Adalbert Tiberiu

Dacia Logan MCV Stepway motor 1,5dci 95cp

17 postări în acest subiect de discuţie despre Dacia Logan MCV Stepway motor 1,5dci 95cp

Dacia Logan MCV Stepway motor 1,5dci 95cp

Adalbert Tiberiu

Buna dimineata, sunt pe punctul de a achizitiona o masina noua, dupa cum se vede din titlu o Dacia Logan MCV  Stepway motor 1, 5dci 95cp, prin programul rabla.

As dori o parere din partea celor care au aceasta masina sau acest motor pe o masina, mentionez ca pana acum am tractat cu un Fiat Stilo de 1, 6 16 103cp, combi benzina+gpl, nu am avut probleme deoarece rulota mea are o greutate de numai 574kg, doar ca anul trecut in concediu in Muntenegru simteam nevoia de un cuplu mai mare de putina putere in plus, iar data fiind faptul ca mai detin o masina pe care o dau drept rabla vreau sa imi iau un MCV Stepway, acum rugamintea mea este daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi cei care detineti sau ati avut masina sau acest motor.

Va multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Barac Augustin

Daca nu ai pretentii foarte mari eu spun ca te descurci onorabil cu motorul asta.  

Nu stiu daca poti alege varianta de 110 cp ar fii mai ok.

Ideal ar fi sa poti face un test sa vezi cum se comporta masina cind ii legi si rulota!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

@Barac Augustin Din pacate la reprezentata Dacia nu cred ca au masina cu carlig montat si iar acest motor montat pe Logan Stepway este doar 75sau 95cp ma refer la Diesel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Varianta de 115 CP este doar pe Duster.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

la asa o greutate mica de rulota, cu siguranta se va descurca.

Atentie la ce mma maxim are voie sa tracteze! Informatia asta nu prea e scrisa pe undeva, o afli doar cand ai masina in curte si CI-ul in mana. Incearca intai sa afli cumva asta, ori de la reprezentanta, ori de la vreun coleg.

Eu 4 ani am tras rulota mai grea decat a ta si cu mma de 1000 kg cu Logan 1, 4, 75CP. Practic, a mers dar cam greu la deal. Legal nu aveam voie, depaseam masa ansamblului admisa, am mers pe sestache cu ansamblul asa.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Am Logan 1, 5d din 2007 cred undeva la 70 cp si am tras fara probleme rulota cu mma 1100kg!Poti ulterior din soft sa maresti puterea .Va face fata garantat!Inclusiv pe Transalpina!😀

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Va multumesc pentru sfaturi va ramane Stepway 1, 5dci 95cp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
în urmă cu 9 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

E ok ruloata mea e ff usoara 545kg plus ca are sistem de franare asa ca, nu cred ca voi avea problema in a tracta aceasat rulota

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Buna dimineata, dupa socoteli si mai multe ezitari am cumparat ce mi-am dorit si cred si sper si stiu ca nu am facut o alegere gresita, Logan Stepway mcv 1, 5 Blue dci 95cp, acum voi vedea cum se va comporta cu ruota in, , , spinare, , astept sa facem rodajul sa montam carligul apoi o pun la treaba

mas.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Adalbert Tiberiu sa aveti parte de ea drumuri bune fara evenimente neplacute:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări pentru noua achiziție @Adalbert Tiberiu și s-o stăpâniți cu drag! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziția făcută, ne bucurăm alături de dumneavoastră

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Adalbert Tiberiu 

Felicitari pentru achizitia facuta ,  s-o stapaniti cu drag! :bravo:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

@Fejer Antal @Daniel P @Raul G @Mihai-Arad  Va mulumesc frumos pt urari, sper sa am noroc de ea si sa ma duca mult si bine:multumesc!:

La 01.06.2020 la 10:44, Fejer Antal a scris:

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinRFG
La 17.03.2020 la 7:08, Ovidiu Cica a scris:

Am Logan 1, 5d din 2007 cred undeva la 70 cp si am tras fara probleme rulota cu mma 1100kg!Poti ulterior din soft sa maresti puterea .Va face fata garantat!Inclusiv pe Transalpina!😀

Salut Ovidiu!

Sunt si eu proaspat rulotist si am vazut ca ai un dCi. Poti sa-mi spui daca la tine, cand tragi remorca, se aude tacanitul regulatorului de presiune mai tare decat de obicei? Si eu am un dci de 110cp care merge perfect, dar cand leg rulota tacane tare, parca este avansul de la dacie. Ce as putea face?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Nu am sesizat nimic in sensul amintit de tine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.