Gabriel I

Internet mobil

14 postări în acest subiect de discuţie despre Internet mobil

Internet mobil

Gabriel I

Salutare.

Ma gandesc sa achizitionez o solutie de internet mobil, m-am uitat la trei oferte Vodafone,  Digi si Orange.

Ma intereseaza atat pt iesirile din tara cat si cele din afara tarii.

Nu stiu care solutie ar fi optima. 

Merita abonamentul sau e suficienta o cartela prepay?

Daca cineva cu experienta in domeniu este dispus sa faca sugestii , multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Salut @Gabriel I cu oferte la Vodafone și Digi nu te pot ajuta, dar la Orange pot.

La un abonament de 9 euro/luna primești un mini router portabil gratuit, ai 15gb trafic de internet național în roaming nu ai acces. 

Ai și varianta sa achiziționezi un aparat din alta parte și sa folosești o cartela prepay pe care o reîncarci când ai nevoie. 

Totuși nu înțeleg aceasta nevoie :)

Nu ai destul internet pe mobil din care sa faci HOTSPOT? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Gabriel I 

 

acum o oră, Gabriel I a scris:

Merita abonamentul sau e suficienta o cartela prepay?

Daca cineva cu experienta in domeniu este dispus sa faca sugestii , multumesc anticipat.

Pentru deplasarile in afara tarii... vezi aici ! :)

Din propria experienta (calatoresc mult in afara tarii) iti spun ca nu folosesc decat simplul "abonament de acasa".

Modificat de Mihai-Arad
Smile

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

In primul rand multumesc pt raspunsuri @Ursu Florin si @Mihai-Arad.Ma gandesc ca poate modemul “prinde “ mai bine fata de telefonul mobil.

Eventual voi mai experimenta cu telefonul si rulota in curte poate nu e cazul de inca o noua achizitie.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

 @Gabriel II  cu siguranță semnalul este același :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Florin, pentru roaming nu trebuie sa platesti o taxa in plus lunar  la abonament?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 5 ore, Ursu Florin a scris:

 @Gabriel II  cu siguranță semnalul este același :)

Habar nu am . De aia intreb aici pe cunoscatori!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 4 ore, Ilie Minea a scris:

Florin, pentru roaming nu trebuie sa platesti o taxa in plus lunar  la abonament?

Depinde de tipul de abonament, sunt abonamente care au acces în roaming sau care nu au ( la cele care nu au roaming nu se poate activa ulterior, trebuie făcută migrare la un abonament care are acces în roaming). 

La prepay exista opțiunea de 12 euro care oferă acces în roaming. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Eu aveam abonament la Vodafone și m-am dus la ei și le-am zis ca am nevoie de un internet mobil cu trafic mai mare de date, pentru rulota.  Au oferit 30 G/ luna, maxim la ei,  la un preț destul de mare. Am fost la Orange, care mi-au făcut o oferta foarte buna: dacă portez abonamentul la ei (4numere) îmi oferă un router mobil cu 200gb/ luna, cost 0 lei/ luna. Am semnat pe loc, acum un an și ceva. Niciodată nu am reușit sa depășesc traficul de date. Folosesc tableta și laptopul și pe post de radio și de tv (aplicații, gen Horizon- cu HBO inclus,  Orange tv, Netflix). Cei 200 gb pot fi folosiți numai in România, afara mi-au dat 3 gb pe telefon.  Acum caut o antena, cum am văzut la cineva, care amplifica semnalul, pentru a avea net acolo unde semnalul e slab sau nu se prinde cu un telefon sau router obișnuit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Florin, eu am 2 abonamente la Orange.Am avut abonament de 4E in care era inclus roaming.Am vrut net mai mult si am trecut la abonament de 6E. Ce crezi ca s-a intamplat.Am pierdut roamingul. Au spus ca daca vreau roaming , sa mai platesc 1E pe luna.Am renuntat , ca pt.12 zile pe an in Grecia , numerita sa platesc un an.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Acum printr-un simplu sms, am primit  net 10Gb gratis, bonus de vechime.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi A.
La 26.04.2020 la 7:19, Cristian A a scris:

Eu aveam abonament la Vodafone și m-am dus la ei și le-am zis ca am nevoie de un internet mobil cu trafic mai mare de date, pentru rulota.  Au oferit 30 G/ luna, maxim la ei,  la un preț destul de mare. Am fost la Orange, care mi-au făcut o oferta foarte buna: dacă portez abonamentul la ei (4numere) îmi oferă un router mobil cu 200gb/ luna, cost 0 lei/ luna. Am semnat pe loc, acum un an și ceva. Niciodată nu am reușit sa depășesc traficul de date. Folosesc tableta și laptopul și pe post de radio și de tv (aplicații, gen Horizon- cu HBO inclus,  Orange tv, Netflix). Cei 200 gb pot fi folosiți numai in România, afara mi-au dat 3 gb pe telefon.  Acum caut o antena, cum am văzut la cineva, care amplifica semnalul, pentru a avea net acolo unde semnalul e slab sau nu se prinde cu un telefon sau router obișnuit.

Referitor la dispozitivul de amplificare semnal îți recomand produsul din link-ul de mai jos. L-am folosit și a mers foarte bine. 

 https://www.wifiworld.ro/produs/4263-sxt-lte-kit-mikrotik/

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut
La 4/25/2020 la 13:34, Gabriel I a scris:

In primul rand multumesc pt raspunsuri @Ursu Florin si @Mihai-Arad.Ma gandesc ca poate modemul “prinde “ mai bine fata de telefonul mobil.

Eventual voi mai experimenta cu telefonul si rulota in curte poate nu e cazul de inca o noua achizitie.

 

 

 De prins, prinde la fel (sau diferenta e insesizabila)  ; un modem dedicat imparstie mai bine :)

adica vei avea semnal la distanta mai mare decat de la hostpotul telefonului mobil 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Popovici

Salut, Eu am cumparat un router mic, cat palma, TP-Link M7350 in care am pus o cartela Digi. Cartela costa 2 euro pe luna, e de fapt un abonament, si ai trafic nelimintat. Primii 50 GB sunt cu viteza mare, 4G, apoi scade viteza. Planuiesc sa il tin permanent in rulota.

 

Numai bine,

George

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.