Claudiu Emilian

Rulota bună?

17 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota bună?

Rulota bună?


Ursu Florin

@Claudiu Emilian din poze nu prea isi poate da seama cineva daca o rulota este buna sau nu.

Din poze mie mi se pare ciudata imbinarea din spatele trapei 

Placajul nu pare sa fie uniform pe toata latimea rulotei.

Ia pe cineva cu tine care stie cate ceva despre rulote, nici asa nu esti sigur ca poti sa depistezi orice defect, dar e mai bime decat sa fi singur. Este o rulota destul de veche cred ca anii 80, e normal sa nu fie totul perfect in ea.

Am mutat topicul tau aici in SFATURI ACHIZITIONARE RULOTA :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Emilian

@Ursu Florin mulțumesc. Acum descopăr forumul și funcțiile lui. Am sunat vânzătorul. Zicea ca e din 1982 rulota. Cică funcționează tot... Bla Bla. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

@Claudiu Emilian o rulotă foarte bine întreținută are și  dl Alexandru de la Vâlcea, este din 2002, zicea că dacă aud ceva să zic la respectivul. 

Acesta este nr la dl Alexandru 0722808342

La 07.02.2020 la 22:38, Claudiu Emilian a scris:

@Ursu Florin mulțumesc. Acum descopăr forumul și funcțiile lui. Am sunat vânzătorul. Zicea ca e din 1982 rulota. Cică funcționează tot... Bla Bla. 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 18 ore, Claudiu Emilian a scris:

Bună seara asta e linkul de rulota https://m.olx.ro/oferta/rulota-mica-si-usoara-500kg-itp-3-ani-IDcIGC5.html#position=5&page=1 de care spuneam. Ce părere aveți? 

Salut, @Claudiu Emilian!

 

Eu nu as baga in seama acel anunt si altele asemanatoare. La felul in care scrie nici macar nu as fi facut pasul sa-l sun!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

nu vad cupla anti-balans din anunt :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radoi Alexandru

Același model dar an 86 am cumparat eu acum o lună,   sunt vechi si daca nu te pricepi ia pe cineva cu tine. Ar putea avea infiltrații si reparațiile costă uneori mai mult decât ea .IMG-20200121-WA0010.thumb.jpeg.72fec4876aa3fa89b697d944289c64a7.jpeg

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Nu neaparat, daca ai indemanare iti poti face singur reparatiile, costa doar materialele care sunt ieftine. Costa doar timp.

In definitiv cere un pret decent pentru o rulota la varsta aia si nu te astepti dupa aproape 40 de ani sa fie ca noua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
în urmă cu 15 ore, Radu Ionescu a scris:

nu vad cupla anti-balans din anunt :)

 

Daca te uiti mai atent, vei vedea ca acea cupla are pastile (antibalans). Nu e ca cele noi dar functioneaza pe acelasi principiu.

 

@Claudiu Emilian
Daca esti la prima rulota, iti recomand sa iei pe cineva priceput, altfel s-ar putea sa ai o deceptie. E relativ usor sa ascunzi defectele unui novice, iar un vanzator rabdator va vinde ceea ce multora ni s-ar parea imposibil.

Ai putea sa cauti pe forumuri un rulotist din apropierea vanzatorului, sunt destui prahoveni. Il rogi frumos, ai putea chiar sa-i platesti benzina, iar el poate sa-ti dea o informatie dupa ce o vede. Nu toate rulotele vechi sau ieftine sunt praf, dar e bine sa verifici cu mare atentie inainte de cumparare.
Acum vei cauta rulota cea mai ieftina, in ideea sa-ti ramana ceva bani pentru a o pune la punct. Reparatiile la structura unei rulote sunt foarte scumpe si nu multi stiu sa faca o lucrare de calitate.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 6 ore, Ionut C. a scris:

 

Daca te uiti mai atent, vei vedea ca acea cupla are pastile (antibalans). Nu e ca cele noi dar functioneaza pe acelasi principiu.

 

Corect, nu m-am uitat in detaliu, la prima vedere rapida  mi s-a parut cupla simpla

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Din fotografii îmi dau seama doar că este veche. În schimb textul anunțului este scris de „Pruteanu” ( Dumnezeu să-l ierte ). Las-o frate! Eu cred că miroase urât în rulotă chiar și dacă nu are infiltrații sau mucegaiuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Hai sa nu fim rai :)

Poate sa fie o rulota foarte buna pentru un incepator; investitia mica iti permite sa faci o proba ca sa te lamuresti daca iti place rulotismul sau nu.

Am o astfel de rulota, o idee mai noua dar exact configuratia asta. Iar a mea chiar a fost atacata zdravan de infiltratii la peretele frontal. Si nu, nu mirosea, chiar in situatia asta. Am reparat-o (personal) si, timp de 5 sezoane am facut niste concedii minunate cu ea si on si off-camping. Ma pregatesc cu regret sa renunt la ea, pentru a lua una noua, nu din alte motive.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Salutare, daca între timp nu ai cumparat rulota , tocmai a apărut una de vanzare pe forum , vezi daca te "coafeaza" .Vant din spate !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Emilian

@Radu Ionescu @Radu Ionescu 

în urmă cu 21 ore, Radu Ionescu a scris:

Hai sa nu fim rai :)

Poate sa fie o rulota foarte buna pentru un incepator; investitia mica iti permite sa faci o proba ca sa te lamuresti daca iti place rulotismul sau nu.

Am o astfel de rulota, o idee mai noua dar exact configuratia asta. Iar a mea chiar a fost atacata zdravan de infiltratii la peretele frontal. Si nu, nu mirosea, chiar in situatia asta. Am reparat-o (personal) si, timp de 5 sezoane am facut niste concedii minunate cu ea si on si off-camping. Ma pregatesc cu regret sa renunt la ea, pentru a lua una noua, nu din alte motive.

Bună seara. Spuneați ceva de o rulota la care va gândiți sa o vindeți. Va rog ceva detalii, pret, mma rulotri? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Buna seara.

Probabil ca o sa o pun in vanzare in martie, dupa ce-mi vine rulota noua.

N-am facut inca un pret, probabil ca ceva asemanator cu cel al rulotei care a generat topicul, poate un pic, doar un pic mai sus pentru ca adaug la ea si kit solar (panou solar, controller, acumulator) , anvelope C-uri luate noi acum 4 ani, frigider cu congelator mare, mult mai nou decat rulota (schimbat de mine) si toaleta portabila.

Rulota are 2 zone de dormit, ptr. 4 persoane, fara baie.

Masa proprie 615kg, mma 1000kg

 

Deocamdata am un zvon ca ar vrea-o tatal unei cunostinte, daca zvonul nu se adevereste, o pun in vanzare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Emilian

@Radu Ionescu mulțumesc de răspuns. Din păcate sunt condiționat de mma rulotri de maxim 845 kg. Atât permit actele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
acum o oră, Claudiu Emilian a scris:

Din păcate sunt condiționat de mma rulotri de maxim 845 kg. Atât permit actele

eh, si au am circulat cu contitionarea asta 4 ani, cu logan 1, 4. Nu m-a intrebat nimeni nimic

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.