Buna @Aurelia, nu este foarte greu sa incepi in rulotism.   1. Tie iti va trebuii o rulota pt 4 persoane ceea ce in general va avea o masa maxima admisa incepand de la 1200kg, poate rulote mai vechi gasesti mai usoare. 2. Trebuie sa vezi in cartea autoturismului tau cu care o vei trage ce masa maxima remorcabila are specificata si deasemenea ce masa maxima tehnica admisa a ansamblului are. Vezi poza atasata. De aici poti sa calculezi ce MMA poate sa aiba rulota pe care o poti tracta. 3. Iti va trebui sa ai un loc unde sa tii rulota, ideal acoperit, vei mai avea de bricolat la ea la inceput pana ti-o pui la punct asa cum iti place tie, apoi va trebui sa stea parcata. 4. Trebuie sa iti faci calcul cati bani vrei sa investesti in ea, eu mi-am facut calculul ca o voi tine 20-30 de ani, avand grije de ea si folosind-o undeva 30-40 de zile pe an. Am ales sa cumpar una recenta, mare, spatioasa, MMA 1360kg, din 2008 la 11000 de euro. Dar foarte bine poti gasii una mai veche din Olanda mai ieftina care sa fi fost bine intretinuta si tinuta in garaj. Trebuie sa calculezi cam cat cheltuiesti cu cazarea pe parcursul anilor ce vei folosii rulota si iti va da un pret de achizitie, trebuie sa iei in calcul si avantajul ca, cu rulota pleci oricand, oriunde si vei calatorii mai mult.  De exemplu daca tu cheltuiesti 1000 de euro pe an cu cazarea in concedii, pe 10 ani sunt 10000 de euro. Deja peste 6000 de euro se gasesc rulote foarte bune in Olanda, cu adusul si înmatriculatul te scoate pe la 7000 de euro. 5. Odata ce ti-ai calculat suma de bani, faci rost de ei si apoi eu recomand sa o cauti pe saiturile de anunturi din Olanda: Speuders Marktplaats 6. Daca esti hotarata, selectezi undeva maxim10 anunturi in ordinea prioritatilor si le dai mail si ii intrebi care e ultimul pret pt export, pot sa iti lase intre 500 si 1000 de euro fata de pretul de afisaj al anuntului, dupa care iti refaci lista in functie de noile prioritati si le dai mail si le spui cand vei fi acolo sa o vezi, faci asta daca esti convinsa va vei fi in maxim 3-4 zile acolo ca ei mai mult nu ti-o rezerva. 7. Pleci spre Olanda cu cineva care se pricepe, de exemplu eu am fost cu @Viorel, administratorul forumului.  Drumul e lung si obositor dar merita, ca iti iei ce vrei tu. Majoritatea rulotelor aduse in Romania de cei care se ocupa cu adusul au probleme ascunse pt ca e logic ca ei sa faca un ban le iau pe cele mai ieftine, le curata putin, le mai repara, trebuie sa acopere costul drumului si sa faca si profit peste 1000 de euro. Asa ca o rulota ce se vinde in Romania cu 6000 de euro, respectivul a cumparat-o cu maaaxim 3500-4000 din afara. 8.Iti faci traseu in asa fel sa o iei cu prioritatile de vizionare dinspre sudul Olandei spre nord. Trebuie sa fii la prima vizionare incepand cu marti dimineata, lunea au inchis majoritatea. Interseaza-te ca ziua in care ajungi sa nu fie sarbatoare legala ca iar e inchis peste tot si pierzi o zi degeaba si o noapte de hotel. 9. Ideal ar fi sa faci achizitia pana in pranz ca sa poti sa faci acte si asigurari si dupa ora 14 sa pleci inapoi spre Romania. 10. Ca sa nu pierzi timp, cum ai cumparat rulota, dai telefon la RAR-ul de care apartii si iti faci programare ca sa te duci cand ajungi in tara sa iti faca carte de identitate si ITP. Iti cer seria de caroserie tipul si modelul la programare. 11. Dupa ce ai facut RAR-ul in tara, la un birou de copiat acte faci fisa de inmatriculare, te duci la primarie la taxe locale si o iei in evidenta, apoi cu actele si chitanta de la primarie plus traducere legalizata a actelor din Olanda te duci s-o inmatriculezi la serviciul de inmatriculari, Iti mai trebuie niste chitante, dosar de carton cu sina etc. Te ajuta copyshop-urile de pe langa inmatriculari.   Bafta!