Razvan Iulian

Invertor Hexagen 800 PRO

10 postări în acest subiect de discuţie despre Invertor Hexagen 800 PRO

Invertor Hexagen 800 PRO

Razvan Iulian

Va salut,

O intrebare pentru cei care folosesc invertoare si/sau se pricep. Am cumparat invertorul din link: https://www.invertoare12-24.ro/invertoare/HEX-400-12 in ideea de a incarca laptopul, trotineta, etc. L-am conectat la priza de 12V dar si direct la bornele bateriei si am incercat sa incarc laptopul in ambele variante dar in scurt timp a inceput sa urle  si sa scada tensiunea. Stiti care ar putea fi problema? 

Multumesc anticipat

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Rai

Cel mai probabil bateria.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Incarca bateria si apoi conecteaza invertorul. Masoara tensiunea bateriei. Pune un consumator pana in 400 W si lasa-l pana suna protectia invertorului, cronometrand timpul. Masoara tensiunea la final. Pune aici datele si vorbim. In principiu cred ca bateria era mai descarcata si a actionat protectia de tensiune minima. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

La fel am pățit și eu. Invertorul meu era de 1000W.  Și eu am crezut ca e acumulatorul, un AGM de 120 Ah. Am făcut o proba cu un invertor sinus pur, tot de 1000W,  dar nu tip auto ci tip ups(are 10 kg),  cu același acumulator. A mers pana și filtrul de cafea, care are 1100W, ca urmare a rămas definitiv in rulota, ,  chiar dacă e greu, m-am și dus înapoi la magazin, fără el și l-am achitat,  ca-l luasem numai de proba, fără sa-l plătesc,   sa văd cum merge. Cel vechi, unda modificata, e bun,  dar pana in 300W, peste intra protecția și începe sa urle, ca și al tău.  Tot Hexagen Pro, tot de acolo cumpărat, dar de 1000, nu de 800W.  Și nu suntem singuri. Problema , pe testate, e ca invertoarele aste merg pentru scurt timp cu cca 30% din putere și in regim mai lung maxim 25%.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

F4666066-64FE-4FCE-88E2-383CCC01DBDE.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Gabriel Schuster O sa incerc sa masor dar cand voi ajunge la baterie, o montasem pe rulota in speranta ca se ridica restrictiile si nu am vrut sa ma prinda nepregatit :)

Ideea e ca am incercat sa incarc laptopul (care are consum undeva la 65W) cu bateria luata de pe redresor si era incarcata full.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Cristian A  Intradevar asta este modelul doar ca e Hexagen 800 PRO (am vazut ca scrie PRO si am zis ca asta e :) ) . Nu aveam pretentia sa mearga o masina de spalat, tocmai de asta am luat unul de putere mai mica, l-am cumparat pt. laptop si trotineta si nu ma gandeam ca am nevoie de unul cu sinus pur pesntru asta.

în urmă cu 2 ore, Cristian A a scris:

Tot Hexagen Pro, tot de acolo cumpărat, dar de 1000, nu de 800W.  Și nu suntem singuri. Problema , pe testate, e ca invertoarele aste merg pentru scurt timp cu cca 30% din putere și in regim mai lung maxim 25%.

 Deci sa inteleg ca e inselaciune? Hmmm, ma gandesc sa le dau un telefon

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Probabil un sinus pur de 300w este mai ok ca cel menționat mai sus. 

Acum vreo 3 ani am luat un invertor sinus modificat de 600 și s-a ars când am conectat TV-ul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Daca stiam de la inceput, ma orientam spre un invertor cu sinus pur de putere mica astfel incat sa nu platesc o caruta de bani dar acum vad eu ce fac. Exista varianta sa folosesc si un convertor universal de la 12V la 19V pt. laptop dar voiam sa am un singur device pentru mai multe aplicatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.