Viorel C.

Discutii online

28.876 postări în acest subiect de discuţie despre Discutii online

Discutii online

Daniel P

:neatza!: oameni buni! :coffee:

La Letca Nouă a plouat și a bătut vântul toată noaptea . Să vedem ce mai putem roboti până joi, că se anunță un weekend cu vreme urâtă, ploaie și lapoviță. :default_doh:

S-aveți o zi minunată ! :salutare!:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Astăzi am o zi greu... pregătim vaccinul pentru anul 2021-2022:default_109:

IMG_20210105_150910.jpg

IMG_20210105_151056.jpg

IMG_20210105_151043.jpg

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
7 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Astăzi am o zi greu...

 

WOW ce instalatie :clapping:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Da, este o instalație foarte ok! Vaccinul are 82grade. Anul asta cam zgârcit este rezultatul 7% , se putea și mai mult dacă adăugam zahăr, însă nu permit așa ceva! Mai bine, puțin și de calitate!

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:

Bună ziua. Văzînd că a început marea campanie de vaccinarea impotriva  Covrig-X am comandat din vreme vaccinul    , , tip P" si astăzi mare bucurie că o sosit. Numa bine înainte de Boboteaza. IMG-20190126-WA0015.thumb.jpg.8aa07ee198ee870d5d58a08135867d24.jpgIn cazul in  care mai apare o tulpină nouă voi comanda la colegul Frejer Antal alt tip mai proaspăt. IMG-20210105-WA0000.jpg.a76cea26fe6517fc2227e77eada707d9.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

:salutari:La multi ani si drumuri bune! :salutare!:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Astăzi am o zi greu... pregătim vaccinul pentru anul 2021-2022:default_109:
IMG_20210105_150910.jpg.4be6f759d347effb9d73c6f55e55dfd9.jpg
IMG_20210105_151056.jpg.4e2d4d9e611c7806e673a70070296f65.jpg
IMG_20210105_151043.thumb.jpg.c032fadf637cfc28bb210e664847c2ea.jpg
Se poate ordina un flacon de vaccin, iar în vară sa trecem sa îl ridicam personal?
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 3 ore, Raul G a scris:
în urmă cu 5 ore, Fejer Antal a scris:
Astăzi am o zi greu... pregătim vaccinul pentru anul 2021-2022:default_109:
IMG_20210105_150910.jpg.4be6f759d347effb9d73c6f55e55dfd9.jpg
IMG_20210105_151056.jpg.4e2d4d9e611c7806e673a70070296f65.jpg
IMG_20210105_151043.thumb.jpg.c032fadf637cfc28bb210e664847c2ea.jpg

Arată mai mult  

Se poate ordina un flacon de vaccin, iar în vară sa trecem sa îl ridicam personal?

Bine înțeles. Chiar două! Vă așteptăm cu mare plăcere!:noroc:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

:neatza!: prieteni :rulotisti: ! :coffee:

Ger și brumă in dimineață asta, dar se anunță o zi frumoasă...:default_sun33:

20210102_085524.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Buna dimineata :rulotisti:

La multi ani pe 2021 ! :salutare!:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună dimineața! După câteva zile calde și ploioasă, astăzi dimineața e soare și -4 grade Celsius! O zi frumoasă să aveți!

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună dimineața, cu riscul de a fi monoton, astăzi avem din nou 20 cm de zăpadă proaspătă.
Străzile au devenit atâta de înguste în sat că în caz de întâlnești o alta mașină unul trebuie sa facă zeci de metri în marșarier. bab63181626991c7ce301464436b8cd3.jpge0c8fbba75389c48f863a889a5158194.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Bună dimineața. La noi soare 13gr.fara vânt. Azi ar fi trebuit să fie gerul Bobotezii. Vă doresc o zi minunata si multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi. IMG-20210106-WA0002.thumb.jpg.bbbd37927e1b8ea2ec0794c67b461815.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună seara stimați colegi! Am nevoie de un sfat. Vreau să achiziționez o cameră video pe care să montez pe suportul de numărului de înmatriculare rulotei. Imaginea să fie transmis prin wireless pe telefonul mobil (android). Orice sfat este bine venit! :noroc:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Buna seara. La noi ploua iar, numai bine tuturor! :noroc:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 14 ore, Fejer Antal a scris:

Bună seara stimați colegi! Am nevoie de un sfat. Vreau să achiziționez o cameră video pe care să montez pe suportul de numărului de înmatriculare rulotei. Imaginea să fie transmis prin wireless pe telefonul mobil (android). Orice sfat este bine venit! :noroc:

Salut,  @Fejer Antal!

 

Ceea ce doresti este o solutie ieftina care va avea ca rezultat intreruperi in transmiterea semnalului (distanta, montarea joasa a camerei), precum si o intarziere a semnalului (cauzata tot de distanta). Cel de-al doilea dezavantaj mentionat iti va face grea viata la mersul inapoi in spatii stramte (garaj). Am testat solutia asta acasa, in linie dreapta la circa 6 m si nu e fezabila.

De asemenea, o solutie dedicata ieftina (camera wireless si ecran LCD TFT cu receptia semnalului emis de camera) va fi ceva mai buna, dar, asa cum au relatat si alti colegi, de compromis, motivele fiind in mare aceleasi.

Si eu caut o solutie in acest sens si cred ca voi achizitiona in viitor un sistem prin cablu, dar cu semnal digital, nu analog. Deocamdata urmaresc review-uri si oferte pe Aliespress.

 

Ca sfat, daca e vorba de parcarea acasa (si nu numai, daca dispui de timp), cu un telefon mobil vechi montat pe un trepied undeva pe teren in spatele rulotei unde vrei s-o bagi,  pozitionata astfel incat sa ai camp vizual suficient, poti avea imagine pe un alt telefon in masina si te vei descurca foarte bine la parcarea in garaj. Exista aplicatii gratuite care fac posibil acest lucru si nu te costa la final absolut nimic.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună dimineața! Plouă că vara la noi în Sfântu Gheorghe nici urmă de iarnă! Vă doresc o zi de Joi liniștită!:noroc:

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

@NRLaurentiu:salutare!:

 Mulțumesc pentru explicații! Nu vreau să montez ceva ieftin și de proastă calitate! Nu este problemă dacă e scump, însă vreau să fie de calitate! Nu aș folosi un sistem care necesită un monitor LCD, Led! Nu aș vreau să dau găuri în mașină, pe bord, în rulotă, de asta m-am gândit că imaginea să fie transmis pe telefon care oricum sta in suportul montat pe parbriz. Parcarea în garaj merge fără problemă (experiență cu trasul remorci și trailere)  Încă odată mulțumesc frumos și dacă afli, găsești ceva de bună calitate să mă anunți, nu o să rămân dator. Cu stimă...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

:neatza!: oameni buni și La Mulți Ani celor ce poartă numele Sf. Ioan Botezătorul ! :OK:

S-aveți o zi minunată! :salutare!:

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

IMG-20210106-WA0001.thumb.jpg.823bc760ace0f4ae5a1333d7382b0dff.jpg:salutare!:Bună dimineața. LA MULTI ANI SI MULTA SANATATE SI MULTE ÎMPLINIRI tuturor celor care azi își serbează ziua onomastică de Sf.ION.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Fejer Antal, sistemele de calitate, fie ele cu fir sau fara, sunt cu monitor dedicat si se apropie de 1.ooo $. Celelalte sisteme de tipul camera video emitator - receptor telefon, au toate acea intarziere (asta daca vrei fara gauri).

 

Pentru mers pe drum public cu rulota, nu simt in nici un fel nevoia de camera. Pentru revenirea pe banda 1 dupa o depasire, dar si pentru orice alta situatie intalnita la drum intins,  oglinzile suplimentare sunt arhisuficiente, chiar daca nu sunt sofer profesionist. Singurele momente in care am nevoie de imagine in spate (in care sa se vada colturile inferioare ale rulotei) sunt la manevre in locuri stramte si la revenirea in curte.

 

Daca-mi aduc aminte iti voi transmite. Oricum o sa postez impresiile aici dupa ce fac achizitia. Pentru mine este important sa nu existe acea intarziere. Daca exista intarzierea mentionata, asta inseamna ca deja am facut poc, desi pe ecran nu am facut inca! :)

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Mulțumesc @NRLaurentiu:salutare!:

 Întradevăr am scris că nu este problemă dacă e scump, însă nu aș da 1000$ pentru asemenea sistem! Căutăm, ne documentăm mai departe, până când găsim ceva care să fie pe placul nostru! Încă odată mulțumesc! :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Fejer Antal Am configurat pentru cineva, 3 camere de felul asta: Camere wifi, insa omul le-a montat in casa. Au un magnetel pe spate si se pot lipi, au 1-1.5 ore autonomie sau pot fi alimentate pe USB si pot fi accesate direct pe telefon. Nu am sesizat intarzieri notabile, nici dupa ce le-am conectat prin wireless si le-am accesat prin retea, insa dupa cum spune si @NRLaurentiu, prin tabla rulotei slabe sanse sa treaca vreun semnal. 

Personal, intentionez sa montez o camaruta prin cablu FTP si sa il trec pe langa cablurile de la panourile solare.  

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Camera intentionez sa o conectez la un router 3G in rulota si sa o accesez cu telefonul prin wifi local.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.