Buna seara.  Dupa ce am trecut prin initierea in ruloteala cu o englezoaica din '91,  o Avondale cu un singur spatiu, prezentata si ea pe aici pe undeva, anul acesta, ne-am reannoit.  In familia noastra a ajuns o Avondale Leda, varianta de compartimentare Pennine XL. Este o rulota din categoria englezoaicelor, fabricata in '98 Are o masa proprie de 975kg si maxim autorizat 1250 kg. Lungime 6.7m total, 5, 7 fara protap, latime 2.10m si inaltime 2.4m.  Este doatata cu cupla antibalans Alko AKS 2000(cred).  Este compartimentata astfel: in partea din fata, doua bachete paralele, care formeaza un pat dublu, in partea din spate la fel. In plus, in partea din spate are si un pat supraetajat de o persoana(care este demontabil si momentan  inutil). Partea din state de inchide printr-o usa.  Intre aceste doua statii, se afla bucataria, situata pe partea cu usa, si paralel cu aceasta este baia.  Este exact ce am cautat dupa vanzarea primei rulote. Intamplarea a facut sa fie aceeasi marca, deoarece eram orientat catre o marca europeana si o alta englezeasca, dar a doua zi dupa ce am vandut-o pe prima, a aparut asta la vanzare.  De la achizitie si pana la RAR, am facut curatenie si ne-am dotat cu baterii, doua butelii europene, panouri solare, am schimbat toate becurile clasice cu leduri (urmeaza tuburile de neon). Am demontat si curatat frigiderul, care a primit si 4 ventilatoare, am schimbat bucsele calelor din spate care erau rupte, si alte bricoleli marunte care iau o gramada de timp.  Tinuta de drum este una buna, simtindu-se putin atat cele 200 de kg in plus, cat si lungimea mai mare.  Atasez cateva poze, majoritatea din momentul achizitionarii si de la prima iesire, si unele cu ce am mai modificat.  Voi reveni cu poze mai edificatoare. Pe aceasta cale, vreau sa le multumesc celor care m-au ajutat cu procurarea diferitelor trebuincioase: Ovidiu&Betty, d.lui Viorel Chelu, d.lui Liviu Dumitru si tuturor membrilor acestui forum, fara de care nu ma descurcam cu diferitele idei si sfaturi citite si puse in practica.