Mogos Mihai

Offcamping cu autorulota in Sicilia

15 postări în acest subiect de discuţie despre Offcamping cu autorulota in Sicilia

Offcamping cu autorulota in Sicilia

Mogos Mihai

Buna seara!

Avem in plan o saptamana de vacanta in Sicilia, eu cu sotia, in luna mai.

Suntem inca in faza de prospectare cu achizitia unei caravane/ autorulote, asa ca ne-a venit ideea sa inchiriem din Catania (unde aterizam), o autorulota. Vrem sa vedem Taormina, Etna, Cefalu, coasta de nord si poate ajungem si la Palermo si in vest.

In principiu ne-am dori sa stam peste noapte in natura (plaje, zone muntoase). Am citit ca in Italia offcamping-ul e interzis, dar si ca oamenii sunt destul de permisivi.

Ce stiti despre offcamping cu autorulota in Sicilia? Daca te interpeleaza politia e ok sa pleci mai departe sau se lasa cu amenzi?

Multumim!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Off-campingul este strict interzis pe tot teritoriul Italiei, în anumite localități este interzisa chiar și întrarea cu rulote (nu campere) prin asa zisele ordonanțe antizingari (anti țigani).
Camperul este asimilat oricărui vehicul, deci îl poți parca unde vrei atâta timp cât el rămâne în liniile de parcare. Diferența între parcare și campare?
Nu poți lăsa picioarele jos, nu poți deschide nici un geam (trapa da), nu poți deversa apa (asta e limpede), nu ai voie clar sa folosesti vreo marchiza, nu ai voie sa dai drumul la gaz și sa îți faci de mâncare, în anumite localități este interzis și sa dormi înăuntru.
Sicilia are numeroase campinguri și agri-campinguri (agriturisme care au câteva locuri de campare) încât nu reușesc sa înțeleg de ce cineva ar vrea sa stea în off renunțand la toate facilitățile, apa, curent, dus, paza, etc
Acum ar mai fii de vb și de localnici care în multe zone nu vad de bun ochi cea ce vreți sa faceți voi, iar amenzile sunt foarte mari va garantez.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai
Off-campingul este strict interzis pe tot teritoriul Italiei, în anumite localități este interzisa chiar și întrarea cu rulote (nu campere) prin asa zisele ordonanțe antizingari (anti țigani).
Camperul este asimilat oricărui vehicul, deci îl poți parca unde vrei atâta timp cât el rămâne în liniile de parcare. Diferența între parcare și campare?
Nu poți lăsa picioarele jos, nu poți deschide nici un geam (trapa da), nu poți deversa apa (asta e limpede), nu ai voie clar sa folosesti vreo marchiza, nu ai voie sa dai drumul la gaz și sa îți faci de mâncare, în anumite localități este interzis și sa dormi înăuntru.
Sicilia are numeroase campinguri și agri-campinguri (agriturisme care au câteva locuri de campare) încât nu reușesc sa înțeleg de ce cineva ar vrea sa stea în off renunțand la toate facilitățile, apa, curent, dus, paza, etc
Acum ar mai fii de vb și de localnici care în multe zone nu vad de bun ochi cea ce vreți sa faceți voi, iar amenzile sunt foarte mari va garantez.

Multumesc frumos pt raspuns! Am inteles, clar mai bine nu offcamping in Italia. Ideea noastra ar fi fost sa experimentam cateva campari in salbaticie, pentru tot ce ofera aceasta experienta, combinat cu campari in campinguri unde beneficiem intr-adevar de apanajele civilizatiei :) Dar daca astea sunt regulile, ramane sa gasim alte locatii pentru offcamping.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:

 nu reușesc sa înțeleg de ce cineva ar vrea sa stea în off renunțand la toate facilitățile, apa, curent, dus, paza, etc

Motivul este unul singur, valabil atât pentru Italia, cât și pentru România sau orice altă  țară: oamenii vor să stea gratis.

Este imposibil ca în urmă unei opriri off camping să nu rămână urme ale prezenței tale în natură. Anumite state nu sunt dispuse să tolereze așa ceva și bine fac. Asta cu savurarea vacanței doar dacă sunt singur în sălbăticie este abureală (bineinteles, există și exceptii). La noi există prea puține campinguri și între 1 octombrie și 1 mai practic rămâne doar varianta off camping. Pe măsură ce se vor închide zonele de tip Valea Cerbului și Cheia, mă gândesc că o să apară tot mai multe zone de campare organizată, poate nu neapărat camping dedicat, ci pensiuni agroturistice care să dedice niște zone pentru rulote.

  • Like 4
  • Downvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irimia Ionut

Folosiți aplicația Park4night și găsiți ce doriți și off camping și camping în toată Europa..

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
în urmă cu 21 ore, Vlad Iliescu a scris:

Motivul este unul singur, valabil atât pentru Italia, cât și pentru România sau orice altă  țară: oamenii vor să stea gratis.

Este imposibil ca în urmă unei opriri off camping să nu rămână urme ale prezenței tale în natură.

 

Suntem diferiti, din fericire. Din cauza asta percepem in mod diferit realitatea din jur. E greu sa gasim reguli valabile pentru fiecare individ, de aceea e mai simplu sa interzicem totul. Camparea intr-o autorulota e greu de deosebit de o simpla parcare. Poate pentru unii e greu de conceput o campare de unul singur, fara foc de tabara, muzica la volum ridicat, dansuri si/sau alte manifestari zgomotoase. Desi n-am ajuns niciodata in Sicilia, am vizitat acum cativa ani Puglia si pot sa spun ca sudul Italiei e cu totul alta lume. Mult mai calda, mult mai libera, mult mai umana. E foarte probabil ca politia sa nu permita tabere de nomazi, insa nu pot sa cred ca ar amenda niste turisti cu autorulota. Din cate stiu, Sicilia este chiar mai permisiva decat Puglia. Personal nu mi-as face griji in ceea ce priveste autoritatile, m-as teme de eventuale vizite din partea emigrantilor care colcaie prin zona.

A-ti dori sa traiesti gratis nu este o filozofie gresita. Nu numai ca e posibil, inca e foarte simplu sa nu lasi urme ale prezentei tale in natura. Asta insa tine de mentalitatea fiecaruia si mai ales de cea a comunitatii in care traiesti. Mie mi s-a intamplat de multe ori sa campez in natura, fara sa fiu zarit de trecatori, unii dintre ei fiind chiar agenti.

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu nu am spus ca nu se poate, am spus ca legea o interzice, fiecare face ceea ce vrea știind care sunt consecințele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

@Ionut C., înainte să dezapreciezi parerile mele, ar fi trebuit, poate, să observi textul din paranteză din textul scris de mine, și anume: "bineinteles, există și excepții". Foarte posibil ca tu să fii una din acele excepții. 

Totuși, sunt extrem de curios să îmi explice cineva ce faci în off camping după vreo 2 zile, când s-a umplut rezervorul de la wc. Sau dacă ești dispus să stai pitit in camper, că să pari parcat și nu în concediu.

Eu sunt și motociclist. Am avut același gen de discuție cu diverși visători care plecau în turul Europei cu 100 euro, ajungând să găsească farmecul odihnei în șanț, cu strânsul  catrafuselor în zori, înainte de a fi luați la întrebări. E și ăsta un stil, dar nu cred că reprezintă ideea de vacanță pentru prea multă lume. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Ok, mai putin si ajungem la: offcamping=boschetar.
Eu nu inteleg prin offcamping stat pitit in parcari, ci parcat(campat) pe plaja. Am vazut campere pe plaja in Grecia unde de asemenea camparea pe plaja este interzisa. Daca erai cu cort, rulota sau folding camper se luau de tine de la localnici pana la tot felul de persoane care te amenintau cu politia. Langa, cei cu campere nu aveau nici o problema pentru ca nu se putea dovedi ca sunt campati.
Pentru mine e mult mai placut sa stau campat la cativa metri de apa decat inghesuit intr-un camping cu toate facilitatile pe care le ofera. Voi merge si in camping in general cand sunt cu copiii dupa mine si facilitatile amintite imi fac viata mai usoara.
In cazul amintit nu e vorba de a plati sau nu campingul, financiar vorbind mai ieftin ies sa ma cazez la pensiuni. Cea mai defavorabila situatie pentru mine este sa inchiriez camper sa stau in camping.
As fi platit mai mult decat pe cazare la pensiuni pentru placerea de a sta pe plaja. Si nu, nu ar fi ramas urme ca am fost acolo. Daca vrei sa stai pe plaja nu inseamna ca vrei sa-ti lasi gunoiele acolo. Poti sa mergi sa-ti deversezi resturile si sa te alimentezi in campinguri sau alte locuri special destinate, contra cost.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Posesor de camper.

Ce m ar deranja ca la 2 zile sa ma opresc si sa golesc rezervor wc, rezervor apa gri sa sa alimentez cu apa ? Am vazut si am si folosit locuri de genul asta pe autostrada. Daca nu, platesti intr un camping si te lasa sa faci toate astea.

 In off , acolo poate fi o problema golirea rezervoarelor. Din ce am aflat, in comunitatile de campere care stau pe plaja, exista loc pentru golirea rezervoarelor.Acum ca o fi asa, nu stiu, nu am facut eu asa ceva.

Eu folosesc f des cazarea in camperstop.Conditii mai mult decat decente , iar ca pret in jur de 20 -25 euro, altele gratuite , platesti apa si curent separat daca vrei. Le gasiti pe net, exista si o aplicatie.Am folosit anul trecut in italia (nord) numai camperstop.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mihai in Italia nu poți sta cu camperul pe plajă, aceste imagini idiliace din depliante sunt impossibile de pus în practică.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Braslasu Florin

Noi am vizitat aproape toată Sicilia si doar la periferia Cataniei am văzut câteva autrulote intr o parcare staționati dar nu păreau să stea mai mult timp.

In aproape toate orasele din Sicilia există o lipsa de securitate , pt ca mai toate parcurile sunt ocupate de imigranți, si din cauza lor si Carabinierii sunt mai reticenți. 

Campinguri sunt destul de multe cu preturi mai mult decât accesibile.iar în orașe precum Taormina v ar fi imposibil sa intrati cu o autorulota. 

Ca o concluzie cel ma facil ar fi cu o rulota pe care sa o lăsați în campingul cel mai apropiat de obiectivul pe care vreti sa l vizitați si sa mergeți cu masina, iar masina întotdeauna parcata în parcare cu plată, pt siguranță!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Multumim! Avand in vedere ca zburam pana acolo si oricum trebuie sa inchiriem ceva mijloc de transport, am decis sa inchiriem o masina mica, cu care putem intra si in orase cu strazi inguste si stam la pensiuni. Lasam campingurile pe cand ne cumparam rulota


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Braslasu Florin

E mai bine 

Va pot recomanda Siracusa, Taormina, Notto  si nu inchiriati masina scumpa !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Multumim! Avand in vedere ca zburam pana acolo si oricum trebuie sa inchiriem ceva mijloc de transport, am decis sa inchiriem o masina mica, cu care putem intra si in orase cu strazi inguste si stam la pensiuni. Lasam campingurile pe cand ne cumparam rulota


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cred ca este cea mai bună alegere, mai ales dacă nu ești obișnuit cu masurile unui camper, străzile sunt foarte înguste și au uratul obicei a parca ca în in București, adică acolo unde au treabă nu contează dacă blochează sau nu.
La mare recomand plaja din Noto, Taormina, dar mai ales insulele Eolie.
Un Fiat Panda 4x4 este de ajuns, nu ninge clar vara, dar dacă ploua pe multe străzi în orașele cu pavaj cubic de pe vremea Borbonilor ajuta.
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.