Ene Rica

In sezon rece la Brasov

8 postări în acest subiect de discuţie despre In sezon rece la Brasov

In sezon rece la Brasov

Ene Rica

Buna ziua, ne propunem sa ajungem in acest week-end in Brasov sau in apropiere. Dificultatea este reprezentata de oferta de locuri de campare pentru aceasta perioada a anului. Ne poate ajuta cineva cu informatii vis-a-vis de un loc de campare (autorulota)? Multumim frumos! Toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

In Poiana Brasov parcarea mare acum 3 ani era 10 lei pe zi. Eu am stat cu masina si rulota, biletul de parcare era valabil si in Brasov.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Rica
în urmă cu 4 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

In Poiana Brasov parcarea mare acum 3 ani era 10 lei pe zi. Eu am stat cu masina si rulota, biletul de parcare era valabil si in Brasov.

Mulțumesc frumos!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua .Daca aveti autorulota puteti 5e64a9ce9fbb5_TurulRomaniei007.thumb.jpg.861c1727185bc834a92c4275dada10a9.jpgsta in ortice parcare[cu plata sau fara]

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Rica

Buna ziua! Ma consider datoate sa va povestesc experienta noastra.

In Brasov majoritatea parcarilor sunt rezidentiale cu abonament.

Cu o autorulota se poate sta in parcarile marketurilor mari sau aflate pe langa obiective turistice. Noi am ajuns vineri seara foarte tarziu si am innoptat in parcarea de la Carrefour, pe Calea Bucuresti. Dimineata am plecat spre Bastionul Tesatorilor pentru ca ne propusesem sa facem traseu pe Tampa. Aici, am gasit loc in parcare unde mai erau 2 autorulote (parcare fara plata), tine de noroc sa gasesti loc liber, fiind alaturi si un complex sportiv si cateva pensiuni care ocupa locuri dupa nevoie, dar poti sa ramai fara probleme. Am ramas si peste noapte fara probleme pentru ca era aproape de tot ce ne propusesem noi sa facem in Brasov.

Inainte de plecare, duminica, am urcat in Poiana si am identificat zone unde se poate campa: sunt 2 parcari laterale pe drumul dintre Brasov si Poiana care ofera si priveliste frumoasa daca le gasesti libere (intr-o parcare era o autorulota campata) sau parcarile cu plata de la intrarea in statiune daca vrei sa stai aproape de partie de exemplu (aici erau autorulote si rulote campate).

Sper sa va fie de folos!

Toate cele bune!

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara. Asa este in cele doua parcari inainte de a ajunge in Poiana se pote parca, nu campa, zona fiind vizitata frecvent de ursi si misrteti.In sghimb puteti parca in Poina. O seara buna029.thumb.jpg.f7ebf4039e90d871d65fe925fb4e7c8f.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Bogdan Pan
      de Bogdan Pan
       
      Bun gasit (regasit) tuturor,  
       
      Sunt un brasovean, iubitor de natura si binenteles de camping (on si off). 
      De doua zile sunt proprietarul unui minunat Hobby Deluxe 440SF,   iar aceasta este a 4-a rulota personala (de familie). 
      Am inceput tot cu un Hobby, modelul  Clasic din 1990, urmat de Dethleffs New Line 390 HK (1990)  si un  Kip Deluxe 40T (1994)
      Imi doresc mult o rulota pentru offroad (mult mai usoara) si probabil aceasta va fi cat mai curand achizitionata (daca gasesc una potrivita pentru Pathfinder) pentru a putea sa "evadez" alaturi de cei doi baieti cu bicicletele la enduro in weekend.
      Pentru ca avem acasa si doua fete invidioase pentru iesirile baietilor, noua noastra rulota Hobby le va gazdui multe zile in delta si la mare  - drept compensare . 
      Acesta e planul  
       
      O prima-vara frumoasa tuturor si concedii reusite.
       

       
       
       
       
       
       



    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare tuturor. As vrea sa ajung in zona Alba Iulia pentru 2 nopti si sa ma campez off camping. Apoi vreau sa merg in Maramures fara rulota. Daca este vreun coleg prin zona unde sa pot lasa rulota in siguranta 3-4 zile, v-as fi recunoscator. Va multumesc pentru orice sfat. 
    • Iulian Ene
      de Iulian Ene
      Salutare!
       
      Sunt un mare iubitor al plimbarilor in Romania, in special pe bicicleta. De data aceasta, am decis ca bicicletele sa le punem pe o rulota si sa plecam o saptamana prin frumoasa noastra tara.
      Deocamdata, am inchiriat o rulota cu care, in premiera, voi pleca timp de o saptamana prin Romania, in zona muntilor Banatului, Retezat, Orastiei, Defileul Dunarii, mai exact traseul ar fi Bucuresti - Petrosani - Sarmizegetusa - Hateg - Muntele Mic - Poiana Marului - TransSemenic - Resita - Oravita - Moldova Noua - Drobeta-Turnu Severin - Ponoarele - Bucuresti.
      Dupa aceasta experienta, ma gandesc si la varianta de a cumpara o autorulota.
      Am citit cam ce trebuie stiut la prima experienta de genul acesta.
      Ceea ce m-ar interesa acum ar fi daca pe traseul sus-mentionat, puteti sa imi recomandati locuri unde am putea campa peste noapte fara probleme. Si apropo de probleme, poti ramane cu autorulota peste noapte, in orice loc cu indicator de parcare, fara sa te trezesti cu vreo amenda? Multumesc frumos!
    • Claudiu Fabian Milea
      de Claudiu Fabian Milea
      As dori sa prezint un camping in care ne-am simtit foarte bine si care este foarte streategic amplasat pe DN1 intre Brasov si Sibiu, aproape de muntii Fagaras si traseele montane, Transfagarasanul este la o aruncatura de bat, cetatea Fagarasului, cetatile sasesti din zona vaii Hartibaciului, trasee de bicicleta marcate de cei de la Colinele Transilvaniei.
       
      Campingul este administrat de o familie din Olanda, de aici si numele in olandeza care inseamna "La salcia batrana" si ofera printre altele, o bucatarie utilata cu plita electrica pe inductie, frigider, spalator, locuri de luat masa, un spatiu de citit cu o mica bibilioteca, mese pentru diverse jocuri, o casuta de joaca pentru copii foarte bine dotata cu jucarii din lemn de foarte buna calitate.
       
      Grupuri sociale cu toalete, dusuri, chiuvete foarte curate, curatenia se face de mai multe ori pe zi si am avut surpriza ca la fiecare utilizare sa le gasesc proaspat spalate...
      Locurile de campare sunt foarte numeroase si se observa cum au marit dimensiunea campingului de la an la an prin achizitionarea de noi parcele pe care au plantat garduri vii, pomisori si care delimiteaza foarte frumos zonele de campare... in zonele cele mai noi achizitionate aceasta vegetatie este inca de mici dimensiuni si nu ofera multa umbra naturala dar in zonele mai vechi exista umbra suficienta.
       
      Am ajuns in camping marti in 2 iunie pe o ploaie destul de serioasa si am fost rugati sa parcam rulota undeva in camping iar dupa oprirea ploii sa ne stabilim un loc de campare pentru a nu afecta gazonul care este foarte bine intretinut. In timpul saptamanii am fost doar 3 familii in camping iar in weekendul prelungit de rusalii a fost mai multa lume dar nu aglomerat, cu toate acestea am avut parte de liniste si am apreciat faptul ca nu a fost muzica sau galagie nici in weekend de la clientii campingului, singura neplacere a venit din partea unor vecini mai indepartati ai campingului, de o anumita etnie, care ascultau in timpul zilei, la un volum destul de suparator dar nu infernal o "muzica" de proasta calitate... Am discutat cu proprietara acest aspect si ne-a rugat sa facem noi plangere la politia locala deoarece ea a facut in trecut si a fost ea amendata pentru acest fapt... Cum spuneam, galagia a fost ocazionala si in timpul zilei, deci am renuntat...
       
      Tariful de campare este 45lei / echipaj. Pentru copii nu am fost taxati desi au 7 si 9 ani. Consider un pret foarte foarte bun.
      Nu am foarte multe fotografii din camping, insa am cateva din imprejurimi.
       
    • Serban Ionut
      de Serban Ionut
      Perioada 15, 16, 17 martie .
      Iesire la munte offcamping sau camping amenajat.
      Cautam participanti.
      Zona Valcea, Brasov, Prahova, Arges.
      Cine cunoaste locatii asteptam sfaturi de campare .
      Hai in numar cat mai mare sa iesim. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.