dupa umila mea parere:
analiza comparatorie rulota anglia vs rulota fabricata europa
iata ce am descoperit eu ca au in plus cele englezesti:
1-forma aerodinamica-un consum mai mic la vehicolul tractor
2-greutate mai mica cu 200-300kg-pt aceleasi dotari-si de aici consum mai mic pt vehicolul tractor
3-boiler apa calda care functioneaza pe 220v, 12v si gaz!!!!!-cele europene au asa ceva dupa anul 1998(si pret peste 6000 euro)
4-aragaz cu 4 ochiuri, cuptor (ambele cu aprindere piezoelectrica!!)si compartiment pastrare alimente calde!!- nu am gasit pana acum o rulota europeana cu un asa aragaz!!!
5-panou comanda unitar-redresor incorporat cu aparat indicare stare acumulator propriu!!!
-sigurante 12v si 220 v
6-eleron spate cu reflectorizante- ajuta la consum si vizibilitate pe timp de noapte
7-lampi marsarier-nu va mai piloteaza cineva din exterior-cele europene au dupa 1998
8-canapele individuale de 190cm cu tapiterie(foarte frumoase) plus si pernute asortate
9-mobilier lemn foarte cald-la cele europene predomina pal-ul alb sau alte culori-impresie de spatiu comercial, nu casa!!!
10-toate geamurile (7!!)se deschid si sunt dotate cu plase tantari, jaluzele intimitate si perdele plus!!
11-geam si pe usa fractionabila de la intrare- la europene nu am vazut asa ceva
12-rulou vertical usa intrare(nu intra insecte si asigura lumina si ventilatie!!!) vs coada maimuta la cele europene(lipsa lumina, ventilatie si intra insecte 
13-3 geamuri in fata(toate se deschid si sunt dotate cu jaluzele intimitate, plase tantari si perdele plus)-cand cineva in stanga vrea sa doarma si altcineva in stanga ii este cald se poate deschide unul din cele 2 geamuri fata stanga sau dreapta fara ca cel care doarne sa stea in curent!!!
14-plafon (acoperis) dintr-o singura bucata- la unele rulote plafonul este din 2 sau chiar 3 bucati - la imbinari pot aparea infiltratii!!
15-la intrare in rulota exista o tavita de plastic cu 2 gauri pt scurgere apa si un pres detasabil pt stersul pe picioare-la rulotele europene nu am vazut asa ceva!!!!!!- se pastreaza curatenia 
 
    • Like
    • Upvote
    7