum a decurs vizita?

@Raul G am fost deja a2a oară sa o vedem:)). Ne place foarte mult si i-am facut si o probă generala. Boilerul de apa calda va trebui schimbat/inlocuit, deoarece e defect, în rest totul e functional. Deși ne-am fi dorit una dupa 2000, aceasta e din 96' dar e foarte ingrijita si curata. Sper sa finalizam negocierile cat de repede si sa începem excursiile

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ma bucur Mihai ca este pe placul tău, o spun deoarece vorba ca rulotă te alege și nu tu pe ea este adevărată, am trăit-o și noi pe pielea noastră.
Pot sa îți spun sa nu te fosilisezi pe an, la rulote e un pic divers decât la mașini.
Poate fi de câțiva ani și trăită rău rău, copii needucați, câini, gătit mâncare grea înăuntru, în cuvinte sărace neîngrijita, asa poate avea ani mai mulți, dar ținută ca o bijuterie asa cum facem noi cu a noastră.
Pentru a elimina orice dubiu nu știu și nu cunosc vânzătorul, trăiesc de 25 ani în străinătate.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

No dragi rulotisti, am vesti proaspete si bune. Asa cum zice @Raul G, rulota te alege pe tine. Cred ca de la început a fost un semn, deoarece am dat peste niște oameni minunați (de aici de pe forum) si care au avut foarte mare grija de rulota lor. Aceasta a stat 7 ani la o familie numeroasa si frumoasa, iar acum este la noi in parcare. In sfarsit visul părinților mei a devenit realitate si am gasit rulota perfecta pentru noi si nu credeam ca voi zice la 30 se ani, dar abia astept sa plec in vacanta cu părinții :)). In urmatoarea perioada (de la 1 iunie) vom face prima iesire prin țară și poate o sa cunoastem alti rulotisti de pe forum si nu numai. @Calin Ciupercea împreună cu soția lui, sunt cei de la care am cumparat-o si sunt niste oameni deosebiți si ne-au oferit toate sfaturile necesare. Le doresc ca si ei sa dea peste oameni faini când vor cumpara autorulota dorita. @Fejer Antal multumesc pentru alte idei si informatii (si el deține tot un Fendt din 96'), iar primul mesaj a fost, "i-ati un Fendt o sa fii foarte multumit". Multumesc comunității de rulotisti, deoarece cu ajutorul vostru am reusit sa ne îndeplinim visul, (daca as putea, as da o bere la toata lumea) dar când vom bea prima bere in rulota va fi in cinstea tuturor.

Drumuri bune si zile cu soare tuturor! Cu mult respect si recunoștință,  

Familia Pencea 

IMG-20200522-WA0009.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Wow, felicitări pentru achiziția făcută, sa aveți parte numai de călătorii minunate pe 6 roți.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa aveti parte de ea!!!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Mihai Pencea , Felicitari pentru achizitie:bravo: Ai facut alegerea  cea mai buna, si sunt sigur ca nu o sa-ti pare rau. Te rog frumos sa ne prezinti rulota ín sectiunea dedicata.:salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

Multumim, abia astept sa va povestesc diferite "aventuri" care sigur vor fi amuzante. Prima sigur va fi golirea wc-ului :))

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Asa este ca e dragoste la prima vedere?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Pencea

@Catalin Visan asa e, si cu greu ma abțin să nu mergem sa dormim in ea :))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Vand doua roti de 13", complete, pentru rulota:
       

       

       
      Jantele sunt din tabla, de 13", ET 30, 4 ½ J H2, in stare buna. Am uitat sa pozez interiorul uneia dintre ele, dar e la fel de murdara!
       

       

       
      Anvelopele sunt marca Torque TQ-05 165R13C M+S DOT 4817.
       
      Atentie: anvelopele au DOT din saptamana 48 (noiembrie), anul 2017. Eu le-am cumparat si montat in august/septembrie 2018. Nu sunt crapate si nu sunt tocite, dar au depasit 7 ani. Recomand sa le utilizati la o remorca sau cel mult ca rezerva pentru rulota, dar sa tineti cont ca au depasit 8 ani!
       

       
      Bonus: inca doua capace nefolosite, identice cu cele din poze.
       
      Motivul: trebuiau schimbate anvelopele si am gasit o oferta de nerefuzat pe OLX pentru doua jante clasice din aliaj, intalnite la rulotele englezesti si cam singura optiune pentru cele de 13". Asa ca nu am zis nu si am facut schimbul si de jante!
       

       
      Pret: 200 lei, in Bucuresti.
       
      Contact prin mesageria privata!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua dragi colegi rulotisti.
      Acum 2 ani am vandut Knaus-ul nostru din cauza faptului ca ne-am marit familia si cel mic s-a dovedit un adevarat “tornado boy” in materie de stricaciuni la rulota.Intre timp cei mici cresc si apropierea de natura este ceva ce ne dorim tare mult pentru ei.
      Si ca sa trec si la subiect, anul trecut prin martie ne-a fost livrata noua noastra rulotzica (da, trebuie diminutiv la dansa) FIM Caravans, model Migrator. Nu era noua, nici nu ne-am fi permis asta, insa era un DEMO de fabrica care a fost scos la vanzare, si care avea o istorie care s-a mai intersectat cu mine acum 5-6-7 ani. Cred ca am scris despre asta, daca nu, inseamna ca doar mi-am dorit sa o fac.
      Anul trecut am bibilit mult la dansa, avand cumva experienta primei rulote, si abia in vara am apucat sa o scoatem la primul drum de proba, undeva pe Valea Doftanei unde cu 8-9 ani in urma am facut ai prima proba cu Knaus-ul. A fost exact ce trebuie, adica un base camp perfect pt drumetii. Inca nu ne-am apucat de drumetii, mai avem un an pana ce mezinul familiei sa fie ceva mai rezisrent la drumuri pe munte sau prin paduri, insa experimentul a fost un succes.
      Pe moment este parcata in fata casei si este in continuare centru’ de comanda si control pentru racit berea si vinul si mesterit in weekend-uri.
      Echipamente montate pe dansa: webasto diesel (nu are instalatie de gaz), panou solar de 150w custom built pe dimensiunile dintre suportii de fabrica, charger Victron si Shunt Victron cu calculator de baterie si display, acumulator de litiu de 100ah, prize multe de 12v si usb-c rapide, lada frigorifica de 12v Dometic cu compresor, spatii de depozitare, si tot feluri de nimicuri care fac mare sens pentru mine si niciun sens pentru sotie . Pe langa dansa am achizitionat un ‘cort/pavilion’ de 16m2, un cort pt dus si wc cu wc portabil, corp de bucatarie pliabil si tot felul de acareturi. Las mai jos niste poze “reprezentative”.
      Sa ne auzim cu bine!




















    • Cristian Dumitru
      de Cristian Dumitru
      Buna ziua!
               Încă nu am o rulota sau autorulotă, tocmai de aceea vin pe acest forum. Am un Logan II, dci, 75 cai, 2018, 85.000 km. Pot sa încerc sa-l vând si sa iau o autorulotă, sau sa iau o rulota si sa-i pun cârlig. Cam 12.000 euro as avea in total pentru autorulotă, si cam 5.000 pentru rulota. 
               Sunt îndemânatic, am scule, as putea sa repar/modernizez unele lucruri. Stau la casa.
               Am nevoie de sfaturi avizate si argumentate pentru care va mulțumesc din nou. Din acest moment o sa încep sa citesc forumul sistematic. Achiziția as vrea sa o fac in jur de 01.05.2025.
    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.